1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp bebek Fsh hormonu değeri ve ya fsh hormonu yüksekliği

Tüp Bebek Fsh Hormonu Değeri veya FSH Hormonu Yüksekliği
0

Tüp bebek Fsh hormonu değeri veya fsh hormonu yüksekliği gibi testlerden sonra en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Fsh yüksekliği kadınlarda yumurta sayısının azalmasının işaretidir. Erkeklerde ise bu hormonu yüksekliği testislerde sorun olduğunun belirtisidir.

Tüp bebek Fsh hormonu değeri

Tüp Bebek Fsh Hormonu Değeri veya FSH Hormonu Yüksekliği
Tüp bebek Fsh hormonu değeri Folikül uyarıcı hormon veya FSH (Follicle Stimulating Hormone) olarak adlandırılan hormona kısaca Fsh denir. Kadın ve erkeklerde çocuk sahibi olabilmek için önemli olan bir hormon değeridir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerimiz muhakkak ki fsh hormonunu bilmesi gerekmektedir. FSH (Follicle stimulating hormone) testlerinin yaptırılması gereklidir. Beynin alt kısmında bulunan hipofiz bezleri tarafından salınan bu hormonun ne çok düşük ne de çok yüksek olması gerekmektedir. Hipofiz hormonu ile yumurtalıklarda ki folikül adında ki yumurtalıkta yer alan kesecikler uyarılır. Doğum için bundan kaynaklı çok öneme sahiptir. Fsh hormon testi ile menopoza girme aşamasındaki kadınların tespiti ile menopoz sürelerinin tespitini de sağlayabilmekteyiz.

Tüp bebek Fsh hormon değeri ne olmalıdır?

Tüp bebek Fsh hormonu değeri kadın ve erkeğe göre değiştiği gibi yaş faktörüne bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir. Fsh hormon değerlerinin 5 ile 10 arasında olması gerekmektedir. Fsh değerinin 10 üzerine çıkması hamilelik olasılığını azaltırken, fsh hormon yüksekliği üzerinde olmasında ise tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olma olasılığı da azalmaktadır.  Follicle Stimulating hormonunun 5 değerinin altına düşmesi de yumurtlama sorununa neden olabildiği öngörülmektedir.

Fsh ölçümü nasıl ve hangi gün yapılmalıdır?

Fsh ölçümü nasıl ve hangi gün yapılmalıdır?
Fsh ölçümünü kan örneği alarak veya bir günlük idrar örneklerinin incelenmesi sonucu öğrenebiliriz. Ölçüm için özellikle hastamızın adet döneminin 3. gününde tarafımıza başvurması önemlidir.

Fsh hormonu yüksekliği nedir?

Fsh hormonun yüksekliği kadınlarda yumurta sayısının azalmasının işaretidir. Erkeklerde ise bu hormonu yüksekliği testislerde sorun olduğunun belirtisidir. Ergenliğe geçiş aşamasında fsh hormonları yükselmekte olup ayrıca hormon tedavisi gören kişilerde de fsh hormonu yüksek çıkabilmektedir. Kadınların menopoza girme erkeklerin ise andropoza girmesinin belirtisi olabilmektedir. Tümör gibi vücut kitlelerinde fsh değerlerinde düşme ve yükselme oluşmaktadır. Kişinin aşırı derece de alkol, sigara tüketmesi iltihaplı ve ateşli bir hastalık aşamasında yapılan testlerde de fsh değerleri yüksek çıkmaktadır.

Fsh hormonu düşüklüğünün sebepleri nedir?

Fsh hormonu düşüklüğünün sebepleri nedir?
Aniden hızlı şekilde kilo kaybı yaşanması ya da hep zayıf olmaktan kaynaklı hipofiz bezi hastalıklarından birinin oluşması nedeniyle hormon seviyesinde azalma oluşmasıdır. Yaşın ilerlemesi ile vücutta hormon salınımı da buna bağlı olarak azalış göstermektedir.

Tüp bebek fsh hormonu değeri ve önemi

Tüp bebek tedavisine başlanabilmesi için öncelikle fsh hormon değeri ortalama değerlerinde olması gerekir. Tedaviye kadının vücudunda oluşan yumurtalıklara fsh hormonu ile tetikleme yapılarak yumurtalıkların gelişimleri sağlanmaya çalışılarak uyarmaktayız. Sonrasında yumurtalıkların kaybolmaması için beyinle yumurtalık arasında bağlantıyı kopararak ile spermleri toplamaktayız. Embriyo laboratuvar ortamında oluşturularak kadının vücuduna tekrar aktarılmaktadır. Bunların yanı sıra hormon destek ve ilaçlarla süreci desteklenerek tüp bebek tedavisi sağlamaktayız.

Tüp Bebek FSH hormonu Değeri (Follicle Stimulating Hormone)

Hipofiz bezi fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır. Primer/sekonder over yetmezliği, gonadal yetersizlik(hipogonadotropik hipogonadizm), polikistik over sendromu(PCOS) gibi problemlerin tanısı için önemlidir. Normal değerleri aşağıda belirtilen seviyelerdedir:

  • Folliküler faz 2,00-10,00 mIU/ml
  • Pik 8,50-30,00 mIU/ml
  • Luteal faz 2,00-10,00 mIU/ml
  • Hamile 2,00-10,00 mIU/ml
  • Menopoz 20,00-140,00 mIU/ml

Tüp bebek FSH yüksek olup hamile kalabilir mi?

Tüp bebek tedavisi Yüksek seviye FSH çıkan kadınların hamile kalamayacağı anlamına gelmez. Hep duymuşuzdur kendisine hamile kalamayacağı söylenen biri hamile kalmayı başarmıştır. Tıbbi açıdan bakılacak olursa, anormal derecede yüksek FSH değeri olanların kısırlık tedavisi oldukça zor olur. Ancak bu durum da gebe kalması imkansız değildir.

Tüp bebek FSH hormonu değeri gebeliğe engel mi?

Tüp bebek FSH hormonu değeri gebeliğe engel mi?
Tüp bebek FSH değeri Kaç Olursa Hamile Kalınır veya fsh değeri gebeliğe engel mi sorusu fsh yüksekliği Hamile kalma şansının düşmesi, FSH hormonu değerinin 10 mIU/mL’un üzerine yükselmesi ile başlar. FSH değerleri 15 mIU/mL üzerine çıktığında hamile kalma olasılığı ciddi oranda düşer. FSH’teki artış ne kadar fazla olursa hamile kalma şansı o ölçüde azalır. Ancak bu kesinlikle hamile kalamayacağınız anlamına gelmez.

Tüp bebek fsh hormonu değeri Yorum ve sorular

Tüp bebek fsh hormonu değeri sorularınıza cevap niteliğinde yazımızı oluşturduk. Fakat yazımızda shala aklınıza takılan soru var ise yorum bölümümüze iletebilirsiniz. Ayrıca forum ve soru-cevap kısmına yazabilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir