1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp bebek havuz yöntemi nedir? Kaç Gün Sürer? Havuz Yöntemi Yaptıranlar

Tüp bebek havuz yöntemi nedir? Kaç Gün Sürer? Havuz Yöntemi Yaptıranlar
0

Tüp bebek havuz yöntemi tüp bebek tedavisi yöntemleri arasındadır. Bu yöntem de çiftlerin merak ettiği araştırılması çokça yapıldığı konular arasındadır. Tüp bebek havuz yöntemi nedir, kimler için uygundur, nasıl yapılır, aşamaları, avantajları be kaç gün sürdüğü konu başlıkları altında yazımızı oluşturduk.

Tüp Bebek Havuz Yöntemi Nedir?

Tüp Bebek Havuz Yöntemi
Embriyonun anne adayı rahmine transferi gerçekleştirilmeden önce iki veya daha fazla sayıda yumurta toplama işlemi (OPU) yapılması ve bu işlem ile elde edilen embriyoların dondurulmasına havuz yöntemi denir. Uygulanan tedavi programına göre, havuzda bulunan embriyolar zamanında çözülerek anne adayı rahmi içine transfer edilmektedir.

Tüp bebek havuz yöntemi Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek Embriyo transferi için istenen sayıda döllenme olmamış ve embriyo oluşmamış ise, dondurma işlemi uygulanır ve yeniden hastadan yumurta toplanır. Bu işlemler yeterli embriyo elde edilinceye kadar devam eder. Embriyonun Transferden önce 2 ya da daha fazla dondurulan embriyolar, planlanan zamanda  rahim içine transfer edilir.

Tüp bebek havuz yöntemi Kimler için Uygundur?

Tüp bebek havuz yöntemi Kimler için Uygundur?
Tedavide Yumurta rezervi az olan ve aynı zamanda daha önce birden fazla tüp bebek tedavisinde başarısız olan anne adayları, havuz yöntemine başvurulabilmektedir.

Havuz Yöntemi Tüp Bebek Başarısını Ne Kadar Arttırır?

Tüp bebek Havuz yöntemi, özellikle yumurtalık rezervi az olan kadınlarda başarı şansını artırmaktadır. İlk tedavide az sayıda embriyo elde edilse de bu yöntemle, birden fazla yumurtalık toplama işlemi gerçekleştirildiğinden sadece bir tüp bebek tedavisi ile gebelik mümkün olmaktadır.

Diğer yandan, tüp bebek tedavisi gören çiftlerde endişe durumu oluşabilmektedir. Bu durum da, tedavi başarısına negatif etki yapmaktadır. Havuz yöntemi ile elde edilen daha çok tedavi ve embriyo transferi şansı, çiftlerin endişesini azaltmakla birlikte başarı oranını artırmaktadır.

Tüp bebek Havuz yönteminin aşamaları nelerdir? Kaç Gün Sürer?

Tüp bebek Havuz yönteminin aşamaları nelerdir? Kaç Gün Sürer?
Havuz yöntemi Adetin 2. Veya 3. günü yumurta büyütücü iğne tedavisine başlanır. Süre Ortalama 10-12 günü bulabilir, yumurta yeterli büyüklüğe ulaştığında (>17-18 mm) çatlatma iğnesi yapılır ve 35-36. saatte yumurta toplama (OPU) işlemi uygulanır. Baba adayından alınan spermlerle laboratuvarda yumurtalar döllenir, embriyolar 3. ve/veya 5. günde dondurulur. Sonraki adet döneminde yeniden tedavi başlanır. 2 veya daha fazla bu işlem devam eder. Yeterli embriyo sayısına ulaşıldığında veya sağlıklı embriyo elde edildiğinde rahim içi hazırlayıcı tedavi başlanır ve ortalama adetin 15 – 20 . günü uygun embriyolar anne adayına transfer edilir.

Yumurtalık rezervi düşük olan hastalarda büyük olan yumurtalar toplandıktan sonra, geride öncü yumurtalar varsa, tekrar büyütücü tedavi uygulanıp aynı işlem 2.kez yumurta toplama da yapılabilmektedir.

Tüp bebek Havuz Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Tüp Bebek tedavisi oldukça stres bir tedavidir. Çiftlerin bir kısmı olumsuz sonuç aldığında ümitsizliğe kapılıp tedaviden vazgeçebilmekte. Bu durum çiftlerin anne–baba olma şansını ortadan kaldırmakta, tedaviye ara veren çiftler

Havuz yöntemi ile embriyo biriktirerek, kaliteli embriyoya ulaşma şansını artırarak hastaların gebelik olasılığını artırmaktadır.

Ayrıca 2.-3. tedavi maliyetleri daha düşük olmakta, genetik taramanın maliyeti azalmakta, bu da hastalara maddi açıdan da avantaj sağlamaktadır.

Tüp Bebek Havuz Yöntemi  Genetik Tanı

Tüp Bebek Havuz Yöntemi  Genetik TanıTüp bebek Genetik tanı PGD tedavi uygulaması esnasında embriyoların herhangi bir rahatsızlık açısından genetik testi yapılmakta ve daha sonra yalnızca sağlıklı embriyoların seçilip anne adayına transfer edilmesi işlemidir.

Tüp Bebek Havuz Yöntemi Fiyatı

Tüp bebekte havuz yöntemi fiyatları normal tüp bebek fiyatlarından daha yüksektir. Çünkü havuz yönteminde en az 2 tüp bebek işlemi, embriyo dondurma ve PGD işlemleri olduğu için fiyatlar artar.

Tüp bebek havuz yöntemi yorum ve soruları

Tüp bebek Havuz yöntemi sorularına yönelik yazımıda aklınıza takılan daha fazla soru bulunuyor ise yorum bölümümüze yazabilir. Ayrıca Forum ve soru-cevap kısmına dilediğiniz soruyu iletebilirsiniz.

5/5 - (1 Oy Verildi

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir