1. Anasayfa
 2. Tüp Bebek

Polikistik Over Sendromu Tanısı Tüp Bebek Tedavisi

Polikistik Over Sendromu Tanısı Tüp Bebek Tedavisi
0

Polikistik Over Sendromu Tanısı Tüp Bebek Tedavisi anne adayına yapılan testler sonucunda Polikistik Over Sendromu (PKOS), genç kadınlarda görülen hormonal ve metabolik bozukluklar ile görülen bir problemdir.

Polikistik Over Sendromu Tanısı Tüp Bebek Tedavisi PKOS sendromu tanısı olmayan kadınlarda yumurtalıkta farklı gelişim aşamalarında foliküller vardır. Adet döngüsünde primer folikül havuzundan bir tanesi seçilerek sekonder ve olgun folikül haline gelir. Bu folikül daha sonra yumurtlama ile yumurtalık dışına atılır. Polikistik Over sendromu tanısı olan kadınlarda ise yumurtalık içinde çok sayıda olgunlaşmamış folikül bulunur ve yumurtlama çoğunlukla gerçekleşmez.

Polikistik Over Sendromu Tanısı Tüp Bebek Tedavisi
Polikistik Over Sendromu Tüp Bebek Tedavisi

Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

Üreme çağındaki 100 kadından 10’unda görülen bu hastalık, insan yaşam kalitesini ciddi derecede kötü etkilemektedir.  Hastalığın tam nedeni bilinemese de genetik geçiş ve aile geçmişi önemlidir. Polikistik over sendromu ile ilgili diğer bir konu da obezite ile olan ilişkisidir. Polikistik Over Sendromuna sahip zayıf kadınların %30 unda, kilolu kadınların ise %75’in de insülin direnci vardır.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromu en büyük belirtisi düzensiz adet görülmesi yani adet gecikmeleridir. Ergenlik çağında ilk adeti takip eden ilk 2 yılda adet düzensizliği olabilir. Ancak daha sonraki dönemde her kadında adetlerin düzenli olması önemlidir.

Hastalığın diğer belirtileri şu şekildedir;

 • Yüzde, göğüste, karında, sırtta, ve diğer bölgelerde aşırı kıllanma
 • Akne (Sivilce)
 • Saç dökülmesi
 • Ultrasonda polikistik over görünümü

Bunun dışında insülin rezistansı ile iligili olarak;

Özellikle karın bölgesinde yağlanma, ve obezite ( Hastaların %40’ında fazla kilo sorunu vardır.)

Boyun, kol, göğüs veya uylukta koyu renkli, kalınlaşmış deri bölgeleri

Şeker hastalığı belirtileri görülebilir.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Polikistik Over Sendromu Tedavisi
Polikistik Over Sendromu kronik bir rahatsızlıktır. Bu nedenle bu hastalığı öğrenmek ve buna uygun bir yaşam tarzını benimsemek gerekiyor. Polikistik Over Sendromu olan her kadın aynı belirtileri göstermez. Ancak polikistik over sendromu olan kadınların öncelikle beslenme tarzı ayarlanmalı ve spor için teşvik edilmelidirler. Her Polikistik Over Sendromlu hasta bir olmasa da her hastanın tedavi sürecinin başında sağlıklı bir kiloda olmak, spor yapmak, insülin seviyesini düşürmek, sigara içmemek, alkol kullanmamaktır.

Polikistik Over Sendromu Tanısı Tüp Bebek Tedavisi Sağlıklı Beslenme ve Spor;

En önemli faktörler sağlıklı beslenme, spor ve kilo kontrolüdür. İnsülin direnci olan hastalarda kilo kaybı polikistik over sendromunun semptomlarını hafifletir. Spor ve sağlıklı beslenme ileride polikistik over sendromu nedeniyle şeker hastası olma riskini azaltacağı için bilhassa önemlidir.

Polikistik Over Sendromu Tanısı Tüp Bebek Tedavisi Adet Düzensizliği Tedavisi

Temel belirtiler adı altında söylediğimiz gibi yumurtlama sorununa sonucu olan gecikmeli adet görmeye sıkça rastlanır. Öncelikle, fazla kilolar Polikistik Over Sendromlu olmasa da adet problemlerine yol açar. Yağ dokusunda normalden daha fazla östrojen üretilmesi sebebiyle yumurtlama bozukluğu yaşanır. Obez hastalarda % 5 kilo kaybı yumurtlamanın başlaması için yeterlidir.

Bebek isteği olan hastada yumurtlamayı yeniden sağlayan tedaviler uygulandığında adet de düzene girer. 35 yaşından küçük ve çocuk istemeyen hastalarda en sık tercih edilen ilaç doğum kontrol hapıdır.  İkinci sırada ise adetin 15. gününden sonra kullanılan progesteron ilaçları gelir. Her iki ilaçta adet döngüsünü düzene sokar

Polikistik Over Sendromu Tanısı Tüp Bebek Tedavisi Kısırlık Tedavisi

Polikistik Over Sendromu Tanısı Tüp Bebek Tedavisi Kısırlık TedavisiPolikistik Over Sendromunda yumurtlamama kısırlık sorunudur. Bu durum obez hastalarda daha belirgindir. Çocuk isteğinde öncelikle kilo vermek hem gebe kalmayı kolaylaştırır hemde gebelikte yaşanacak sıkıntıları azaltır. Polikistik Over Sendromu hastalarında yumurtlamayı sağlayan ilk basamak ilaçlar ağızdan alınan ilaçlardır. Kullanılmaya başlandığı ay yumurta gelişimini ve yumurtlamayı sağlar. Ancak her ay kullanılması gerekliliği vardır. Ağızdan alınan ilaçlara cevap alınmadığında iki farklı yol denenir. Bunlardan biri iğne ile yumurtlamayı sağlayan hormon tedavisi; diğeri ise laparoskopik yöntemle yumurtlamayı sağlamak üzere yapılan cerrahi girişim laparoskopik diatermidir (LOD) dir.

Polikistik over sendromunda tüp bebek tedavisi ile hamile kalma şansınız %70 civarına kadar çıkarabilirsiniz.

Polikistik Over Sendromu Tanısı Tüp Bebek Tedavisi Tüylenme Tedavisi

Polikistik Over Sendromu yaşayan hastalarda androjen ( Testosteron gibi erkeksi karakterlerin oluşumunda etkisi olan hormonların tümüne verilen isim) hormonu artar. Bu artışa bağlı olarak da erkek tipi tüylenme, erkek tipi kellik sivilce, akne vb durumlar ortaya çıkar. Tüylenmeye engel olmak için doğum kontrol ilaçları kullanılabilir. Bu ilaçlar kanda ki androjen oranını düşürür. Yeni tüy çıkmasını engeller. Başarı için en az 6 ay gereklidir. Bunun nedeni kıl büyümesinin yavaşlığıdır. Oluşan tüylerin tedavisinin tek yolu epilasyondur. İlaç tedavi çıkan tüylerin tekrardan yok olmasını sağlamaz.

Polikistik Over Sendromunu tanısı tek bir bulguya dayanarak konulamayan, %100 iyileşmenin söz konusu olmadığı düzenli kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktır.

Polikistik Over Hastaları Tüp Bebek Tedavisi ile Hamile Kalabilir mi?

Polikistik Over Hastaları Tüp Bebek Tedavisi ile Hamile Kalabilir mi?Ülkemizde düzenli olarak jinekolojik muayeneye gitmek ne yazık ki çok da yaygın değildir. Ancak bilinmelidir ki, hamile kalmakta zorlanan ve tüp bebek tedavisi için başvuran kişilerin önemli bir kısmında da polikistik over sendromu olduğu saptanmıştır. Düzensiz adet gören, vücudunda sıra dışı tüylenme gözleyen kadınların polikistik over sendromu olması ihtimali vardır ve bu kişilerin de kesinlikle bir jinekoloğa muayene olmaları gerekir. Bununla birlikte annesine PKOS teşhisi konmuş kadınların taşıdıkları risk nedeniyle rutin muayenelerini aksatmamaları önemlidir.

Polikistik Over Sendromu olan kadınlar zor da olsa hamile kalabilirler. Zorluğu yaratan sadece hastalığın kendisi değildir. Polikistik over hastalığı çoğu zaman aşırı kilolu olmak (obezite) ile paralel seyretmektedir. Böyle durumlarda, hayat tarzındaki değişiklikler hamile kalmak için verilen çabayı destekleyici olabilmektedir.

Eğer hastada hem Polikistik Over Sendromu hem de obezite varsa kilonun %5 veya %10 kadarını kaybetmek, düzenli yumurtlamanın (ovulasyon) geri gelmesini sağlayabilir ve bu da hamilelik şansını artırır. Fakat Polikistik Over Sendromu olan obez bir hastanın kilo vermesi zor olabilir çünkü bu durumdaki çoğu hastada insülin direnci gelişebilmektedir ve bu da kilo vermeyi zorlaştırır. Böyle bir durumda insülin direncine uygun diyetler ve ilaçlarla hastanın kilo vermesi desteklenmektedir.

Beslenme ve aktivite düzeyindeki olumlu değişiklikler, âdet dönemlerinin düzene girmesini sağlayabilmektedir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki düzenli egzersiz yapmak %50 oranında daha düzenli ovulasyon sağlayabilmektedir. Elbette sadece kilo vererek ya da egzersiz yaparak doğal yollarla hamile kalmayı beklemek doğru olmaz. Hastalar, gördükleri tedaviye ek olarak sağlıklı beslenmeli ve egzersiz yapmalıdır.

Polikistik Over Sendromu Tüp Bebek Başarı Oranı

Polikistik Over Sendromu Tüp Bebek Başarı Oranı
Polikistik Over Sendromu’nda Tüp Bebek tedavisi, anıldığı gibi, ilaçameliyat ve aşılama tedavilerinin başarılı olmadığı, ek olarak erkek faktörünün de bu şemaya eşlik ettiği vakalarda uygulanır. İşlemin başarıyla nihayete erdirilmesi için hekim seçiminin önemi büyüktür. Bir diğer önemli konu da tedaviye katılımdır. Kısırlık, günümüzde hem kadınlar hem de erkekler için yaygın bir sorundur. Tüp Bebek tedavisi tercih edilmişse çiftlerin ikisinin de tedaviye yüzde yüz katılım sağlaması ve süreç boyunca birbirlerine destek olması olumlu sonuç alınması açısından önemlidir.

Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda hayat tarzı değişikliklerine de gidilmesi gerekli olabileceğinden çiftlerin birbirlerini destekleyici ve motive edici tutumları çok daha önemli bir hâle gelir. Eğer çiftler sürece tamamen adapte olmuşlarsa Polikistik over sendromunda tüp bebek tedavileri başarılı bir şekilde sonuçlanma olasılığı yüksektir. Tüp bebek tedavisi gören genç Polikistik Over hastalarda hamile kalma şansı %70’ler civarındadır.

Polikistik over sendromu nasıl anlaşılır

Polikistik Over Sendromu tanısını koyduran spesifik bir test yoktur. Hastalığın tanısı hastanın geçmişi (ilk adet yaşı, adet düzeni, kanama süresi vb), şikayetleri, fizik muayene, ultrason ve kan testleri ile konabilir. Aynı zamanda hastanın tansiyon ve kan şeker seviyesi de kontrol edilmelidir.

Polikistik Over Sendromunda Ne Zaman Tüp Bebek Tedavisi Gerekir?

Polikistik Over Sendromunda Ne Zaman Tüp Bebek Tedavisi Gerekir?Polikistik overde tüp bebek tedavisine aşağıdaki durumlarda geçilir.

 • İleri kadın yaşı
 • Uzun süreli kısırlık
 • Sperm değerlerinin çok bozuk olması
 • Her iki tüpün tıkalı olması

Aşılama tedavisi ile gebelik elde edilememişse

PCOS da “Tüp bebek mi aşılama mı?” kararı için infertilite testlerinin hepsinin tamamlanmış olması gerekir.

Polikistik Overde Sendromu Tanısı Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Olur?

Gündelik hayatta yapılan değişiklikler ya da hormon düzenlemeye yönelik ilaç tedavilerine rağmen hala gebelik elde edilmediğinde tercih edilecek yöntem tüp bebek yöntemidir.

Tüp bebek yönteminde yumurta oluşumu tetiklenmektedir. Tüp bebekte normalde 8-10 yumurta toplanması idealdir. Ancak polikistik overde eğer ilaç dozu düzgün ayarlanmazsa aşırı yanıt gelişir.

Yumurtalıkların aşırı uyarılması durumunda OHSS (Ovaryan hiperstimulasyon sendromu) denilen tablo gelişir. OHSS tedavi edilmezse ölüme bile neden olabilir. Bu nedenle polikistik over tüp bebek tedavisinin en önemli noktası OHSS den korunmaktır.

Polikistik Over Sendromu Tanısı Tüp Bebek Tedavisi Düşük Doz Yumurta Geliştirici İğneler Kullanmak

Polikistik overde tüp bebek tedavisinin en önemli aşaması budur. Normal hastalarda kullanılan ilaç dozundan daha düşük ilaç dozu ile tüp bebek tedavisine başlanmalıdır. Eğer düşük doza yanıt alınamazsa, doz yavaş yavaş yükseltilmelidir.

Ayrıca hastalarda kullanılan tüp bebek ilaçları sadece FSH içeren preparatlar olmalıdır. Çünkü hastaların kendi LH düzeyi zaten yüksektir.

Polikistik Over Tüp Bebek Yumurta Çatlatma İğnesini Değiştirmek

Tüp bebek tedavisinde olgunlaşan yumurtalar HCG içeren ilaçlarla çatlatılır. HCG, polikistik overli hastalarda Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu (OHSS) riskini artırır. Bu nedenle, ilaç dozu düşük tutulmasına rağmen aşırı uyarılma olduysa yumurtalar HCG yerine agonist ilaçlarla çatlatılmalıdır.

Polikistik Over Embriyoların Hepsinin Dondurulması

Polikistik over tüp bebek tedavisinde tüm bu önlemlere rağmen OHSS geliştiyse transfer yapılmamalıdır.

Çünkü; Gebelik olursa OHSS (Ovaryan hiperstimulasyon sendromu) tablosu ağırlaşır

OHSS de ortamda aşırı hormon olduğu için tüp bebeğin tutma şansı azalır.

Bu sebeplerden dolayı OHSS gelişmiş olan PCOS tüp bebek tedavisinde hiç transfer yapılmaz. Oluşan tüm embriyolar dondurulur. Gebelik olmadığı için 7-10 gün içinde OHSS tablosu gerileyecek ve hasta normale dönecektir.

Takip eden 1-2 ay içinde donmuş embriyolar çözdürülerek transfer edilir. Bu şekilde hem OHSS den korunulmuş olur, hem de polikistik over tüp bebek tedavisinin gebelik şansı artırılmış olur.

Yumurta Toplama İşleminde Sonra OHSS Tedavisine Başlamak

Gerekli tüm önlemlere rağmen Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu (OHSS) gelişen polikistik Over (PCO) hastalarında yumurtalar toplandıktan sonra hemen Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu (OHSS) tedavisi başlanmalıdır.

OHSS tedavisi şu şekilde özetlenebilir.

 • Aldığı çıkardığı takibi
 • Kilo takibi
 • Karın çevresi takibi
 • Proteinden zengin, tuzdan fakir beslenme
 • Kan değerlerinin takibi
 • Ultrason takibi
 • Bromokriptin

Bu parametrelerde bozulma yoksa hasta ayaktan takip edilebilir. Ancak parametrelerde bozulma varsa veya hasta klinik olarak sıkıntılı (nefes darlığı, kasık ağrısı, idrar yapamama, vücutta ödem) ise hastaneye yatış planlanmalıdır.

Polikistik Overde Tüp Bebek Başarı Oranı nedir

Polikistik Overde Tüp Bebek Başarı Oranı nedirPolikistik over tüp bebek başarı oranı oldukça yüksektir. Tüp bebek başarı oranı çiftin özelliklerine göre değişse de tüp bebekte hamilelik şansı %40-50 civarındadır. Polikistik overde tüp bebekle gebelik şansı ise %70 gibi yüksek orandadır 

Çünkü polikistik overde kısırlığın nedenini biliyoruz ve ilaçlarla bu sorunu çözebiliyoruz. Bu nedenle polikistik over sendromu PCO de tüp bebek şansı diğer hastalara göre daha yüksektir. Tüp bebekte başarı şansının en düşük olduğu hasta grubu ise açıklanamayan infertilite tanısı almış hasta grubudur.

Polikistik Over Tüp Bebekle Hamile Kalanlar

Yapılan çalışmalarda polikistik over olup tüp bebekle hamile kalanların %70 olduğu gösterilmiştir. Hamile kalanların da %60 sağlıklı bir şekilde doğum yaptığı bilinmektedir (2). Polikistik over olup hamile kalanlarda bazı gebelik risklerinin de arttığı bilinmektedir. Bu riskler şunlardır;

 • Düşük
 • Gebelik şekeri
 • Preeklampsi

Bu nedenle PCOS lu hastaların bu açıdan yakın takibi ve gerekli tedavilerinin yapılması büyük önem taşır.

Polikistik Over Tüp Bebek Yaptıranlar

Polikistik Over Tüp Bebek YaptıranlarPolikistik over tüp bebek yaptıranlara sorulduğunda Ovarian hyperstimulation syndrome (OHSS), donmuş embriyo transferi gibi yaklaşımlardan haberdarlardır. Muhtemelen bu problemleri yaşamışlardır ya da yaşama ihtimalinden doktorları bahsetmiştir. Polikistik over tüp bebek yaptıranların çoğunluğunun da ilk denemede hamile kaldığı bilinmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Polikistik Over Nedir?

Tüp bebekte polikistik over sendromu tanısı taşıyan Bir hastaya polikistik over sendromu tanısı koymak için muayene, ultrason ve kan tahlilleri yapılması gerekir. Tanı konulduktan sonra tüp bebek tedavisi için doktorundan bilgi almslıdır.

Polikistik over tanısı konulabilmesi için;

1.Yumurtlama bozukluğu,

2.Klinik veya kan tahlillerinde androjen fazlalığı bulguları (sivilcelenme, tüylenme, ciltte yağlanma, saç  dökülmesi),

3.Ultrason muayenelerinde polikistik yumurtalık görünümü bulgularından 2 tanesinin olması gerekir.

Polikistik Over Sendromu Tüp Bebek Şansı Var Mı

Yumurta Rezervi iyi ve embriyo seçme şansının fazla olması dolayısıyla polikistik over sendromu hastaları tüp bebektedavisiyle yüksek gebelik şansı taşırlar. %60-70 gebelik şansı verilebilir.

Polikistik Over Sendromu Beslenme Tedavisi Nasıl Olur

Beslenmenizde düşük glisemik indekse sahip ve posadan zengin tam tahıllı ürünlere, kurubaklagillere, sebze ve meyvelere yer vermelisiniz.

Doymuş yağ alımını azaltmak amacıyla kırmızı et, kümes hayvanları, süt ve süt ürünleri yağsız veya düşük yağlı tercih etmelisiniz. Kaymak, tereyağı, krema gibi doymuş yağdan zengin yiyeceklerin tüketimine dikkat edilmelidir.

Omega-3 yağ asitleri alımı açısından haftada 2 kez balık tüketilmelidir. Palamut, uskumru, somon, sardalya, hamsi iyi birer omega-3 kaynağı balıklardır.

 Pişirme yöntemi olarak kızartma yerine ızgara/haşlama/fırın tercih etmelisiniz.

 Beslenmenize yağlı tohumlar (badem, fındık, ceviz), kırmızı meyveler (yaban mersini, çilek, vişne, böğürtlen…), pancar, zerdeçal, zencefil, yeşil çay, soğan, sarımsak, zeytinyağı, yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, brokoli, lahana, kereviz…) gibi anti-inflamatuar besinleri ekleyebilirsiniz.

İşlenmiş et ürünleri, hamur işleri, abur cuburlar, hazır meyve suları, fast-food ve paketli gıdalardan uzak durmalısınız.

Günde 2,5-3 litre su mutlaka içmelisiniz.

Haftada en az 150 dakika orta şiddetli rutin egzersiz yapılmalıdır. Tempolu yürüyüş, sabit bisiklet, koşu, yüzme ve hafif yürüyüş orta düzey egzersizlere örnek verilebilir.

Alkol ve sigara tüketiminden uzak durmalısınız.

Stresten uzak durmalı ve 7-8 saatlik kaliteli uyku uyumalısınız.

Konu ile alakalı Aklınıza takılan Polikistik Over Sendromu Tanısı Tüp Bebek Tedavisi hakkında yorumlara iletebilir. Aynı zamanda Soru-Cevap , Forum kısmımıza yazabiliriz.

Gönderiye Oy Ver!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir