1. Anasayfa
 2. Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme Arı Sütü, Nar ve Hayıt Tohumu

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme Arı Sütü, Nar ve Hayıt Tohumu
0

Tüp bebek tedavisi beslenme Arı sütü, nar ve ya hayıt tohumu tedaviye ek kullanılan içiceler, besinler ve kürlerdir. Ancak doktorunuza danışmadan kullanmamanız önerilmektedir.Kısaca bu besinlerden bahsedelim..

Tüp Bebek Tedavisi Arı sütü ve poleni 

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme Arı SütüSağlıklı yiyecekler arasında en gözde olan arı sütü ve poleninin literatürde biyolojik sistemler üzerinde birçok faydalı etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Örneğin; arı sütünün terapötik kullanımları,

 • hiperkolesterolemi,
 • diyabet,
 • hipertansiyon
 • kanserler gibi çeşitli hastalıklarda. nörotrofik,
 • hipotansif,
 • immünomodülatör,
 • antimikrobiyal,
 • antioksidan,
 • antidiyabetik, antihiperkolesterolemik,
 • antitümör ve anti-enflamatuar

etkilere sahip olduğu bulunmuştur.

Tüp bebek tedavisi ve normal gebelik için yapılmış bir çalışmada kısırlık tedavisi gören 99 çift üzerinde çalışmada çiftlerin yarısına arı ürünleri verilirken diğerlerine normal tedavi uygulanmış olup İki aylık bir tedavi sonunda; arı ürünleri kullananların arasında 23 hamilelik diğer grupta ise 7 hamilelik gerçekleşmiştir. Harran üniversitesinde ratlar üzerinde yapılmış bir araştırmada ise; aynı ürünlerin erkeklerde sperm sayısını ve motilitesini önemli oranda arttırdığı ve sperm kalitesini olumlu etkilediği bulunmuştur.

Yugoslavyalı bir jinekolog tarafından yapılmış bir çalışmada, arı poleni verilen kadınların çoğunun adet problemlerinde düzelme veya kaybolma görülürken, plasebo grubunda bir değişiklik olmadığı bulunmuştur. Bir başka çalışmada arı poleninin erkeklerde sperm üretimini anlamlı derecede artırdığı gösterilmiştir. İşçi arı gıdası olan arı poleni vitaminler, mineraller, nükleik asitler ve steroid hormonları bakımından zengindir ve sağlık, dayanıklılık ve bağışıklık geliştirir.

Doğurganlık için önemli olan iyi bir B vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda erkek ve kadınlarda doğurganlığa iyi geldiği bilinen ucuz bir yağsız protein kaynağıdır ve kolin içerir. Kolinin bazı doğum kusurları riskini azaltabildiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Arı sütü ve polenin içeriği incelendiğinde insan bedeninin ihtiyaç duyduğu vitamin amino asit ve minarel açısından oldukça zengin olduğu görülür.

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme ve Arı sütü Etkisi

Kanser hücrelerini cansızlaştırdığı için arı sütünün kanser hastalarında da tamamlayıcı tedavi ürünü olarak kullanıldığını araştırmalar sonucu görülmüştür, bir araştırmaya göre”Hücre yenileyici özelliği var. Tüp bebek tedavisinde de yumurta ve sperm kalitesini artırmak amacı ile kullanılmaktadır. Ana arı günde 2 bin 500 yumurta atabiliyor petek gözlerine. Bu arı sütü sayesinde oluyor. Doğadakini, doğal yöntemlerle insanlara aktarıyoruz. Arı sütü dünyadaki en kıymetli 3 üründen biri” diye biliniyor.

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme

Ay çekirdeği ve ay çekirdeği yağı:

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme ayçekirdeğiMükemmel bir E vitamini kaynağıdır. E vitamininin özellikle erkek infertilitesini arttırdığı çalışmalarla ortaya konmuştur. Özellikle sperm hareketliliğini arttırdığı, sperm sayısını ve DNA fragmantasyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir.

Taze greyfurt ve portakal suyu:

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme GrayfurtSemen sağlığını artırabilen poliamin putresinin yönünden zengindir aynı zamanda C vitamini içerirler. Putresin ayrıca yumurta sağlığını da iyileştirebilir. Yaşlı ratlar üzerinde yapılmış bir çalışmada, yumurtlamadan hemen önce ve yumurtlama zamanlarında ratlara putresin bakımından zengin su verilmiş. Yumurtalardaki kromozomal kusurların% 50’den daha fazla azaldığı bulunmuştur. Putresin, hem yumurta hem de sperm hücrelerinin kromozomal bütünlüğünü korumalarına yardımcı olabilir. Düşük C vitamini düzeyleri kadınlarda hormonal dengeyi olumsuz yönde etkileyebilir (Dikkat: Greyfurt suyunun bazı ilaçların, bazı durumlarda tehlikeli seviyelere etkilerini arttırdığı bilinmektedir. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, greyfurt suyunun sizin için güvenli olup olmadığı konusunda doktorunuza danışın).

Olgunlaştırılmış peynir:

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme Olgunlaşmış peynirOlgun peynirler poliaminlerden yüksektir. Poliaminler, bitkisel ve hayvansal ürünlerde bulunan proteinlerdir. Ayrıca insanlarda doğal olarak bulunurlar. Araştırmalarda poliaminlerin üreme sisteminde önemli bir rol oynayabileceğini bulunmuştur. Olgun peynir, sperm sağlığında rol oynayabilen poliamin putresinin yönünden zengindir.

Karaciğer:

Özellikle inek karaciğerinde üreme sağlığı için önemli olan birçok besin öğesi bulunur. Bu besin öğeleri A vitamini, B12 vitamini, B vitamini, folik asit, selenyum, kolin (doğum kusurları riskini azaltmaya yardımcı), çinko (semen sağlığı için önemli), koenzim Q10 (yumurta kalitesini ve sperm hareketini arttırmaya yardımcıdır.)

Domates:

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme DomatesÖzellikle pişmiş domates güçlü bir antioksidan olan likopenden zengindir.  Likopen, erkek fertilitesini geliştirmedeki potansiyel rolü için kapsamlı bir şekilde çalışılmış ve hatta likopen takviyesi, erkek kısırlığı için olası bir tedavi olarak bile araştırılmıştır. Yapılmış bir çalışmada, 8 ila 12 ay boyunca günde 4 ila 8 mg likopen ilavesinin semen sağlığının artmasına ve gebelik oranlarının artmasına neden olduğu bulunmuştur. Bir fincan pişmiş domates, bir fincan çiğ domatesin neredeyse iki katı likopen içermektedir.

Kurubaklagiller:

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme Kurubaklagil Bitkisel protein kaynağıdır ve lif açısından zengindirler. Diyetle yeterince lif almak, sağlıklı hormonal denge için önemlidir. Araştırmalar, protein alımını hayvansal kaynaklı protein yerine bitkisel kaynaklı protein kaynaklarından alan kadınların yumurtlama sorunları yaşama ihtimalinin daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Mercimek, spermin yumurtayı döllemesine yardımcı olabilecek yüksek seviyede poliamin spermidin içerir. Araştırmalar, spermidin seviyelerinin, sağlıklı sperm sayısı ile karşılaştırıldığında, düşük sperm sayıları yaşayan erkeklerin seminal boşalmasında belirgin şekilde daha düşük olduğunu bulmuştur. Mercimek ve fasulye aynı zamanda gebe kalma ve sağlıklı embriyo gelişimi için çok önemli olan folik asidin iyi bir kaynağıdır.

Kuşkonmaz:

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme KuşkonmazDüşük kalorili, folik asit, K vitamini, A vitamini, C vitamini, B vitamini tiamin, çinko ve selenyum içerir. Testesteronun östrojene dönüşmesini önlemeye yardımcıdır.

Avakado:

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme AvakadoHamilelikten önce ve hamileliğini ilk üç ayında mutlaka alınması gereken folik asitten zengindir ve sağlıklı doymamış yağ içerir.

Ceviz:

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme CevizGenel sağlığın önemli bir parçası olan sağlıklı yağlar aynı zamanda üreme sağlığı için çok önemlidir. Ceviz omega-3 ve omega-6 bakımından zengindir. 117 erkek üzerinde yapılmış bir çalışmada; bir gruba beslenmesinden yağlı tohumları çıkarmaları istenirken diğer gruba günlük 75 gram ceviz tüketmeleri söylenmiş. Ceviz yiyen erkeklerin semen sağlığında düzelme, özellikle sperm canlılığı, motilitesi ve morfolojisinde gelişme gözlemlenmiştir.

Yumurta:

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme YumurtaDoğurganlık için önemli olan iyi bir B vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda erkek ve kadınlarda doğurganlığa iyi geldiği bilinen ucuz bir yağsız protein kaynağıdır ve kolin içerir. Kolinin bazı doğum kusurları riskini azaltabildiğini gösteren çalışmalar mevcuttur.

Ananas:

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme Ananasİyi bir C vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda anti-enflamatuar etkiye sahip olabilecek doğal bir enzim olan bromelain içerir. Bir bardak ananas suyu günlük önerilen miktarın % 46’sını karşılamayı sağlamaktadır. Düşük C vitamini seviyeleri polikistik over sendromu (PKOS) ile ilişkilendirilmiştir. C vitamini ayrıca erkek fertilitesini artırmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada, C vitamini takviyesinin yoğun sigara içen erkeklerde sperm kalitesini artırmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

Somon:

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme SomonErkek ve kadınlarda doğurganlığa faydalı olduğu kanıtlanan esansiyel yağ asitleri ve omega-3’ler bakımından zengindir. Aynı zamanda hamilelik sırasında sağlıklı fetal gelişim için sahip olması gereken bir besindir. Doğurganlık için önemli olan somondaki diğer besin öğeleri D vitamini ve selenyumdur. Aslında, somon D vitamininin en iyi besinsel kaynaklarından biridir.

Tarçın:

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme Tarçınİnsülin direnci, kadınlarda yaygın bir infertilite nedeni olan polikistik over sendromu Polikistik Over Sendromu (PKOS) ile ilişkilidir. Bir randomize kontrollü klinik çalışmada tarçın takviyesinin, glikoz seviyelerini, trigliseritleri, LDL kolesterolü ve diyabetli hastalarda toplam kolesterolü düşürdüğü bulunmuştur. Yine 45 PKOS’lu kadın ile yapılmış bir çalışmada; bir gruba tarçın takviyesi diğer gruba ise altı ay boyunca plasebo verilmiş, tarçın takviyesi alan kadınların yumurtlama ve adet düzenliliği düzelirken, plasebo alanlarda düzelme olmadığı görülmüştür.

Nar:

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme NarAntioksidan açısından zengindir ve bu özelliği ile sperm motilitesini arttırmaya yardımcı olur.  Yapılmış bir çalışmada; sperm bankasına bağış yapacak kadar sağlıklı spermi olmayan erkelerde üç ay boyunca nar meyve özü ve galanga kökü tozu içeren tabletle olan tedaviden sonra sperm motilitesinin %60 oranında arttığı bulunmuştur. Nar çekirdeği ve meyve suyu, özellikle de meyve suyu.

Brezilya fıstığı:

Sperm hareketliliği için önemli olan selenyumdan zengindir.

Hayıt tohumu:

Tüp Bebek Tedavisi Beslenme Hayıt toğumuHayıt tohumu kadınlarda östrojen hormonunu desteklemektedir. Hipofiz bezinden meydana gelen yumurtlama yapan hormonlar arttığında, kadının hamile kalma olasılığı yükselmektedir. Özellikle hamile kalmak isteyen kadınların tüketmesi gerekmektedir. Bununla beraber tohum alternatif tıpta da kullanıldığı bilinmektedir.(Doktorunuza danışmadan kullanmayınız)

Aslan Pençesi

251AAC21 94C3 46A6 8F57 0EF18168B49BHer ay başında görülen adet kanamasında düzensizlik yaşayan, kadın hastalıkları olan, rahminde akıntı ve sancı olan, menopoz dönemi belirtilerini azaltan bu faydalı bitkinin kullanımı oldukça sıktır. FSH hormonu dengeleyici özelliği olduğu söylenmektedir. Özellikle erken menopoz ve polikistik over sendromu olanların kullanması önerilir. Halk arasında adını sıklıkla duyduğumuz aslanpençesi bitkisinde kalbin kuvvetlenmesinde kan ve kalp dokusunda yeterli miktarda kan ile beslenmede yardımcıdır.

Kuru incir

625D5589 CCF1 4DE0 8E5C E85AE5425391Cinsel sağlığı güçlendirir, Erkeklerde cinsel gücü ve sperm kalitesini artırmaya yardımcı olur. Eşinin hamile kalmasını isteyen erkeklere kuru incir ve zeytinyağı kürü önerilir. Hamile kalmayı kolaylaştırır: Kadınlarda doğurganlığı artıran kuru incir-zeytinyağı kürü sayesinde, kadınların sağlığı güçlenir.

 

🚨 Uyarı: Tüm bu besinlerin kullanımı için uzman doktorunuza başvurunuz. Kimi hastalarda yan etkilerinin olabileceğini bilmelisiniz. Kimi anne adayı soğan kürü, arı sütü, hayıt tohumu gibi içecek, besin ve kürleri doktoruna danışmadan kullanmaktadır. Bazı anne adayı için iyi gelebilecek besinler bazıları için yan etki yapabilmekte.

Tüp bebek ne yemeliyim, tüp bebek beslenme, Tüp Bebek Tedavisi Beslenme, tüp bebek hayıt tohumu etkisi ve tüp bebek arı sütü, tüp bebek bitkisel kür Hakkında daha fazla sorunuz var ise yorum bölümüne veya Forum, Soru-Cevap kısmına iletebilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir