1. Anasayfa
 2. Tüp Bebek

Hangi Durumlarda Tüp Bebek Yapılır?

Hangi Durumlarda Tüp Bebek Yapılır?
0

Hangi Durumlarda Tüp Bebek Yapılır sorusu Günümüzde bir çok çift, doğal yollar ile bebek sahibi olamayanlar bebek sahibi olmanın yollarını aramaktadırlar. Doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftler, bu sorunlarını çözmek için başvurduğu yöntemler arasında tüp bebek tedavisi yer alır. Tüp bebek sahibi olmak için, kişilerin bu tedavi ile uygun olması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda kısırlık tanısı koyulan çiftlerin, bebek sahibi olabilmek için başvurdukları ileri yardımcı üreme tekniğine tüp bebek tedavisi denir. Tüp bebek tedavilerinde, anne adayından alınmış olan yumurtalar, baba adayından ise alınan spermler, laboratuvar ortamında birleştirilerek embriyo elde edilir. Elde edilmiş olan embriyolar bir süre boyunca laboratuvar ortamında takip edilir ve uygun zaman da anne adayının rahmine yerleştirilir. Transfer işleminden 12 gün sonra da anne adayının gebe olup olmadığını test edilerek öğrenilir.

Hangi Durumlarda Tüp Bebek Yapılır?
Hangi Durumlarda Tüp Bebek Yapılır?

Tüp bebek tedavisi bilindiği gibi, doğal yollar ile gebe olamayan kısır tanısı koyulan kişilere uygulanmaktadır. Bu neden den ötürü tüp bebek tedavisine başvurmadan önce, 35 yaş altı olan çiftlerin 1 yıl boyunca korunmadan ve düzenli bir şekilde ilişkiye girmeleri gerekmektedir. 35 yaş üstü kadınlarda yumurta rezervi azaldığı için, ilişkiye girme süreleri 6 ay olarak belirlenmiştir. 40 yaş üstü kadınlar da ise bu durum 3 ay düzenli ve korumasız şekilde ilişkiye girmiş ve halen gebe kalınmamış ise tüp bebek tedavisine başvurmaları gerekmektedir. Bunun dışında tüp bebek tedavisi için uygun görülen kişiler aşağıda şu şekilde sıralanmıştır;

 • Cinsel yolla bulaşan hastalığı olanlar
 • Adet düzensizliği yaşayan kadınlar
 • Yumurta rezervinde azalma olanlar
 • Yumurtalık iltihabı geçirmiş olanlar
 • Öncesinde dış gebelik geçirmiş olanlar
 • Karın ameliyatına bağlı rahim yapışıklığı ve ya tüpleri kapalı olanlar
 • Operasyon ile tüpleri alınanlar

Tüp bebek tedavisine başlamak için erkeklerde uygun görülen hasta tipleri ise;

 • Cinsel yolla bulaşan hastalığı olanlar
 • Testis travması geçirenler
 • Erken boşalma sorunu olanlar
 • İnmemiş testis ameliyatı geçirenler
 • Radyasyon ortamında çalışanlar
 • Ailesinde kısırlık problemi bulunan kişiler

Tüp bebek tedavisi için tamamen uygun görülen kişiler;

 • Kanser tedavisi görenler
 • Eşlerde herhangi bir genetik rahatsızlığı olanlar
 • Eşlerden birinde Hepatit ve HIV hastalığı bulunanlar

Kimler Tüp Bebek Tedavisi Yaptırmalıdır?

Kimler Tüp Bebek Tedavisi Yaptırmalıdır?
Kısırlık bir çok sebepten ötürü ortaya çıkabilir. Kısırlığa neden olan durumlar ortadan kaldırıldığın da kısırlıkta ortadan kalkabilir. Ancak her seferinde böyle bir durum olmayabilir. Bu nedenle kısırlığa neden olan hastalıklar ortadan kalksa bile gebe kalma şansı da maalesef ortadan kalkar. Bu gibi durumlar da da tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlere çözüm sunar. Çiftlerin tüp bebek tedavisine başlanmadan önce bu tedavi için uygun olup olmadıkları kontrol edilir.

Çiftler bir yol boyunca korunmasız olarak ilişkide bulunmuş ama buna rağmen bir gebelik oluşmamış ise tüp bebek tedavisi tercih edilir. Tedaviye başlanmadan önce yumurtalık rezervlerinin değerlendirmeye alınması gerekmektedir. Bu değerlendirme adet döneminin üçüncü gününde hormon testleri ve ultronografik görüntülenmeler ile gerçekleşir. İnceleme sonucunda yumurtalık rezervinin durumuna göre tüp bebek uygulamaları 45 yaşına kadar yapılabilmektedir. Ama yaşın ilerlemesi ile beraber tüp bebek tedavisinde başarılı olma durumu biraz düşük olabilir. Bu nedenle tüp bebek tedavisine kısırlık tanısı koyulduktan sonra çok geç kalınmadan bu tedaviyi görmeniz tüp bebek şansını arttırır. 38 yaşını geçmiş olan kadınlarda ise tüp bebek tedavisine başlanmadan önce ek olarak preimplantasyon genetik tanı yöntemi de uygulanır. Tüp bebek tedavisi bir çok adım ile meydana gelir. İlk olarak hormon ilaçları ile yumurtaların sayısı arttırılır. Daha sonra yapılan kan testleri ile ideal sayı yakalandığı zaman yumurtalar toplanır. Foliküler aspirasyon adı verilen bu toplama işleminden sonrasında hafif kramplar ve kanamalar meydana gelebilir. Ancak bu semptomlar 24 saat içinde geçecektir. Yumurtalar alındıktan sonra erkekten alınan sperm hücreleri ile olgun yumurtalar birleştirilir. Başarılı bir birleşmeden sonra yumurtalar bölünerek embriyo oluşturulur. Beş günlük bir göz sonucunda seçilen embriyolar anne adayının rahmine yerleştirilir. Sonrasında ise embriyonun rahim içerisine ve uterus duvarına yerleşmesi beklenir. Embriyonun tutması ile beraber tüp bebek tedavisinin başarılı geçtiği gözlemlenir. Tüp bebek tedavisinde başarılı olma faktörleri; anne adayının yaşına bağlı, embriyonun durumu, daha önce doğum yapmış olması, kısırlık nedenine bağlı olması ve yaşam tarzına göre değişiklik gösterebilir.

Tüp Bebek Nedir? Kimlere uygulanır?

Tüp Bebek Nedir? Kimlere uygulanır?
Tüp bebek kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin vücut dışı koşullarda döllenme işlemine denir. Modern tüp bebek tedavisinin kurucusu Robert G. Edwards’dur. Tüp bebek işlemi sonucunda doğan ilk bebek ( Louise Brow) 1978 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. 1971 yılından itibaren tüp bebek ile ilgili olarak yapılan tüm uygulamalar günümüz tüp bebek tekniğinin temelini oluşturur. Dünyada tüp bebek ile ilgili gelişmeler hızla devam ederken, ülkemizde tüp bebek konusunda ki çalışmalara kayıtsız kalmayarak ilerleyen tüp bebek yöntemlerini uygulamaya başlamıştır. Bunun sonucunda da 1989 yılında Ege Üniversitesinde ilk tüp bebek doğumu gerçekleşmiştir. Tüp bebek tedavisinde erkek ve kadın üreme hücreleri vücut sıcaklığında ki, uygun bir ortamda 48 saat bekletilir. Bu sürede elde edilen yumurtaların yaklaşık yarısında döllenme oluşur. Bu döllenmiş yumurtalar embriyo olarak adlandırılır ve son hedef olan anne adayının rahmine yerleştirilir.

Tüp bebek tedavisi hastanede yatış gerektirmeyen, ayakta yapılan bir tedavidir. Hasta normal günlük hayatına devam edebilir. İğneler cilt altına uygulanır. Hatta bu iğneleri de kendisi yapabilir. İğne saatleri önemlidir. Sigara, alkol kullanımı, aşırı çay ve kahve tüketimi ve paketlenmiş sağlıksız gıdalar önerilmemektedir.

Hangi Durumlarda Tüp Bebek Yapılır?
Tüp bebek tedavisinde çeşitli ilaçlarla (Gonal-F, Puregon, Menopur, Fostimon) kadının yumurtalıklarının uyarılması sağlanır. Bu yumurtalıklarının uyarılmasının nedeni, embriyo oluşturulmaya aday çok sayıda yumurta elde etmektir. Çok sayıda embriyonun rahim içine yerleştirilmesinin gebelik şansını arttırır. Ancak transfer edilen embriyo sayısının artması çoğul gebelik riskini de arttırmaktadır. Bu sebeple ülkede ki yönetmenliğe göre 35 yaş altı kadınlarda 1 embriyo, 35 yaş ve üzeri kadınlarda 2 embriyo transferi yapılmaktadır.

Tüp bebek klasik yöntemler ile gebe kalamayan kadınlarda uygulanan bir tedavi şeklidir. Erkek ve dişi döl hücrelerinin laboratuvar koşullarında birleştirilmesi sonucunda oluşan embriyoların rahime transferi ile olur. Laboratuvar koşullarında gerçekleştirilen döllenme, kendiliğinden  ya da insan eliyle tek yumurta içine tek sperm verilmesi ile sağlanır.

Tüp bebek tedavisi, önceleri enfeksiyon ve ya cerrahi işlem sonucunda tüplerinde kalıcı hasar oluşan kadınlar da uygulanmaya başlamış ve kısa bir süre sonra ise kısırlığa yol açan diğer nedenlerin de tedavisinde kullanılır hale gelmiştir. Bugün endometriozis, nedeni açıklanamayan kısırlık olguları ve erkeğe bağlı kısırlıkta, tüp bebek tedavisi ile başarılı sonuçlar alınır.

Özellikle son yıllarda uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon, sperm sayısının çok düşük olması ve hatta menisinde hiç sperm olmamasına karşın, testisinde sperm bulunan erkeklerin tedavisinde bir devrim olarak nitelendirilebilir.

Hangi Durumlarda Tüp Bebek Yapılır?Hangi Durumlarda Tüp Bebek Yapılır Sıkça Sorulan Sorular

Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır,  tüp bebek hangi durumlarda yapılır ve kimler tüp bebek yaptırabilir gibi konular hakkında merak ettiklerinizi cevaplamaya çalıştık konu hakkında daha fazla sorusu bulunan çiftler yorum bölümümüze veyahut Forum, Soru-Cevap kısmına merak ettiği konuları iletebilir.

Gönderiye Oy Ver!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir