1. Anasayfa
 2. Tüp Bebek

Tüp Bebek Beta HCG değeri nedir, Tüp bebek transferinden sonra HCG Düzeyi

Tüp Bebek Beta HCG değeri nedir, Tüp bebek transferinden sonra HCG Düzeyi
0

Tüp Bebek Beta HCG değeri nedir, Tüp bebek transferinden sonra HCG Düzeyive beta hcg değeri en çok merak edilen konu başlıklarından tüp bebek son aşamasının gebelik testinin pozitif değeri beta hcg ile öğrenilmektedir. Bu sebeple anne adaylarının en çok merak ettiği konu bu olmuştur

Tüp bebek tedavisi embriyo transferi sonrasında Beta HCG, gebeliğin erken döneminde görülen, gebelik semptomlarından sorumlu olan özel bir hormondur. Tüp bebek transferi sonrası Hamilelik testini yaptıktan sonra, göğüslerde hassasiyet, biraz duygusal ruh hali, bulantı ve yorgunluk hissi gibi durumlar, vücutta beta HCG seviyesinin artmış olmasından dolayıdır.

Tüp Bebek Transfer Sonrası beta HCG düzeyleri (Hamilelik değerleri)

Tüp Bebek Beta HCG değeri nedir, Tüp bebek transferinden sonra HCG Düzeyi
Tüp Bebek Beta HCG değeri nedir

Beta HCG düzeyleri gebeliğin 10-12. haftaları civarında sürekli olarak atış gösterir, sonra  yatay bir seyir izler,  hatta düşer. Bu sebeple, hamilelik belirtileri ilk üç (3 ay) çok daha güçlü ve yoğun hissedilir.

Tüp bebek tedavisi Gebeliğin erken döneminde beta HCG seviyesi  genellikle, her iki üç günde bir en az % 60 oranında  artış gösterir. Anne adayının birden fazla embriyo taşıması HCG seviyesi artış oranını etkiler. Bu konuda her kadının, vücudunun vereceği tepki kendine özgüdür.

Tüp bebek beta HCG değerleri:

Doğurganlık tedavisi kısırlık ve tüp bebek tedavileri geçirmiş olan anne adaylarında da  değerler aynıdır. Normal yolla hamile kalan anne adayı ile HCG değerleri arasında bir fark yoktur.

HCG düzeylerinizi buradan takip edebilirsiniz.

Tüp bebek beta hcg değerleri – Tüp bebek beta hcg değerleri kaç olmalı ve Tüp bebek hcg değerleri şu şekildedir

Hamilelik Haftası Transfer Sonrası Gün Sayısı Beta hcg değeri
3 hafta LMP 5-9 5-50 mIU / ml
4 hafta LMP 14 5-426 mIU / ml
5 hafta LMP 21 18 – 7340 mIU / mL
6 hafta LMP 28 1080 – 56500 mIU / ml
7-8 hafta LMP 35-42 7, 650 – 229000 mIU / ml
9-12 hafta LMP 49-70 25.700 – 288.000 mIU / mL
13-16 hafta LMP 77-100 13.300 – 254.000 mIU / mL
17-24 hafta LMP 4060 – 165.400 mIU / mL
25-40 hafta LMP 3640 – 117000 mIU / ml
Hamile olmayan kadınlar <5,0 mIU / mL
Menopoz sonrası kadınlar 9.5 mIU / ml

(*Bu rakamların sadece bir rehber niteliğinde olduğu unutulmamalıdır. Buradaki değerler kesin değerler olamayıp, sadece ortalama bir değer bilgisi vermek içindir. Her kadın ve hamileliği benzersiz olduğundan, biri için normal kabul edilen bir değer bir başka kadın için normal olmayabilir. Kendi  hCG seviyeleriniziz değerlendirilmesi konusunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bazı kadınlarda HCG seviyeleri çok yüksekten başlayıp aynı hızda devam etmeyebilir, bazı kadınlarda ise ilkin biraz yavaş bir atış, sonrasında da diğerlerine göre hızla yükselen bir artış görülebilir. )

Tüp Bebek HCG değeri ne anlama gelir?Tüp Bebek HCG değeri ne anlama gelir?

Tüp bebekte beta hCG hormonu, anne adayından kan ve idrar örneği alınarak tespit edilir. Beta HCG testleri son derece hassas testlerdir. Evde yapılan hamilelik testlerinin sonucunda, hamile olduğunuz ya da olmadığınız çıksa bile, bununla beta HCG seviyenizin tam olarak tespit edilmesi mümkün değildir. Kısırlık tedavisi görüyorsanız, HCG seviyesindeki en ufak bir artış kalp çarpıntısına neden olabilir. Tüp bebek beta hcg değeri ne anlama gelmektedir.

 • Bir çok anne adayının beta hCG sonuçlarının kendisi tarafından tam olarak yorumlanması mümkün olmayabilir. Sebebi her kadının hamileliği kendine özgüdür bu nedenle değerleri değişik çıkabilir. Bu anne adayını korkutmamalı endişelendirmemelidir.
 • Beta Hcg seviyesini düşük olsa bile, sağlıklı bir hamilelik ve bebek sahibi olmak mümkündür.
 • Transvajinal ultrason ile  beta hCG kan ölçümleri eş zamanlı olarak yapılabilir. İkisinin sonuçları karşılaştırılarak, gebeliğin tesbiti  ve embriyonun yaşı konusunda çok doğru bir değerlendirme yapmak mümkün olur.
 • Pozitif bir gebelik sonucu için 5mlU/ m daha az olarak ölçülen bir hCG seviyesi yetersizdir. 25 mlU / ml’nin üzerindeki bir seviye gebeliğin pozitif kabul edilmesi için yeterince yüksek bir seviyedir.
 • 5mlU/ml – 25mlU/ ml’lik arasında bir hCG seviyesi,  hCG’nin yükselmekte olduğunu gösterebilir ancak, ne olduğunu görmek için daha fazla, araştırma gerekebilir.Bu ara gri alan diye adlandırılır
 • Beta hCG düzeyleri bebeğin gücü, zekası veya cinsiyeti konusunda bilgi vermez.
 • Gebeliğin erken dönemlerinde 1200 mIU / ml ‘den az hCG düzeyleri, genellikle 2-3 günde iki katına çıkar. Normalde iki günde hCG seviyesi en az % 60 oranında bir artış diye bir şey yoktur.
 • Gebeliğin erken döneminde hCG 1200 ve 6000 mIU / ml arasında görülebilir. Genellikle 3-4 günde iki katına çıkar  .
 • Gebeliğin 9-10. Haftasından sonra beta hCG düzeyleri azalır. Anne adayının gebelik şikayetlerinde bir azalma hissetmesinin nedeni budur.
 • Beta HCG seviyenizi tespit edebilmenin kesin yolu kan testi yaptırmaktır. Beta HCG seviyesi günden güne, haftadan haftaya hatta günün farklı saatlerinde değişebilir.
 • Beta HCG okumaları hamilelik hakkında çok şey söylemez, sadece belirli zamanlardaki durum tespitidir. Kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için testlerden daha önemli olan şey sağlığınızı düşünüp, ona özen gösterip, dikkat etmenizdir!

Tüp bebek beta hcg 0.100 değeri ne anlama gelir?Tüp bebek beta hcg 0.100 değeri ne anlama gelir?

Tüp bebek tedavisi veyahut normal gebeliklerde beta hcg Hamile olmayan kadınların kanındaki seviyesi, “0.1- 0.001” şeklinde görülür. Beta HCG seviyesinin 10’dan yüksek olması, gebeliğin pozitif olması anlamına gelir.

Tüp bebek beta hcg 1.20 değeri anlamı

Tüp bebek Hamilelik kan testi söz konusu olduğunda, beta HCG değerinin 5 mIU/ml ‘den az olması negatif sonuç, yani hamilelik olmadığını gösterirken, 25 mIU/ml’den fazla olması pozitif sonuç yani hamilelik göstergesidir. 6 ile 24 mIU/ml arasındaki değerler ise gri alan olarak adlandırılır ve birkaç gün sonra tekrarlanması gerekir.

Tüp bebek beta hcg düşmesi nedir?

Tüp bebek tedavisi Beta HCG değerinin ilk başta yükselirken sonrasında bir anda düşmesi ise gebeliğin sona erebileceğinin göstergesidir. Herhangi bir nedenle bebeğin canlılığını yitirmesi sonucu Beta HCG hormonu salgılanmadığı için bu hormonun değeri de düşecektir.

Tüp bebek hcg ne zaman yükselir?

Tüp bebek tedavisinde hem de normal gebeliklerde döllenme gerçekleştiği andan itibaren 7 ile 12 gün arasında kanda salgılanmaya başlar.

 

Merak ettiğiniz konuları yorum bölümümüze ve ya Forum, Soru-Cevap Kısmımıza iletebilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir