1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Nedir

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Kim tercih etmeli, Avantajları Var mi?
0

İlaçsız Tüp bebek tedavisi merak eden ve araştırmasını yapan bir hayli fazla çiftimiz olmuştur. Tüp bebek tedavisinde ilaçsız tedavi yöntemide bulunmaktadır. İlaçsız tüp bebek tedavisi için merak ettiğiniz konuları yazımızda bulabilirsiniz.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisiİlaçsız tüp bebek tedavisi ‘IVM’ Klasik tüp bebek tedavilerinde ilk olarak yumurtalıklar uyarılır. Yumurtalar istenilen sayı ve olgunluğa ulaştıktan sonra ise yumurtaları toplama ‘OPU’ aşamasına geçilir. İlaçsız tüp bebek tedavisinde ise yumurtaların büyümesi beklenmeden toplanır ve laboratuar ortamına alınır. Yumurtaların bu ortamda büyümesi sağlanır. Bu tedavinin sebebi ise kadının tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlardan dolayı zarar görmesini engellemektedir.

İlaçsız tüp bebek tedavisinde anne adayı ya çok az ya da hiç ilaç kullanmaz. Laboratuar ortamında büyüyen yumurtalar, özel sıvıların içerisinde bekletilir. İstenilen olgunluk durumuna ulaştıkları zaman ise baba adayından sperm örneği alınır ve mikroenjeksiyon yöntemi (ICSI) ile döllenmeleri sağlanarak anne adayının rahmine transfer edilmesi sağlanır.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Kim Tercih Etmeli?

Anne adaylarının bazılarının tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlara aşırı yan etkileri gözlemlenmiştir. Bu hassasiyet neticesinde de yumurtalıkların verdiği ve beklenmeyen aşırı cevabın, karında ve akciğerde sıvı toplanması ( overin hiperstimulasyon sendromu-OHSS) durumuna yol açmıştır. İlaçsız tüp bebek tedavisi, daha çok bu hassasiyete sahip olan, overin hiperstimulasyon sendromu ‘OHSS’ gelişme olasılığı yüksek olan PKOS (Polikistik Over Sendromu) hastalarına uygulanmaktadır. Bunun dışında çikolata kisti olan hastalara ya da ilaçlara tepkisi az olan hastalarda ve erkek infertilitelerinde uygulanabilir. İlaçsız tüp bebek tedavisi, hormon tedavisinin kesinlikle yasaklanmış olduğu kanser hastaları için özellikle ideal olarak kabul edilen bir yöntemdir.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisinin Avantajları Nedir?

İlaçsız tüp bebek tedavisi avantajları şunlardır;

  • Kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi
  • Daha kısa tedavi süresi
  • Yan etkisinin olmaması
  • Risklere sebebiyet vermemesi
  • Klinik ziyareti sayısının düşük olması
  • Daha az enjeksiyon sayısı
  • Kan alma işleminin olmaması

İlaçsız Tüp bebek tedavisi Yumurta Nasıl Elde Edilir?

İlaçsız Tüp bebek tedavisi Yumurta Nasıl Elde Edilir?İlaçsız tüp bebek tedavisinde hiç ilaç kullanılmaz ya da oldukça çok az oranlarda kullanılır. Bu sebeple de anne adayının kendi adet döngüsü içinde gelişen mevcut yumurtaları toplanır. Bu yumurtalar uygun ortamına aktarılır ve gelişmeleri bu alanda sağlanır. Yumurta hücresi bu adımdan sonra baba adayından sağlanmış olan sperm ile döllenme işlemi meydana getirilir. Döllenme işlemi, mikroenjeksiyon (ICSI) yönteminin desteği ile uygulanır.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

İlaçsız tüp bebek tedavisi, şayet anne adayının yaşı ileri ise ve şiddetli kısırlık sorunları söz konusu ise uygulanmamaktadır. Bu durumlarda ilaçlı tedavi öngörülmektedir.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

İlaçsız tüp bebek tedavisinin başarı oranı, kabul edilebilir sınırlar içerisindedir. Klasik tüp bebek (IVF) yöntemine göre başarı oranı daha az olsa da aşılama yöntemi ile ilaçsız tüp bebek yönteminin başarı oranları yaklaşık olarak aynıdır. İlaçsız tüp bebek tedavisinin başarı oranı %30 olarak ifade edilmektedir.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisinin Süresi Nedir?

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisinin Süresi Nedir?İlaçsız tüp bebek tedavisi ortalama olarak 8-10 günde bitmektedir. Bu süre zarfında çift 2-3 defa kliniğe gitmektedir. Bu aşamada gerekli muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra çift günlük hayatına geri dönebilir. Hastanede kalmayı gerektiren bir yöntem değildir.

İlaçsız tüp bebek tedavisini kimler tercih etmeli

Bazı anne adaylarının tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlara karşı hassas olduğu fark edilmiş bu nedenden dolayı vücudun aşırı tepki vermesinin önlenmesi için bu yöntem geliştirilmiştir.
İlaçlara aşırı cevap veren hastalarda  overin hiperstimulasyon sendromu-OHSS
PKOS (Polikistik Over Sendromu) hastalarında özellikle tercih edilerek yapılmaktadır.
Aynı zamanda endometriozis hastaları, ilaçlara tepkisi olmayan hastalarda ve erkek kısırlığında da kullanılır.
İlaçsız tüp bebek tedavisi  hormon tedavisi kesinlikle yasak olan kanser hastaları için özellikle ideal bir yöntem olarak öne çıkmaktadır

İlaçsız tüp bebeğin başarı oranı nedir?

İlaçsız tüp bebek (IVM) tedavisi başarı oranı  %30 civarındadır.

İlaçsız tüp bebeğin avantajları nelerdir?

Tedavi daha kolay yapılmaktadır. Tüp bebek tedavi süresi daha azdır  (8-10 gün) İlaç kullanılmadığından yan etkisi yoktur.İlaç kullanılmadığından Komplikasyon da yoktur. Tüp bebek merkezine daha az gelip gidersiniz. (1-2 defa) Tahlil ve için kan alma olmaması

İlaçsız tüp bebek tedavisinin dezavantajı nedir?

İlaçsız tüp bebek tedavisinde istenilen kalitede yumurta elde edilmesi bazı durumlarda zordur. Bu nedenle hamilelik oranları, norma ilaçla yapılanlara göre daha azdır.

İlaç yardımı olmadan, yumurtalar nasıl oluşur?

İlaçsız tüp bebek tedavisinde, hiç bir hormon ilacı kullanılmadığından, anne adayının kendi kendine ortaya oluşan yumurtaları toplanır.  Uygun kültür ortamında yumurtaların gelişmesi sağlanır ve sperm ile döllenme işlemi tamamlanır. Gerisi aynen tüp bebek işlemidir

İlaçsız tüp bebek tedavisi Türkiye’de  tercih edilen bir tedavi midir?

İlaçsız tüp bebek tedavisi  dünyada ve Türkiye’de çok az yapılmaktadır.

İlaçsız tüp bebek tedavisinin maliyeti ne kadardır?

İlaçsız tüp bebek tedavisinin maliyetinin, normal tüp bebek tedavisi ile arasında bir herhangi bir fark bulunmamaktadır. Ancak ilaç kullanılmadığı için tüp bebek tedavisinin toplamında önemli bir fark söz konusudur.

Doğal tüp bebek tedavisi Nedir?

Doğal tüp bebek tedavisi Nedir?Natural IVF yani doğal tüp bebek tedavisi anne adayına dışarıdan herhangi bir hormon takviyesi  “ilaçlar veya iğne” yapılmadan kendi hormonal döngüsü takip edilerek oluşan yumurta veya yumurtaların tıpkı tüp bebek tedavisindeki gibi vajinal ultrason eşliğinde iğne ile toplanıp sperm ile laboratuvar ortamında döllendikten sonra rahime transfer edilmesidir. Bu yöntem ilaçsız tüp bebek tedavisi yöntemidir.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Yorum ve Soru

İlaçsız Tüp bebek tedavisi hakkında yazımızda aklınıza takılan sorunuza tam cevap bulamadıysanız yorum bölümüne sorunuzu iletebilirsiniz. Ayrıca soru-cevap, forum kısmına dilediğiniz soruyu sorabilir diğer kullanıcıların sorularını cevaplayabilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir