1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Altın Yumurta Nedir

Tüp Bebek Tedavisi Altın Yumurta Nedir
0

Tüp bebek tedavisi altın yumurta konusu merak edilen bir konu başlığıdır. Bu yazımızda altın yumurta nedir, altın yumurta ile hamilelik şansı ve altın yumurta ölçümü gibi başlıklar altında merak ettiğiniz konuyu bulabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi altın yumurtaTüp bebek tedavisi Altın Yumurta Nedir?

Tüp bebek tedavisi altın yumurta nedir? Merak eden çiftler için şöyleki Çoçuk sahibi olmak isteyen fakat Yumurtalık rezervinden dolayı sıkıntı olan anne adayları, ve ya daha önce tekrarlayan gebelik kayıpları yaşamış olan, ya da ileri yaş anne adayından tüp bebek tedavisi ‘Havuz Yöntemi’ ile elde edilen, genetik olarak da test edilmiş sağlıklı ve kaliteli yumurtalara ‘altın yumurta’ denir. Sadece tüp bebek üzerinde uzmanlaşma ve kişiye özel tedavi yaklaşımının öncüsü olmak kaçınılmaz olarak yeni tedavi seçeneklerini de beraberinde getirmiştir. ALTIN YUMURTA zorlu hasta grubuna giren ve bebek sahibi olma şansı istatistiklere göre çok daha az olan ileri yaş anne adaylarına ve kendisi genç ama yumurtalık yaşı yüksek olan anne adaylarına özel olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir ve yaştan kaynaklanan dezavantajı ortadan kaldırarak gebelik şansı yakalamalarında büyük fark yaratmaktadır.

Tüp bebek tedavisi Altın Yumurta İle Annelik Şansı

Tüp bebek tedavisi Altın Yumurta İle Annelik ŞansıYukarıda bahsettiğimiz gibi yumurtalık rezervinde sıkıntı yaşayan ve ileri yaş kadınlar için Havuz Yöntemi ile bir adet döngüsünde iki kez yumurta toplanır. Adetin başında 10 günlük bir tedavi ile yumurta toplanır, bu yumurtalar vitrifikasyon yöntemi ile dondurulur. Yumurta toplama işleminden 3-4 gün sonra bir kez daha aynı yöntemle ilaç tedavisi uygulanır ve oluşan yeni yumurtalar için tekrar toplama işlemi yapılır. Bu şekilde elde edilen yumurtalardan en iyi durumda olan 4-5 yumurtaya genetik test uygulanır.

Özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlarda transfer edilen 2 yumurtadan 1’inin genetik olarak kusurlu olma ihtimali çok yüksektir. Bu durumda gebe kalma şansı azalır ya da gebelik düşük ile sonuçlanır. Bunun önüne geçmek için kusurlu yumurtaları elemek için genetik tanı testi uygulanır. Bir adet döngüsünde ilaçla uyarım sayesinde daha fazla sayıda yumurta elde edilir ve bunlar arasından da en sağlıklı ve kaliteli yumurtayı seçme şansı sağlanır. Böylece yüksek ve sağlıklı gebelik şansı yakalanır.

Tüp bebek tedavisi Altın Yumurta Tedavisi Kimlere Uygulanır?

  • İleri yaş anne adayları
  • Yumurtalık rezervi ve kalitesinde problem olan anne adayları
  • Tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan anne adayları

Yumurtalık Rezervi Nedir?

Yumurta rezervi nedir? Merak eden çiftler için şöyleki Her kadın doğduğunda kendisine ait belli bir yumurta rezervi sayısına sahiptir. Bu rezerv sayısı ilk (1-2 milyon), ergenlik döneminde rezerv yumurta sayısı 400 bine iner. Yani Yaş ilerledikçe özellikle de 36-37 yaşından sonra yumurta sayısı ve kalitesi azalır, yaklaşık 25 bine kadar geriler. 40 yaşından sonra bu olay daha da hızlanır ve çok az bir rezerv kalır.

Ortalama 45-50 yaş civarında yumurtalar iyice tükenir ve menopoz dönemi başlar. Artık yumurtalıklar fonksiyonlarını sürdüremez ve yumurta rezervi olmadığından dolayı adet kanamaları kesilir, ve gebelik şansı ortadan kalkar. Bir kadının yumurta rezervi doğduğu anda bellidir. Kadın kaç yaşında ise yumurta da aynı yaştadır. Yani kadınla birlikte yaşlanan yumurtalar ile birlikte gebelik şansı da azalır. 20-30’lu yaşlardaki anne adaylarından 8-10 yumurta toplanırken, 40’lı yaşlardaki hastalardan yumurta toplama sayısı 1-2 sayısına kadar düşer. Bu yüzden her yumurta altın değerindedir.tüp bebek tedavisi Altın yumurta bu yüzden denmektedir.

Yumurtalık Rezervi Nasıl Ölçülür?Yumurtalık Rezervi Nasıl Ölçülür?

Bir kadının yumurtalıklarında bulunan foliküllerin yani (yumurtaların) sayısı ve kalitesi hamile kalabilme kapasitesini belirler. Yumurta rezervi azalan kadında bu sebepten dolayı gebe kalma şansı da azalır, ve hatta gebelik olsa bile düşük riski olur. Bu nedenle özellikle çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adayı yumurta rezervlerinin değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Çünkü her zaman kadının kronolojik yaşı ile yumurtalık yaşı paralel gitmeyebilir, bazen yumurtalığın yaşı kadının yaşından daha büyük olabilir. Yani bazen kadının yaşı 25-30, yumurtalığın yaşı 40 olabilir.

Yumurta rezervlerinin değerlendirilmesinin sonucuna bağlı olarak infertilite (kısırlık) tedavisi için uygulanacak yöntem hakkında ve kişinin hamile kalabilme şansı hakkında önemli bilgiler elde edilir. Yumurta rezervinin yüksek olması kadının yumurtalıklarındaki foliküllerin fazla ve hamile kalma şansının yüksek olduğunun göstergesidir. Günümüzde kadınların geç yaşlarda evlenmeye karar verdikleri ya da evlenseler bile kariyer planları nedeni ile çocuk sahibi olmayı ertelemesi ileride çocuk sahibi olmaları önündeki bir engelden biri. Kadın Evli olsun olmasın 30 yaşına geldiğinde yumurtalık rezerv ölçümü yaptırması önemlidir. Üreme sağlığı kontrolü ile erken tanı ve tedavi şansı elde edilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Altın Yumurta Yorum ve Soru

Tüp bebek altın yumurta işlemi hakkında yazımızda aklınıza takılan sorunuza tam cevap bulamadıysanız yorum bölümüne sorunuzu iletebilirsiniz. Ayrıca soru-cevap, forum kısmına dilediğiniz soruyu sorabilir diğer kullanıcıların sorularını cevaplayabilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir