1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp bebek Mikroenjeksiyon (ICSI) Yöntemi Nedir ?

Tüp bebek Mikroenjeksiyon (ICSI) Yöntemi Nedir ?
0

Tüp bebek mikroenjeksiyon yöntemi tedavi aşamasındaki çiftlerin merak ettiği konulardan birisidir. Bu yöntemi kısaca merak ettiğiniz tüm sorularınız yazımızın içeriğinde yer almaktadır.

Tüp bebek Mikroenjeksiyon (ICSI) tedavisi Nedir?

Tüp bebek MikroenjeksiyonAnne adayından alınan Yumurtanın içine spermin enjekte edilerek döllenme sağlanması işlemine; mikroenjeksiyon (ICSI) denir.

Tüp bebek tedavi sürecinde; yumurtalıkların ilaçlar ile uyarılması ve yumurta gelişiminin sağlanmasını takiben yumurtalar toplanır ve laboratuvarda özel bir bölme içinde belirli bir süre saklanır.

Tüp bebek Mikroenjeksiyon işleminden hemen önce yumurtalar ‘yumurta soyma işlemi’ ile soyularak etraflarındaki diğer hücrelerden temizlenir ve olgun olan yumurtalar belirlenir.

Alınan sperm, ‘sperm hazırlama’ teknikleriyle özel işlemlerden geçirilir ve kaliteli spermler ayrılır.

Mikroenjeksiyon yönteminde; bir yumurtanın içine canlı bir sperm özel aletler kullanılarak yerleştirilir ve anne rahmini taklit eden özel ortamlarda saklanır. Böylece spermin yumurtanın içine girmesi ve döllenmenin oluşması sağlanmaya çalışılır.

Tüp bebek Mikroenjeksiyon yönteminde yumurtanın döllenmesi; yani sperm ile yumurtanın birleşme olasılığı normal koşullardan daha yüksektir. Bunun nedeni normal döllenmede sperm kendi yumurtayı bulur. Bu yöntem direk sperm ve yumurtayı birleştirir.

Mikroenjeksiyon işleminden bir sonraki gün, yumurtada iki çekirdek gözlenmesi, yumurtanın döllendiği anlamına gelir. Bu çekirdeklerden biri anneden, diğeri ise babadan köken alır.

Mikroenjeksiyon yönteminde olgun yumurtaların %40-%70’lik bölümünde döllenme gözlenir. Sperm veya yumurta kalitesindeki bozukluğa bağlı olarak bu oranlar düşebilir. Bazen ise hiç döllenme olmayabilir.

Mikroenjeksiyon mu tüp bebek mi?

Mikroenjeksiyon (ICSI) yönteminde döllenme ve gebelik oranları klasik tüp bebek (IVF) yöntemine göre daha fazla olmaktadır. Başarı şansının artması veya azalması çiftin kısırlık durumlarına, sperm ve yumurta kalitesine göre değişebilmektedir. Ancak başarı şansı genellikle %50-70 arasındadır.

Tüp bebek Mikroenjeksiyon yöntemi hangi durumlarda uygulanır?

Tüp bebek Mikroenjeksiyon yöntemi hangi durumlarda uygulanır?
Tüp bebek Mikroenjeksiyon Hangi Durumlarda Uygulanır? Mikroenjeksiyon özellikle baba adayı sperm sayısında düşüklük olan çiftlerde, spermlerde önemli hareket ya da şekilsel sorun varlığında, daha önce invitrofertilizasyon (IVF) yöntemi ile döllenme oranı düşük olanlarda ya da yumurta sayısı az olan çiftlerde uygulanmaktadır.

Tüp bebek mikroenjeksiyon farkı nedir?

Klasik tüp bebek (IVF) yönteminde, elde edilen yumurta hücresinin etrafına sperm hücreleri bırakılır ve sperm hücrelerinden birinin yumurtayı döllemesi beklenir. Mikroenjeksiyon yönteminde ise belirli bir yumurta hücresinin içine, belirli bir sperm hücresi enjekte edilir. Bu sayede döllenme şansa bırakılmamış olur.

Tüp bebek Mikroenjeksiyon Tedavisinin Aşamalara

Tüp bebek Mikroenjeksiyon Tedavisinin Aşamalara
Doğal yollardan bebek sahibi olamayan çiftlerde uygulanacak tüp bebek tedavisinin ilk aşaması hangi yöntemin  olacağıdır. Hem anne adayına hem baba adayına yapılan detaylı inceleme, araştırma, tahlil, testler ve öğrenilen geçmiş hastalıklar, tedavide klasik veya mikroenjeksiyon yöntemlerinden hangisinin kullanılacağına karar verilmesinde büyük rol oynar.

Mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemine karar kılındıysa, ilk önce anne adayının yumurtalıklarını uyararak fazla sayıda yumurta elde edilmesini sağlayan ilaç tedavisine başlanır. Kullanılan ilaçların yumurtalığı olgunlaştırması akabinde yumurta toplaması (OPU) aşamasına geçilir. Yumurta toplama işlemi ek olarak, bu evrede eş zamanlı olarak erkekten sperm alınır. Ancak baba adayında toplanacak sperm yoksa ya da herhangi bir sebeple sperm alınamıyorsa Mikro TESE adı verilen cerrahi bir yöntemle sperm toplama işlemi yapılır.

Tüp bebek Mikroenjeksiyon Fiyatları

Mikroenjeksiyon yöntemi fiyatı ise tüp bebek tedavisine dahil bir yöntem olarak uygulandığı için ekstra olarak bir ücret talep edilmez. Fiyat yapılacak olan tedavinin deneme sayısına göre değişebilir.

Mikroenjeksiyon Tedavisi Kimlere Uygulanır?

  • Sperm sayısının çok az olduğu durumlarda
  • Sperm şeklinde bozukluk olması halinde
  • Daha önce klasik tüp bebek yöntemi (IVF) uygulanmış ancak başarı elde edilememiş ise
  • Preimplantasyon genetik tanı (PGD) uygulanacak hastalarda
  • Sebebi bilinemeyen kısırlık problemi yaşayan çiftlerde

Tüp bebek Mikroenjeksiyon Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

Klasik tüp bebek (IVF) yöntemiyle karşılaştırıldığında, mikroenjeksiyon yöntemi döllenmenin gerçekleşme ihtimali çok daha yüksektir. Sperm direk yumurtaya enjekte edilir. Sperm sayısı ve kalitesi düşük olan hastalarda IVF ile gebelik elde etmek çok zorken mikroenjeksiyon sağlıklı gebelik imkanı sunmaktadır.

Tüp bebek Mikroenjeksiyon Hangi Durumlarda Uygulanır?

Tüp bebek Mikroenjeksiyon Hangi Durumlarda Uygulanır?Tüp bebek Mikroenjeksiyon (ICSI) özellikle baba adayının sperm sayısında şiddetli düşüklük olan çiftlerde, spermlerde önemli hareket ya da şekilsel sorun varlığında, daha önce klasik tüp bebek (IVF) yöntemi ile döllenme oranı düşük olanlarda ya da anne adayının yumurta sayısı az olan durumlarında uygulanmaktadır.
Ancak klasik tüp bebek (IVF) yöntemine göre döllenme oranları daha yüksek olduğu için daha çok tercih edilen tedavidir.

Mikroenjeksiyon İle Tüp Bebek Farkı nedir?

Mikroenjeksiyon (ICSI) tüp bebek tedavisi kapsamında, döllenmenin elde edilebilmesi için, yumurtalık uyarımı sonrasında elde edilen her bir olgun yumurtanın içine bir sperm enjekte edilmesidir ve tüp bebek tedavisinin basamaklarından biridir. Klasik Tüp bebek (IVF) ise yumurta ile sperm laboratuvar ortamında aynı yere koyularak spermin yumurtayı döllenme olayıdır.

Tüp bebek Mikroenjeksiyon Yorum ve Sorular

Mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi hakkında aklınıza takılan sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. Ayrıca Forum ve Soru-Cevap Kısmına dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir