1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Dondurulmuş embriyo Transferi Yöntemi

Tüp Bebek Tedavisi Dondurulmuş embriyo Transferi Yöntemi
0

Tüp bebek tedavisi dondurulmuş embriyo transferi yöntemi çiftlerin tedavi hakkında arama konularının arasında bulunmaktadır. Bu yazımızda Tüp bebek tedavisi dondurulmuş embriyo transferi yöntemi çiftler tarafından merak edilen bir diğer yöntemdir. Dondurulmuş embriyo transferi nedir, nasıl yapılır, ne zaman yapılır? Gibi birçok soru ile karşılaştık. Kısacası soruları başlıklar altında inceleyelim.

Tüp Bebek Tedavisi Dondurulmuş Embriyo Transferi Nedir?
Tüp bebek tedavisi dondurulmuş embriyo transferi

Tüp bebek tedavisi Dondurulmuş embriyo transferi diğer adıyla ‘Frozen Embryo Transfer’ kısaca “FET” olarak da bilinmektedir. Embriyo dondurma işlemi embriyoların – 196 derecede dondurulup ve muhafaza edilme yöntemidir. Bu Embriyoların dondurulması amacı ise bir sonraki uygulanacak olan tüp bebek tedavisinde kullanılma amacındandır. Bu tedavi kapsamında daha önce dondurulmuş olan embriyonun çözülmesi sağlanır. Sonrasın da ise hastanın rahmine embriyo transferi gerçekleştirilir.

Son yıllarda tüp bebek tedavisi dondurulmuş embriyo transferi yöntemi ülkemizde daha fazla tercih edilmeye başlandığını söyleyebiliriz. Bu yöntem için merak edilen tüm hususlara değineceğiz. Aynı zamanda dondurulmuş embriyonun transfer edilmesi durumunda ne gibi faydalar olduğunu yazımızda bulabilirsiniz. Ancak öncesinde bebek sahibi olmak isteyen anne ve babaların sıklıkla merak ettiği başarı oranlarını ele alalım

Tüp bebek tedavisi dondurulmuş embriyo transferi başarı oranı

İyi bir laboratuvara sahip tüp bebek merkezlerinde dondurulmuş embriyoların çözülme sonrası yaşama şansı %95-98 olup, gebelik şansı da dondurulmamış embriyo transferine eşittir.

Tüp bebek tedavisi Dondurulmuş Embriyo Transferi Faydaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi Dondurulmuş Embriyo Transferi FaydalarıGenel olarak dondurulmuş embriyo transferi faydalarına dair şu bilgileri iletebiliriz:

Bu yöntem ile gebelik elde edilme olasılığı artar. Oldukça iyi kalitede embriyoların elde edilmesini sağlayan bir metot olduğundan embriyoların daha sonra kullanılma şansı da yüksektir.

Çiftler için ekonomik bir yöntemdir

Anne adayı için daha az yorucudur ve daha stressiz bir süreç eşliğinde tamamlanır.

Polikistik over sendromu yaşayan anne adayları yumurtalıkların tedaviye aşırı oranda yanıt vermesi durumunda elde edilen embriyoların tamamının dondurulması mümkün olur.

Kanser tanısı konan ve kemoterapi ya da radyoterapi görmesi gereken kişiler için ilerleyen dönemde gebelik şansı sunar

Tüp bebek tedavisinin uygulandığı dönemde rahim içi zar kalınlığında istenen yeterlilik olmadığında embriyonun dondurulması da sonrasında kullanılması mümkün olur

Elbette bu faydalar arasında en çok ön plana çıkan kadınların gelecekte bebek sahibi olma şansını sürdürebilmeleridir. Özellikle kanser hastalığı gibi çeşitli hastalıklara dair tanı konduğunda öncelikle tedavilerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu süreçte kadınların bebek sahibi olması önerilmez. İlerleyen dönemlerde gebelik elde edilmesi için de dondurulan embriyoların kullanılması mümkün olabiliyor.

Dondurulmuş Embriyo Transferi Ne Zaman Başlanır?

Yöntem ile ilgili olarak sıklıkla çiftler tarafından merak edilen hususlardan biri de dondurulmuş embriyo transferi işleminin ne zaman yapıldığıdır. En doğru zaman diliminin yumurtala döneminden birkaç gün sonrası olduğunu söyleyebiliriz. Ancak uygulamayı gerçekleştiren kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından daha erken yahut daha geç bir dönemde transfer işleminin yapılması kararı da alınabilir. Zira bu işlem zaten dakikalar içerisinde tamamlanıyor. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından işlem süresinin sadece 5 dakika ile 10 dakika olduğunu söyleyebiliriz.

Dondurulmuş embriyo transferi ne zaman yapılır?

Dondurulmuş embriyo transferi ne zaman yapılır?Embriyonun ne sebeple dondurulduğu, donmuş embriyo transferinin ne zaman yapılacağını da belirler. Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu (OHSS) riski olan hastada 1-2 adet sonra yapılabilirken, miyom ameliyatından 4 ay sonra planlanabilmektedir. Hastanın durumuna göre doktorun belirlemesi uygun olur.

Dondurulmuş Embriyo Transferi adetten kaç gün sonra yapılır?

Rahim içi zarının kalınlaşma durumuna göre genellikle adetin 15-20. günü arasında embriyo transferi yapılır.

Dondurulmuş Embriyo transferi sonrası kasık ağrısı olur mu?

Tedavide anne adayının merak ettiği konu embriyo transferi sonrası ağrı olup olmayacağı şöyleki Donmuş embriyo transferi tedavisinde yumurtalıklar uyarılmadığı için genellikle ağrı şikayeti olmaz.

Embriyo Transferi sonrası hangi ilaçlar kullanılır?

Rahim içi zarını hazırlarken kullanılan östrojen, progesteron ilaçları ve vitaminlere, transfer sonrasında da gebelik testine kadar devam edilir. Serum tedavileri, bağışıklık sistemi ile ilgili ilaçlar, kan sulandırıcılar ise doktorun gerekli gördüğü hastalarda kullanılır. Her hastanın tedavisi farklıdır.

Embriyo Transferi sonrasında cinsel ilişki yasak mı?

Embriyo Transferi sonrasında cinsel ilişki yasak mı?Bir çok doktor transferden sonra çiftlere cinsel ilişki yaşamamalarını önermektedir. Ancak ilişkinin olumsuz etkisinin olmadığını gösteren çalışmalar da vardır. Doktorunuzun önerilerine uymalısınız.

Tüp bebek tedavisi Dondurulmuş embriyoya genetik test yapılabilir mi?

Tüp bebek tedavisi Donmuş embriyo çözülüp genetik test için biyopsi alındıktan sonra, sonuç gelinceye kadar tekrar dondurulup bekletilebilir.

Dondurulmuş embriyo nasıl çözülür?

Nasıl çözüldüğünü merak eden çiftler için -196 derecede dondurulmuş embriyolar sıvı azot tankından çıkarılıp oda sıcaklığında çözülür. Özel bir sıvının içinde bekletilerek hücre kaybına uğrayıp uğramadığı takip edilir ve yaşayan embriyo anne rahmine transfer edilir.

Tüp bebek tedavisi dondurulmuş embriyo transferi Gebelik şansı nedir?

Uygun kalitede dondurulmuş ve çözüldükten sonra canlılığı devam eden bir embriyonun gebelik şansı normal embriyodan farklı değildir. Kadın yaşı, kısırlık sebebi, genetik tanı yapılıp yapılmadığı, embriyonun kaçıncı günde dondurulmuş olduğu gebelik şansını etkilemektedir.

Dondurulmuş embriyolarımı farklı Tüp Bebek Merkezi’ne taşıyabilir mi?

Dondurulmuş embriyolarımı farklı Tüp Bebek Merkezi’ne taşıyabilir mi?Çiftler birlikte embriyonun dondurduğu merkeze başvurup yasal işlemler tamamladıktan sonra, faklı bir tüp bebek merkezi laboratuvarı ile görüşerek taşıma için özel ekipman temin edebilir ve embriyolarınızı taşıyabilirsiniz. Tüp bebek merkezleri kendi aralarında embriyo taşıma için ücret isteyebilmektedir.

Tüp bebek tedavisi Embriyo transferi sonrası nelere dikkat edilmeli?

Transfer sonrası klinikten çıktıktan sonra 2-3 gün istirahat edip normal hayatınıza devam edebilirsiniz. İlaçlarınıza doktorunuzun tarif edildiği şekilde devam edip, kanamanız olsa bile ilaçlarınızı doktorunuza danışmadan kesmemelisiniz. Transferden 12 gün sonra kanda beta hcg değeri ile gebelik testinizi yaptırmalısınız.

Dondurulmuş Embriyolar kaç yıl süreyle dondurulabilir?

Embriyonun dondurulma süresi Yasal olarak 5 yıl süreyle dondurulabilmektedir. Yılda bir embriyolarınızı dondurduğunuz tüp bebek merkezine başvurarak yıllık uzatma onayı vermeniz gerekmektedir. Bu uzatma süresi için ücret talep edilebilmektedir. 5 yıldan sonra hasta ve Sağlık Bakanlığı onayı alınarak uzatma yapılabilmektedir. Dondurma süresi embriyo kalitesine olumsuz etki yapmamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Dondurulmuş embriyo transferi sağlıklı mı?

Tüp Bebek Tedavisi Dondurulmuş embriyo transferi sağlıklı mı?Dondurulan embriyolar doğal ortamda çözülerek anne rahmine yerleştirilir. Embriyonun dondurulması doğacak bebek açısından hiçbir risk içermemektedir. Tıpkı diğer çocuklar gibi genlerini anne ve babasından alarak tüm süreçleri normal yaşar.

Tüp Bebek Tedavisi Dondurulmuş embriyo transfer ücreti

Embriyo transferi fiyatları tüp bebek tedavisini diğer aşamalarına dahil olduğu için bu konuda net bir rakam söylemek uygun değildir. Taze transfer ile dondurulmuş transfer fiyatları oldukça değişkendir. Fakat ortalama dondurulmuş embriyo transferi 3000 TL ile 5000 Tl ortalama fiyat verilebilir. Transferin yapıldığı merkeze ve tedaviyi yapar doktora göre fiyatlar değişmektedir. Annenin tedavi öyküsü ve tedavide yapılacak aşamalar fiyatları belirleyen en önemli etkenlerdir.

Dondurulmuş Embriyo Çözme İşlemi video görseli detaylı

Tüp bebek tedavisi embriyo dondurma ve çözme işlemi video ile daha detaylı anlayabilirsiniz. İşlemin yapılışı videoda bulunmakta. Embriyo dondurma işlemi izleyerek sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Dondurulmuş Embriyo Transferi Yorum ve Soru

Tedavi hakkında merak ettiğiniz aklımıza takılan konuları yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Ayrıca Forum ve Soru-cevap kısmına iletebilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir