1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi AMH Değeri Kaç Olmalı?

Tüp Bebek Tedavisi AMH Değeri Kaç Olmalı?
0

Tüp Bebek Tedavisi AMH Değeri tedavi aşamasındaki testlerin sonucunda çiftler tarafından merak konusu olmuştur. Tüp bebek amh kaç olmalı, amh değeri ve tüp bebek tedavisi, Tüp bebek amh yüksekliği ve amh kaç olursa hamile kalınır gibi genel olarak bu konular araştırmalarının başında gelmektedir. Bu yazımızda Tüp Bebek Tedavisi AMH Değeri hakkında aklınıza takılmış tüm sorulara cevap vermeye çalıştık.

Tüp Bebek Düşük Yumurtalık Rezervi (AMH Düşüklüğü) Nedir?

Tüp Bebek Tedavisi AMH Değeri Kaç Olmalı?
Tüp Bebek
Tedavisi AMH Değeri Anti Mülleriyan Hormon (AMH) günümüzde anne adayı yumurtalık rezervi hakkında bilgi veren kan testidir. Daha önce kullanılan FSH testine göre daha değerlidir. Adetin gününün herhangi bir günü test yapılabilir. Bir kadının hayatında yumurtaları her adette bir grup yumurta azalır. Amh testi kadında ne kadar yumurta olduğunu bize gösteren bir hormondur. AMH değeri 1 ng/ml altında ise bu değer bize düşük olduğunu gösterir. 1-3.3 ng/ml değerleri ise normal kabul edilir.

AMH değeri net bir değer gibi görülmemeli bu bize gebelik şansını göstermez. Çok düşük AMH değeri ile dahi gebelik şansı vardır veya diğer bir deyişle tüp bebek tedavisi yapılamayacak bir AMH değeri yoktur. AMH değeri düşük olan genç kadınlarda erken menopoz ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Tüp bebek için AMH değeri düşük ise yumurta kalitesizdir denemez, AMH yumurta sayısını gösterir kalitesini değil. Over rezervi yaşla birlikte azaldığından AMH değerleri de yaşla birlikte düşer.

Tüp bebek Amh değeri tedavisinde verilecek ilaç dozlarının kararında amh seviyesi önemli bir rol oynar. Günümüzde FSH testi Amh testi kadar etkin değildir. FSH değeri her  90 dakikada bir salgılanıyor olması kan değerlerinin dalgalanmasına ve sonuçların yorumunda sıkıntılara yol açmakta.

AMH testini polikistik over tanısında da kullanmaktayız. Özellikle değer 3.3 ng/ml üzerinde ise polikistik over düşünülür ve tüp bebek tedavisindeki ilaç dozları özellikle dikkatle planlanmalıdır.

Tüp bebek tedavisi için AMH kaç olmalı?

Tüp bebek tedavisi için AMH kaç olmalı?Erkeğin sperm sayı, kalitesi ve hareketliliği normal, kadının tüpleri açık, fakat Amh seviyesinin 0.3 ng/ml olduğu bir durumda doğrudan tüp bebek tedavisi süreç belirlenerek gebelik şansını artırmak aşamasına geçilir. Doktorun önerisi ile ilaç tedavisi başlatılır.

Tüp Bebek AMH KAÇ OLMALI?

Tüp bebek Amh değeri kaç olmalı, AMH düzeyinin çalışıldığı laboratuvar, sonucun güvenilirliği kapsamında önem arz etmektedir. Aşağıda ahm değeri görebilirsiniz.

 Amh değeri;

  • 1 ng/ml altında düşük,
  • 1-2 ng/ml ise alt-normal
  • 2-4 ng/ml ise Amh normal değeri,
  • 4 ng/ml üzerinde ise yüksek yumurtalık rezervi olarak sınıflandırılır.

Çıkan sonuç ile transvajinal ultrasonda görülen antral folikül sayısı uyumsuz ise yeniden daha güvenilir bir laboratuvarda çalışılması önerilebilir.

Tüp Bebek AMH DEĞERİ DÜŞÜKLÜĞÜ NEDİR?

Tüp bebek amh değeri düşüklüğü Yumurtalık rezervi düşüklüğüdür. Amh değerinin 1 ng/ml’nin altında olması durumuna ‘’Amh değeri düşüklüğü’’ denir. Bu durumda zaman kaybetmeden yardımla üreme tekniklerine başvurulması gerekir.

Bekar olup, Amh düşüklüğü saptanan kadınlarda da yumurta dondurma tedavisine başvurmak, üremeyi korumak adına doğru ve etkin bir yoldur.

AMH Düşüklüğü Nedenleri
  • Kadın yaşının ilerlemesi,
  • Geçirilmiş yumurtalık cerrahileri,
  • Genetik ve çevresel faktörler,
  • Ağır sigara ve alkol kullanımı,

Kemoterapi ya da radyoterapi uygulanmış olması

Yumurtalık rezervindeki düşmenin yani Amh düşüklüğünün nedenleri arasında sayılabilir.

Ancak Amh, yaştan bağımsız olarak düşük ya da yüksek olabilmektedir.

AMH Düşüklüğü Belirtileri

Amh değeri düşüklüğü Kadınlarda yumurtalık rezervi azaldıkça adet araları birbirine yakınlaşır. Normal yumurtalık yanıtı olan kadınlarda adet döngüsü 27-32 gün iken, yumurta sayısı azalan kadınlarda çoğunlukla 21-25 gün şeklinde bir döngü gerçekleşir.

Rezerv azalma seyri gösterdikçe premenopoz dönemle birlikte bu kez adet araları açılır. Dolayısıyla AMH düşüklüğü olan olgularda karşılaşılan en önemli belirti adet düzensizliğidir.

Tüp Bebek Tedavisi Yaşa Göre Amh Değerleri Kaç Olmalıdır?

Tüp Bebek Tedavisi Yaşa Göre Amh Değerleri Kaç Olmalıdır?
Her kadının yumurtalık rezervi bireysel olarak farklılık gösterdiği için Amh değerleri yaştan bağımsız farklılık gösterebilir.

25 yaşında bir kadının yumurtalık rezervi 0.5ng/ml olabilirken,

35 yaşında bir başka kadının 2.5 ng/ml olabilir.

Ancak yine de AMH seviyelerinin 35 yaş itibari ile yumurta rezervindeki azalmaya bağlı olarak düşüş sürecine girdiğinden bahsetmek de yanlış olmaz.

Tüp Bebek Amh Kaç Olursa Hamile Kalınır?

Tüp Bebek Amh Kaç Olursa Hamile Kalınır?
Tüp bebek amh değeri kaç olursa hamile kalınır sorusu; Amh değerinin gebelik oluşması veyahut oluşmaması kapsamında etkin bir rolü yoktur. AMH düzeyi kadının gebe kalabilirlik potansiyelini göstermez. Düşük AMH’ya sahip bir kadın da eğer düzenli yumurtluyorsa ve ilave bir sorun yoksa kendiliğinden gebe kalabilir. Fakat 1 yıl düzenli bir cinsel beraberlikte çocuğu olmaması durumunda tüp bebek tedavisine başvurabilir.

Tüp Bebek Yumurta dondurma işlemi için AMH kaç olmalı?

Tüp bebek Yumurta Dondurma İşlemi İçin Amh Kaç Olmalı? Soruları için Eğer yumurta rezerv azlığı nedeni ile yumurta dondurma yapılacak ise, AMH değerinin 1.5 ng/ml‘nin altında olması, ya da muayene ile rezerv düşüklüğünün tespit edilmesi gerekir.

AMH değeri Yüksekliği Nedenleri

AMH değeri Yüksekliği Nedenleri
Amh yüksekliği genellikle genetik faktörler nedeniyle, yumurtalık rezervi iyi olan ve polikistik Over Sendromu (PCOS) olgularında karşılaşılan bir durumdur. Polikistik over sendromu, özellikle preantral ve küçük antral foliküllerde görülen tüm büyüme evrelerinde artan sayıda folikül ve artan serum Anti-Müllerian Hormon (AMH) seviyesi ile belirlenir.

AMH Yüksekliği Belirtileri

Amh düşüklüğü yanı sıra Amh yüksekliği polikistik over sendromu (PCOS) olgularda karşılaştığımız bir durumdur. Bu olgularda da adet düzensizliği görülebilir. Polikistik over sendromu görülen kadınlarda çoğunlukla 45-60 günde bir adet görmektedir.Bu nedenle Amh yüksekliğinde de adet düzensizliği görülebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi AMH Değeri  yorum

Tüp bebek amh değeri kaç olmalı ve bunun gibi merak ettiğiniz konu içeriğini başlıklar altında inceledik yazımızda merak ettiğiniz konuyu bulamadıysanız yorumlar bölümümüze yazabilir veya Forum, Soru-cevap kısmımıza iletebilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir