1. Anasayfa
 2. Tüp Bebek

Tüp Bebek PRP Yöntemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek PRP Yöntemi Nedir? Nasıl Yapılır?
0

Tüp bebek PRP yöntemi PRP kısaltması ile kullanılan platelet zengin plazma son yıllarda tüp bebek tedavisinde yer almaya başladı. Bu yazımızda PRP tedavisinin tüp bebek tedavisinde uygulama koşulları ve kimlere uygulandığına değineceğiz.PRP tedavisi çok uzun zamandır farklı branşlarda özelliklede fizik tedavi ve ortopedi de kullanılmıştır. Spor yaralanmalarında ve ortopedik problemlerde ağrı gidermede PRP’nin iyileşmeyi hızlandıran etkisinden yararlanılır.Bir diğer kullanım alanı tüp bebek tedavisi olmuştur. Peki tüp bebek PRP yöntemi nedir bu başlığımız ile başlayalım.

Tüp Bebek Tedavisi PRP Nedir?

Tüp Bebek PRP Yöntemi
Tüp bebek PRP yöntemi
 ile büyüme faktörleri vücudun doğal iyileşme cevabını artırır. Vücutta doğal iyileşmede ilk cevap pıhtılaşma hücresi olan plateletlerin yara yerine gelmesi ile başlar. Hazırlanan PRP pıhtılaşma hücresinden zengindir. Pıhtılaşma hücreleri kök hücrelerini yara yerine çeker ve iyileşmeyi uyarır. PRP içindeki büyüme faktörleri hücre yenilenmesini, kanlanmayı ve pek çok iyileşme mekanizmasını başlatır. Pıhtılaşma hücresi ile beraber ortamdaki fibrin ise yaranın moleküler olarak şekillenmesini sağlar. Tüp Bebek tedavisi sürecinde PRP uygulaması temel olarak, hastanın kendi kanından elde edilen trombosit açısından zengin kanın anne adayının rahmine geri verilmesi işlemi olarak tanımlanabilir.

PRP Destekli Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

PRP yöntemi ile tüp bebek tedavisi anne adayından bir tüp kan alınarak hazırlanır.

Alınan kan santrifüj ile kırmızı kan hücrelerinden arındırılır. İkinci kez santrifüj ile homojenize plateletten zengin plasma kısmı elde edilir.

Son aşamada 5-10 kat daha yüksek konsantrasyonda büyüme faktörleri içeren platelet-zengin plazma kısmı uygulamada kullanılır. PRP uygulama yerine (yumurtalıklar) enjekte edilir veya rahim içine kateter ile verilir.

Tüp Bebek Tedavisinde PRP Yöntemi Kimlere Uygulanabilir?

Tüp Bebek Tedavisinde PRP Yöntemi Kimlere Uygulanabilir?
Tüp bebek tedavisinde anne adayı gebe kalma şansını arttıran en önemli aşamalardan biri kadının yumurta sayısı ve yumurta kalitesidir. Yumurta rezervini etkileyen en önemli faktörden biri de kadının yaşıdır. Anne adayının yaşı 37 üzerine çıkınca yumurta sayısı hızla azalır. 40 yaş altındaki bazı kadınlarda da erken menopoza bağlı olarak yumurta sayısında hızlı azalma olabilir. Yumurta sayısı azalmış kadınlarda erken dönem de yapılacak tüp bebek tedavisi ile gebelikler şansı elde edilebilmekte. Yumurta sayısı azalan kadınlarda erken menopoz  olanlar da, yumurta ve embriyo kalitesi kötü kadınlarda yumurtalıklara yapılan PRP uygulaması ile yumurta sayısı ve kalitesi üzerine olumlu etkiler sağlanarak gebelik şansı arttırılabilmektedir.

Tüp bebek PRP yöntemi kimlere uygulanır sorusu ise,

 • Rahim kalınlığı, yumurta kalitesi gibi sorun yaşayan kadınlarda,
 • Bir veya birden çok tüp bebek tedavisi denemelerinde başarısız olanlarda,
 • Yumurtalık rezervi azalan kadınlarda,
 • İlerleyen yaşta tüp bebek tedavisi gören kadınlarda uygulanabilir.

Tüp bebek PRP Yöntemi ile Kısırlık Tedavisi

Prp yöntemi kısırlık (infertilite) tedavilerinde de bazı durumlarda kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemden kimler faydalanabilir;

 • Over yetmezliği
 • İnce endometrium
 • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı

Over Yetmezliği PRP Tedavisi

40 yaşından önce yumurtalıkların fonksiyonunu yitirmesine over yetmezliği (erken menapoz) denmektedir. Bu durum doğurganlığında sona ermesi demektir.

35 yaş üstünde bu problemi yaşayan infertil kadınlarda PRP tedavisinin başarısı ovaryan gençleştirme olarak adlandırılmıştır. Yumurta toplama işlemine benzer olarak, bu kadınların yumurtalıklarına ultrason eşliğinde PRP enjeksiyonu yapılır. PRP uygulamasını takiben 1-3 ay içinde hastaların yumurta geliştirdikleri sınırlı vaka serilerinde bildirilmiştir.

İnce Endometrium (Rahim İç Tabakası) PRP Tüp Bebek Tedavisi

İnce Endometrium (Rahim İç Tabakası) PRP Tüp Bebek Tedavisi
Tüp bebek tedavilerinde gebeliğin elde edilmesinde rahim iç tabakası rolü çok büyüktür. Tüp bebek tedavilerinde yeterli yumurta büyümesine rağmen rahim iç tabakası yeterli kalınlığa ulaşmaz ise gebelik oluşmaz. Bu durumda belirli kalınlığa ulaştırmak üzere farklı tedaviler denenir ama başarılı olmayabilir. Tüp bebek PRP yöntemi bu koşullarda gebelik sağlanması için kalınlaştırmaya yarayan bir tedavi opsiyonu olarak sunulmuştur.

Tüp bebek tedavilerinde rahim iç tabakası kalınlığı 6 mm altında kalan vakalarda uygulanabilir. Rahim içine verilen PRP tedavisi sonrası iç tabaka kalınlığı ultrasonda arttığını görmek PRP tedavisinin başarılı olduğunu gösterir. PRP uygulaması sonrası 48. Saatte yapılan ultrasonografide iç tabaka kalınlığın 7 mm üstüne çıkması beklenir.

PRP Yönteminin Başarısız Tüp Bebek Denemelerine Etkisi

Tüp bebek tedavilerinde, en az 2-3 kez iyi kalitede embriyo transfer edilmesine rağmen gebelik elde edilememesine tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı denir. Bu başarısızlık embriyonun kendisi ile ilişkili rahim embriyoyu kabul etmesindeki gibi bazı farklı problemlere dayanabilir.

Bu durumun da farklı tedavi seçenekleri vardır. Bu seçenekler ;

 • Embriyo genetiği
 • Blast transferi (5. Gün transferi)
 • Assisted hatching (embriyo dış zarına delik açma)
 • Histeroskopi
 • Endometrial scratching (rahim iç zarının çizilmesi)

PRP yöntemi tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında, rahmin embriyoyu kabul etmesine yardımcı olacağı düşünülerek uygulanmaya başlanmıştır. Embriyo transferinden önceki hazırlık aşamasında rahim içine PRP verilerek embriyo tutunması sağlanmaya çalışılır. Bir çalışmada tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında PRP yöntemi ile çok yüksek gebelik oranları bildirilmiştir.

Tüp Bebek PRP Fiyatları

PRP yöntemi tüp bebek tedavisinde yeni bir uygulama olup seçilmiş hastalarda başarılı sonuçlar vermektedir. Yan etkisi olmayan, uygulaması oldukça basit bu yöntemin Tüp bebek PRP fiyatları çok yüksek değildir. Güncel fiyatlar ortalama olarak 5.000 ₺ ile 10.000 ₺ arasında değişmektedir. Tabi bu fiyatlar 2023 yılı için artış olabileceği tahmin edilmektedir.

Tüp Bebek PRP Fiyatları
Tüp Bebek PRP Yöntemi Sıkça Sorulan Sorular

PRP tüp bebek kimlere uygulanır?

Tüp bebek PRP yöntemi kimlere uygulanır; Rahim kalınlığı, yumurta kalitesi gibi sorun yaşayan anne adayları, 1 veya 2 den çok tüp bebek tedavisi denemelerinde başarısız olanlarda, Yumurtalık rezervi azalan kadınlarda, İlerleyen yaşta tüp bebek tedavisi gören kadınlarda uygulanabilir.

Tüp bebek PRP adetin kaçıncı günü Olur?

Tüp bebek adet günü olarak İşlemin uygulanması için adet bitimi beklenir. Tüp bebek prp tedavisi adet sonrası ilk birkaç gün içerisinde uygulanır. Adetin son günü üzerine birkaç gün geçmesi beklenir.

Tüp bebek PRP yöntemi ne işe yarar?

PRP (platelet açısından zengin plazma) ile yumurtalık gençleştirme kadınlarda görülen kısırlığın tedavisi için yenilikçi bir çözümdür. PRP, yüksek seviyede trombosit içeren ve büyüme faktörleri konsantrasyonunun plazmadan 3 ila 5 kat daha fazla olduğu kişinin kendi kanından elde edilen doğal bir üründür. Bu yöntem ile anne adayının kendi kanı rahminin içine uygulanır. Ve kaliteli yumurta oluşması sağlanır.

Tüp bebek tedavisi PRP sonrası dikkat edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisi PRP sonrası dikkat edilmesi GerekenlerPRP işleminden sonra bir gün istirahat önermekte. PRP işleminden bir gün sonra ılık suyla ve ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir. Cinsel ilişki perhiz zamanı 7 gün devam etmektedir. Spor, egzersiz, ani hareketler ve ağır ev işleri yapma gibi aktivitelerden kaçınılmalı, anne adayı kendini yormayacak günlük işler yapabilir.

Tüp Bebek PRP den kaç ay sonra hamile kalınır?

Tüp bebek prp yöntemi ile hamilelik tedavi uygulanan anne adaylarının yumurtalıklarına ultrasonla izlenerek PRP enjekte edilmekte. Yapılan işlem sonunda, yumurtalık fonksiyonlarının düzelmesi ve kadınlarda AMH ve FSH düzeylerinde düzelme sağlanmış, ortalama 2,5 ay sonra yapılan tüp bebek denemelerinde de başarılı bir yumurta toplama süreci elde edilmiştir. Tüm aşamalarda başarı sağlanması ile hamilelik oluşumu gözlemlenmiştir.

Tüp Bebek PRP Yöntemi Yorum ve Soru

Tüp Bebek PRP yöntemi hakkında tüm aklınıza takılabilecek olan sorulara cevabını makalemizde bulabilirsiniz. Ancak aklınıza takılan farklı sorularınız var ise yorum bölümümüze veyahutta Forum, soru-cevap kısmımıza iletebilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir