Azospermi ameliyatı nasıl yapılır?

Tpbebek tarafından
23 Şubat 2023 tarihinde soruldu
1011 kez okundu

Azospermi ameliyatı nasıl yapılır?

Azospermi için cerrahi tedavi, sperm yollarının tıkanmasını gidermek amacıyla yapılabilir. Bu ameliyatlar şunları içerebilir:

Vasa deferentia tüp proedürü: Sperm yollarındaki tıkanıklığı açmak için vasa deferentia tüplerinin açılması amacıyla yapılır.

Epididimoorhioplasti: Epididim tüplerindeki tıkanıklığı gidermek için yapılır.

Testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE): Egzersiz yapmak, stres azaltmak, sigarayı bırakmak gibi değişiklikler yapılması veya hormonal tedavi verilmesine rağmen sperm üretimi yetersiz kalırsa, testis içinden sperm alınması amacıyla yapılabilir.

Mikro TESE: azoospermi olan erkeklerde sperm üretiminin artırılması amacıyla yapılan bir cerrahi prosedürdür. Bu prosedür, testis dokusundan mikroskopik olarak sperm bulunması amacıyla yapılır. Egzersiz yapmak, stres azaltmak, sigarayı bırakmak gibi değişiklikler yapılması veya hormonal tedavi verilmesine rağmen sperm üretimi yetersiz kalırsa, mikro TESE yapılabilir. Mikro TESE sonrasında, bulunan spermler in vitro fertilizasyon (IVF) veya intratubal sperm injeksiyonu (ICSI) gibi yöntemlerle kullanılabilir.

Gönderiye Oy Ver!

0
Soru-Cevap
Azospermi
Bir Cevap Yaz

Senin Cevabın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) olarak işaretlendi.