Polikistik over Tedavisi


 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 1 yıl önce Tpbebek tarafından güncellenmiştir.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #2191
  Tpbebek
  Anahtar yönetici

  Polikistik over Tedavisi

  Polikistik Over Sendromu (PCOS) için birçok tedavi seçeneği vardır ve tedavi planı hastanın belirtilerine, amaçlarına ve genel sağlık durumuna göre özelleştirilir. Aşağıdaki tedavi seçenekleri PCOS tedavisinde kullanılabilir:

  1. Hormonal tedavi: Androjen seviyelerini düzenlemek ve menstrual döngüyü normalleştirmek için hormonal tedavi kullanılabilir. Kontraseptif haplar, GnRH agonistleri veya progesteron tedavisi gibi seçenekler bulunabilir.
  2. Diyet ve egzersiz: PCOS’lu hastalar kilo kontrolü ve sağlıklı bir diyet programı ile belirtilerini hafifletebilir. Sürekli egzersiz veya fiziksel aktivite PCOS belirtilerini azaltabilir ve aynı zamanda kilo vermeyi teşvik eder.
  3. Metformin: Insülin direncini azaltmak için metformin kullanılabilir. Aynı zamanda, menstrual döngüyü normalleştirmek ve ovaryal fonksiyonlarını düzenlemek için kullanılabilir.
  4. İnvaziv tedaviler: Eğer diğer tedaviler etkisiz ise, invaziv tedaviler düşünülebilir. Laparoskopik ovaryan dranaj, ovaryan diatermi veya ovaryan rezeksiyon gibi seçenekler bulunabilir.

  PCOS tedavisinde en uygun tedavi seçeneği, hastanın belirtilerine, amaçlarına ve genel sağlık durumuna göre doktorlar tarafından belirlenmelidir. Tedavinin etkili olması için düzenli olarak kontrollere gitmek ve doktorlarla işbirliği içinde hareket etmek önemlidir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.