1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Embriyoskop nedir?

Tüp Bebek Tedavisi Embriyoskop nedir?
0

Tüp bebek tedavisi embriyoskop tedavi süreçlerinde anne ve babanın sağlıklı genlere sahip olması, döllenme sonrası bebeğin rahme tutunması gibi majör noktaların yanı sıra embriyonun rahme yerleşmeden önceki süreci de oldukça önemlidir. Özellikle embriyo üzerinde yapılacak tanılama testleri ve embriyonun oluşacağı döllenme aşaması süreçlerinde seçilecek embriyoji laboratuvarının titizlikle incelenmesi gerekir.

Embriyoji laboratuvarlarını birbirinden ayıran son yıllardaki en önemli gelişmelerden biri de embriyoskop teknolojisidir. En temel anlatımı ile embriyoskop embriyonun anne rahmine yerleştirilmeden önce gözlemlendiği yeni nesil ortamdır.  Bu gözlem sürecinde embriyonun sağlığı hakkında birçok veriye sadece o embriyo özelinde erişebilmekte ve bu sayede tüp bebek sürecinin sonraki aşamaları daha başarılı olarak sonuçlandırılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi EmbriyoskopEmbriyoskop nedir

Standart tüp bebek uygulamalarında anneden alınan yumurta ve babadan alınan sperm ile dölleme işlemi gerçekleştikten sonra embriyo anne rahmini taklit eden inkübatör ismi verilen özel geliştirilmiş yapısal cihazlarda saklanmaktadır. Bu cihazlar içinde rahme yerleştirilecek hücreler elde edilmektedir. Bu yapısal cihazlarda embriyonun gelişimi gözlemlenmektedir. Ana inkübatör cihazının içinde her hastaya ait ayrı bir bölme bulunur. Bu bölmelerde bulunan embriyolar gelişimlerini izlemek için dış ortama çıkartılıp mikroskop ile gözlemlenmekte, sonrasında ana inkübatörde bulunan bölmesine geri yerleştirilmektedir. Bu kontrol süreçleri her laboratuvarda aynı süreci izler ve zorunludur. Ancak inkübatörün ana kapağı belirlenen saatler içinde her hastanın embriyolarının takibi için açılmakta ve bu süreçte tüm embriyolar ana rahmini taklit eden özel ortamla, dış ortam arasında oluşan farklılıktan etkilenmektedir. Ayrıca belirlenen bu saat dilimlerinde embriyonun anne rahmine transfer işlemi de yapılmaktadır. Yani transferler belirlenen saatler arasında yapılmak zorundadır. Bu sebeple daha uygun farklı bir saat dilimi var ise bu saat dilimlerinde embriyolar gözlenemediği için durumları bilinmemekte ve farklı bir zaman diliminde daha kaliteli olan bir embriyonun anne rahmin yerleştirilmesi şansı kaçırılabilmektedir.

Sağlıklı bir gebelik süreci için en kaliteli embriyonun en doğru saatte anne rahmin transferi yapılması gerekir. İşte inkübatör kullanımının diğer embriyoların dış ortandan olabildiğince az etkilenmesi için belli saatler ile kısıtlı tutulması nedeni ile bu kalite düzeyleri her an ölçülemediği için embriyoların kaliteleri tam bir verimlilikle görüntülenememektedir.

Embriyoskop cihazları embriyoloji laboratuvarlarında döllenme ve embriyo gelişimi sırasında anne rahmini taklit eden ortamda aynı inkübatörler gibi kullanılmaktadır. Embriyo gelişimine olanak tanıyan özel ortamları bulunur. İnkübatörlerden farklı olarak her bir hastanın embriyoları ana cihazdan bağımsız olmak üzere kendine has bölmelere yerleştirilmektedir. Embriyoların gelişimi cihazdan çıkarılmasına gerek kalmadan ya da cihazdan çıkartılarak anne rahmine yerleştirilecek diğer tedavi olan hastaların embriyolarının cihazdan alınımı sırasında dış ortamdan etkilenmeden gözlenebilmektedir.  Yani iç ortam ile dış ortam arasında bir sirkülasyon olmaksızın her bir hastanın embriyoları kendisine ait bölmelerde dış ortamla temas etmeden gözlenmektedir.

Bu gözlem embriyoskop cihazlarında bulunan özel videolama mikroskopları ve bu mikroskopların bağlı olduğu bilgisayarların analizleme yeteneği kullanılarak yapılmaktadır. Ayrıca bir mikroskop incelemesi gerekmeden embriyoların durumu ve kalitesi sürekli takip edilebilmektedir.  Gözlem sürecinde embriyonun dış ortama alınmıyor olması embriyonun yaşayacağı şoku engellemekte ve embriyoskop içinde güvenle takip edilebilme olanağı yaratmaktadır. Ayrıca embriyoskop içinde sürekli aktif bir gözlem faaliyetinin bilgisayarlar aracılığı ile takip edilmesi ile en kaliteli embriyonun seçilmesine olanak tanımaktadır. Tüm gelişim evreleri net bir şekilde izlenebilir olduğunda ve bunun bir otomasyon sürecinde sürekliliği sağlandığından takip etmek, transfer zamanına karar vermek daha kolay hale gelmektedir.  Bu sayede tüp bebek tedavisinin başarı şansı artmaktadır.

Embriyo gelişimi hem sağlıklı bir gebelik ve başarılı bir tüp bebek tedavisinin en birincil basamağı hem de en önemli noktasıdır. Bu aşamada embriyoların gelişimine bakılarak anne rahmine yerleştirilecek en doğru embriyonun seçimi yapılmakta ve embriyolarda oluşabilecek olası riskler yakinen takip edilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse embriyoskop kullanan laboratuvarları tercih ederek aşağıda ki faydaları deneyimleyerek daha başarılı bir transfer süreci yaşamanız mümkündür.

  • Embriyo dış ortama çıkarılmadan ve dış ortamda bulunan risklerden etkilenmeden gözlenebilmektedir.
  • Embriyoların her anı gözlemlendiği için en kaliteli embriyonun seçilimi mümkün olmaktadır.
  • Hastalara embriyo gelişimi konusunda kayıtlar üzerinden bilgi verilmektedir. Embriyolarında anlık bir şekilde izlenmesi sağlatılabilmekte ve önceki başarısız tüp bebek tedavileri ile karşılaştırmalı veriler sunulabilmektedir.
  • Çok sayıda embriyosu bulunan hastalarda en uygun embriyonun seçimini kolaylaştırır.
  • Daha önceki başarısız tüp bebek süreçlerindeki sorunun tespitine yardımcı olur.
  • Tutunma olasılığı en yüksek embriyo analizler ile belirlenebildiği için tutunma ve başarılı gebelik şansı artmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Embriyoskop’un Önemi

Tüp Bebek Tedavisi Embriyoskop’un ÖnemiEmbriyoskop kullanımının faydalarının yanı sıra neden embriyoskop gibi bir anlık görüntüleme ve hızlı bir videolama teknolojisine ihtiyaç duyulmaktadır. Aslında bu soruya verilecek yanıtla tüp bebek tedavisi gören hastalara net bir cevap verebilmiş olacağız.

Embriyo gelişimi sağlıklı bir tüp bebek sürecinin kilit noktasıdır. Gelişim sürecinde en uygun embriyonun seçimi ile tedavinin başarı şansı %95 artmaktadır. Embriyonun gelişimini embriyoskop cihazında sürekli gözlemleyerek embriyolar arasındaki en sağlıklı, gebelik gerçekleşme oranı en yüksek olan embriyoyu seçmek mümkün olmaktadır.

Gözlem sürecinde embriyonun gelişim aşamaları da gözlemlenmektedir. Embriyonun gelişiminin çok hızlı ya da yavaş olması embriyonun sağlıklı olup olmadığını göstermektedir. İnkübatörde embriyoların takibi belirli saatler arasında kontrol yapıldığı için bu sürecin ilerleyişini anlık gözlemlemek mümkün olmamakta ve bu sebeple en doğru embriyonun seçimi engellenebilmektedir.

Embriyonun bölünme aşamasında bölünmeler eşit seviyede olmalı ve birden çok hücre olmayacak şekilde bölünme gerçekleşmelidir. Gene inkübatörde bu süreç yakalanamamakta bu nedenle gebelik süreci zaman zaman başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir.

Bilgisayarlı analiz sistemi embriyonun en kaliteli olduğu zamanı çeşitli ölçümlerle bulmaktadır. Bu nedenle embriyoskop cihazı transfer sürecini belirlemede %100 etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Embriyoskop cihazında 15 dakikada bir yapılan otomatik kontroller ile tüm bu süreçler anlık gözlemlenebilmekte, kayıt sistemi sayesinde geriye dönük olarak embriyonun gelişim hızı, bölünme sırasında ortaya çıkan hücre adedi verilerine ulaşılabilmektedir.  Detaylı mikroskop sistemi ile en ufak değişimler bile görüntülenebilmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Gelişimi sırasında dış ortamla temas etmeyen embriyo daha sağlıklı olarak gelişmekte ve dış etkiler sebebiyle kalitesinde olası bir düşüş görülme riski ortadan kaldırılmaktadır.

Embriyonun bölünme zamanlarının anlık tespiti ve 24 saatlik gözleme imkanı sayesinde en kaliteli embriyonun seçimi sağlanmaktadır. Ayrıca gelişim sürecinde yaşanan ısı değişimleri, ışık farklılıkları, ortam havası ve diğer tüm değişkenler ortadan kalktığı için embriyo kalitesi %99,9 seviyesinde anne ve babadan gelen hücreler ile oluşmakta ve dış etkilerin yaratacağı tüm olumsuzluklar ortadan kaldırılmaktadır.

Bilgisayarlı analizleme sayesinde insan hatalarından arındırılmış bir değerlendirme imkanı sunulmaktadır.

Standart inkübatör sisteminde özellikle hücrelerin son hali görülebildiğinde gelişim hızının takip edilemez olması gebeliğin gerçekleşme oranını düşürmektedir. İstatistiklere göre sayesinde en başarılı tüp bebek tedavileri gerçekleştirilmiştir.

Önceki başarısız gebeliklerin tekrarlanmaması için embriyoskop tercih edilmesi önerilmektedir. İlerleyen yaş, tekrarlı düşük, tekrarlı başarısız tedavi ve yumurta rezervlerinin azalması gibi risklerin ortadan kalkmasını isteyen, benzer sebepler ile tüp bebek şansı azalan hastaların tedavi süreçlerinde mutlaka embriyoskop tercih etmeleri başarılı bir tedavi süreci geçirme olasılıklarını arttıracaktır.

Tüp Bebek Tedavisi Embriyoskop Yorum ve Soru

Tüp bebek tedavisi Embriyoskop konusu hakkında çiftlerin merak ettiği çokça araştırma yaptığı sorulara değindik fakat hala aklınıza takılan merak ettiğiniz soru bulunuyor ise yorum kısmına veya Soru-Cevap, Forumbölümüne sorunuzu sorabilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir