Yumurta toplama işlemi nasıl yapılır

Tpbebek tarafından
23 Şubat 2023 tarihinde soruldu
957 kez okundu

Yumurta toplama işlemi nasıl yapılır

Yumurta toplama işlemi, bir kadının yumurtalıklarından yumurtaların toplanması için yapılan bir işlemdir. Bu işlem aşağıdaki adımlarla yapılır:

  • Anestezi: Yumurta toplama işlemi genellikle lokal anestezi veya sedasyon ile yapılır. Bu, hasta rahatsız olmaz ve işlem esnasında uyanık kalır.
  • Ultrason: Doktor, hastanın karın bölgesinde bir ultrason sondası kullanarak yumurtalıkların yerini ve yumurtalıklardaki yumurta rezervlerini belirler.
  • Yumurta toplama sondası: Doktor, rahim ağzından yumurtalıklara ulaşmak için bir yumurta toplama sondası kullanır. Bu sonda, yumurtalar yumurtalıklardan toplanır.
  • Yumurta toplama: Doktor, yumurta toplama sondasını yumurtalıklarda hareket ettirerek yumurtaları toplar.
  • İşlem bitti: İşlem bittikten sonra, hasta kısa süreli bir dinlenme dönemi geçirir ve sonrasında evine gidebilir.

Yumurta toplama işlemi “OPU”, birkaç saat sürer ve genellikle ağrısız veya hafif ağrılarla birlikte geçer. Ancak, hastaların bazıları işlemden sonra daha fazla ağrı veya şişme hissedebilir ve doktorları tarafından bu durumlar için ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir.

Doktorunuz, yumurta toplama işlemi sırasında ve sonrasında hastanın durumunu yakından izler ve gerektiğinde gerekli müdahaleyi yapar. Ayrıca, yumurta toplama işlemi sonrasında hastanın evde bazı kısıtlamaları bulunabilir ve doktorunuz bu konuda hastayı bilgilendirir.

Gönderiye Oy Ver!

0
Soru-CevapTüp Bebek Tedavisi
Yumurta toplama işlemi
Bir Cevap Yaz

Senin Cevabın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) olarak işaretlendi.