1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Devlet Desteği SGK Karşılıyor Mu?

Tüp Bebek Tedavisi Devlet Desteği SGK Karşılıyor Mu?
0

Tüp Bebek Tedavisi Devlet Desteği veya SGK tüp bebek tedavisini Karşılıyor Mu? Sgk tüp bebek desteği almanın şartları gibi çiftlerin araştırma konusu olmuştur. Tüp bebek tedavisi maliyetinin fazla olması nedeniyle çiftlerin Sgk tedaviyi karşılıyor mu devlet desteği var mı var ise nasıl alınır şartları nelerdir gibi farklı konulara cevap aramaktadırlar. Bu makalemizde merak etttiğiniz tüm bu konuları işleyeceğiz. Kısaca başlayalım.

Tüp Bebek Tedavisi Devlet Desteği
Tüp Bebek Tedavisi Devlet Desteği

Tüp bebek devlet desteği nasıl alınır?

Tüp bebek devlet desteği nasıl alınacağını şartların ne olduğunu açıklayacağız. “  evliliklerinden çocuk sahibi  olamayan, evlat edinilmiş olan çocukları hariç mevcut evliliğinde çocuk sahibi olmayan, genel sağlık sigortalısı kadın ise kendisine, erkek ise bakmakla yükümlü olduğu eşine, en fazla üç deneme ile sınırlı olmak üzere uygulanan tüp bebek tedavilerine ilişkin giderler, bazı belirtilen şartların birlikte gerçekleşmesi halinde Kurumca karşılanır. “Şöyleki tüp bebek devlet desteği alabilmek için;

Tüp bebek devlet desteği şartları

Evli olmak

 Anne adayı 23-39 yaş aralığında olup 40 yaşından gün almamış olması

Normal yöntemler ile çocuk sahibi olamamış

Çiftin birisinin en az 5 yıl SGK’lı olup 900 gün prim gün sayısına ulaşmış olması

Gebe kalmaya engel kalıtsal bir hastalılığı olmaması

En az 3 yıl evli olmak “ erkek sperm hareket eden sperm sayısı 5 milyonun altında olması” durumunda bu duruma 3 yıl evlilik şartına bakılmaz. Veya kadın için “Tüplerin kapalı olduğuna dair HSG ( rahim filmi ), laparoskopi ameliyat Notu” gibi doktor raporu ile 3 yıllık evlilik şartı aranmaz.

Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun raporla belgelenmesi.

Tüp bebek devlet desteği için nereye başvurulur?

Tüp bebek devlet desteği için başvurabileceğiniz yerler (Üniversite Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri) gibi sağlık kurumlarına başvuru yapabilirsiniz.

Tüp bebek devlet kaç kez karşılıyor?

Tüp bebek tedavisini devlet 3 kez deneme hakkı imkanını karşılamaktadır.

Tüp bebek devlet desteği yüzde kaç?

Tüp bebek devlet desteği yüzde kaç?Yardımcı üreme yöntemi tedavilerinde birinci denemede %30, ikinci denemede %25, üçüncü denemede %20 oranında olmak üzere bu tedaviler için belirlenen bedeller üzerinden katılım payı alınır.

Yardımcı üreme yöntemi katılım payları, tedavinin sağlandığı sağlık hizmeti sunucusunca kişilerden tahsil edilir.

Tüp bebek tedavisini devlet hangi şartlarda karşılıyor?

– evli olmak

– anne adayı 23-39 yaş aralığında olup 40 yaşından gün almamış olması

– Normal yöntemler ile çocuk sahibi olamamış

-Çiftin birisinin en az 5 yıl SGK’lı olup 900 gün prim gün sayısına ulaşmış olması

-Gebe kalmaya engel kalıtsal bir hastalılığı olmaması

-En az 3 yıl evli olmak “ erkek sperm hareket eden sperm sayısı 5 milyonun altında olması” durumunda bu duruma 3 yıl evlilik şartına bakılmaz. Veya kadın için “Tüplerin kapalı olduğuna dair HSG ( rahim filmi ), laparoskopi ameliyat Notu” gibi doktor raporu ile 3 yıllık evlilik şartı aranmaz.

-Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun raporla belgelenmesi.

Tüp bebek tedavisi SGK karşılıyor mu

Tüp bebek tedavisi SGK karşılıyor mu

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 63 üncü maddesinde yardımcı üreme yöntemi tedavileri finansmanı sağlanacak sağlık hizmetleri arasında sayılmış ve genel şartlar belirtilmiştir. Ayrıca Sağlık Uygulama Tebliği’nin Yardımcı Üreme Yöntemi Tedavileri adlı maddesinde de detaylar açıklanmıştır

SGK tüp bebek tedavisinin ne kadarını karşılar?

SGK tüp bebek tedavisinde 3 kez olmakla beraber ücretin belli kısmını karşılamaktadır.

  • birinci denemede %30,
  • ikinci denemede %25,
  • üçüncü denemede %20 oranında

Tüp bebek tedavisini devlet ödüyor mu?

Devlet durumu olmayan çiftler için tüp bebek tedavisi yaptırmaya maddi durumu yeterli olmayanlar için son yapılan yasa değişikliğinde 3 kez tedavi görme imkanı sunmuştur. Devlet tüp bebek tedavisi için bir bütçe ayırmıştır. kurumlara tedavinin ücreti ödenmektedir. Bu yasa ile bir çok çiftte umut olmuş ve maddi yetersizlikten dolayı tüp bebek uygulaması alamayan pek çok aile devlet desteği ile çocuk sahibi olmuştur.

Tüp Bebek Tedavisi Devlet Desteği Sıkça Sorulan Sorular

Yazımızda tüp bebek tedavisini SGK karşılar mı ve ya tüp bebek tedavi devlet desteği ve şartları gibi çiftlerin merak ettiği konuları başlıklar altında inceledik farklı bir sorunuz var ise yorumlara yazabilir. Forum veya soru- Cevap bölümümüze iletebilirsiniz. Ayrıca diğer oluyucuların sormuş oldukları soruları cevaplayabilirsiniz. Bu yazımız ve devamı için kayıt yapıp bildirimleri alabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Günümüzde güncel tüp bebek tedavisi fiyatları, itibarı ile 12800 TL ila 20000 TL civarında değişmektedir. 2022 Tüp Bebek Fiyatları ve Tüp bebek tedavi aşamalarını uygulanacak tüp bebek tedavisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.2023 tüp bebek fiyatları için öngörülen fiyat bir önceki yıla göre artış yapacağı tüp bebek tedavisi 2023 fiyatı 15.000 TL 25.000 TL arasına yükseleceği tahmin edilmektedir.

Gönderiye Oy Ver!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir