1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Kullanılan İlaçlar, İğneler ve Fiyatları

Tüp Bebek Tedavisi Kullanılan İlaçlar, İğneler ve Fiyatları
0

Tüp bebek tedavisi kullanılan ilaçlar, iğneler ve fiyatları hakkında anne ve baba adayları oldukça fazla araştırma içerisinde olmuşlardır. Özellikle anne adayı tüp bebek tedavisi ilaçları ile ilgili bir çok yerden bilgi edinmeye hatta gergin bir şekilde tüp bebek tedavisi kullanılan iğneler için gözü kormuş olabilir. Fakat ne tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar ne de tüp bebek tedavisinde kullanılan iğneler gerilmenize, korkmanıza gerek yoktur. Anne adayının korkusu “ilaçları yanlış doz da almak” ve ya “ iğneyi yanlış enjekte edeceği” korkusudur. İlk defa bu hissiyatı yaşayan anne adayı baskı, endişe hissedebilir bu gayet normal bir durumdur. Bunun üstesinden gelmesi için anne adayına gereken en önemli şey, tüp bebek iğneleri kullanımının detaylı bir şekilde anlatılmasıdır. Ve annenin tam, doğru bir şekilde anlamasıdır. Daha sonra İğneyi kendi imkanları ile rahat bir şekilde ağrısız  uygulayabilir. Korkulacak bir iğne değildir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar ve İğneler

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar ve İğneler
Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar ve İğneler

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar ve Tüp bebek tedavisinde kullanılan iğneler bulunmaktadır. Bu ilaç ve iğnelerin amacı ise  yumurta büyütme , yumurta geliştirme, yumurtanın erken çatlamaması için kullanılan ilaçlar ve yumurta çatlatma için kullanılmaktadır. Tedavinin başında anne adayının yumurta rezervine göre tüp bebek ilaçları belirlenir ve doz ayarlanır. Adetinin 2.ve ya 3.günü tedaviye başlanır. Tüp bebek tedavisinde iğne kullanımı anne adayına gösterilir ve gösterildikten sonra hasta tarafından rahatça kendine uygulayabilir. Tüp bebek iğneleri en sık kullanılan tedavi ilaçlarıdır ve göbekten yapılan iğnelerdir.

ilaçlar ve iğneler;

Klomifen:

Klomifen, kısırlık tedavisinde kullanılmaya başlanan ilk ilaçlardandır. Tablet şeklinde olan ilaç, genelde adetin 5. ila 9. günleri arasında kullanılır ve overlerde birden fazla folikül gelişimini sağlayabilir.

Uriner FSH:

Menopoz sonrası kadınların idrarından saflaştırılarak elde edilen, sadece FSH hormonu içeren ilaç, tüp bebek tedavisi için yumurtalıkların uyarılması ve birden fazla folikül elde edilmesi için kullanılmakta ve günlük deri altı enjeksiyonu olarak uygulanmaktadır.

Human Menopozal Gonadotropinler (HMG)

Menopoz sonrası kadınların idrarından saflaştırılarak elde edilen, FSH ve LH hormonlarını birlikte içeren ilaç, tüp bebek tedavisi için yumurtalıkların uyarılması ve birden fazla folikül elde edilmesi için uygulanmaktadır.

Letrazol

Letrazol genellikle yumurta gelişimi zor olacak hastalar için tercih ediliyor. Bu ilacın kullanımına adet döneminin 2. ya da 4. günü başlandığını söyleyebiliriz. Ne zaman ilaç kullanımına başlanması gerektiğini tedaviyi uygulayan doktordan öğrenebilirsiniz.

Rekombinant FSH

Rekombinant FSH preparatları %100 olarak saftır ve genetik mühendislik sayesinde laboratuvar şartlarında üretilmektedir. Amacı yumurtalıkları uyararak birden fazla folikül gelişimini sağlayıp, amac olarak tüp bebek tedavisi için birden fazla yumurta elde etmektir.

Progesteron

Rahim içini döşeyen ve döllenen yumurtanın yerleştiği endometrium tabakasının sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan bu hormon yeterli olarak salınamaz ise embriyonun endometriuma sağlıklı olarak yerleşmesi mümkün değildir. Bu yüzden tüp bebek tedavi işlemlerinde endometriumu desteklemek için bu hormon dışarıdan verilmektedir.

Folikasit (Folbiol veya Centrum):

Bebeklerin sakat doğmasını engellemek için tedavinin başlangıcından itibaren günlük olarak verilen bir vitamindir.

Dostinex Tablet:

Prolaktin hormonu yüksek olan hastalara verilen ilaçtır. Tedavi için haftada 2 kez kullanılmalıdır.

Human Koryonik Gonadotropini (Çatlatma iğnesi)

Halk arasında ‘çatlatma iğnesi’ olarak bilinen bu ilaç yumurta toplama işleminden önce kullanılıyor. Çatlatma iğnesinin yapılmasını takiben 36 saat sonrasında ise yumurtada çatlama meydana geliyor. Söz konusu ilaç hormon içeriklidir. Bu hormon ise yumurtanın olgunlaşmasına yardımcı olur ve bu yolla folikül içindeki hücrelerin döllenmeye hazır hale gelmesi sağlanır.

Gonadotropin Relasing Hormon Agonistleri (GnRHa)

GnRHa ilacı vücut LH hormonunu erken dönemde yükselmesini engeller. Böylelikle yumurtanın erken dönemde çatlaması da önlenmiş olur

Tüp Bebek tedavisinde İğneler Kaç Gün Kullanılır

Tüp Bebek tedavisinde İğnelerTüp bebek tedavisi tamamen her anne adayı için özel olarak yürütülmektedir. Bu nedenle araştırmalarında net bir bilgi bulamayan anne adaylarının sıklıkla sorduğu sorulardan biri de “tüp bebek tedavisinde iğneleri kaç gün kullanılır” sorusudur.

Anne adayının durumuna göre tüp bebek iğneleri 10-12 gün boyunca kullanılabilir. Uzman Doktorun tercihine bağlı olarak bazen uzun tedavi uygulanır. Bu durumda adetten ortalama 21 gün sonra başlayan tüp bebek iğnesi, ortalama 20 gün boyunca hastaya uygulanabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar ve İğnelerin Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar ve İğnelerin Kullanımında Dikkat Edilmesi GerekenlerTüp bebek tedavisi ilaçları ve iğneleri kullanan anne adayları için bir kaç hususa dikkat etmesi gerekmektedir.

Yumurta büyütme iğnesi kullanımı için anne adayı ilacın kullanılmasını dikkatlice dinlemeli ve pratikler yapmalıdır.

Anne adayı İlaç ve iğne kullanım konusunda dikkat etmeli gereken noktalar ve nasıl kullanılacağı bilgisi yazılı olarak doktorundan istemelidir.

Yumurta toplama ve transfer sonrası kullanılacak ilaçlar tamamen farklılaşır. Ağızdan alınan ve vajinal yoldan kullanılan ilaçlar tedaviye eklenir. Anne adayı doktoru ile detaylı konuşmalı ilaçların kullanımını, dozunu öğrenmelidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Fiyatları 2022-2023

3F31A758 A851 4B42 8D3C B1EC1EB476CC
Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların 
 fiyatı yapılan tedavi planına, deneme sayısına göre değişebilmektedir. 2022 yılı için tüp bebek tedavisi boyunca kullanılan ilaçlar ve iğnelerin tüp bebek ilaçlarının toplam maliyeti yaklaşık olarak 5.000 tl ile 8000 tl arasında değişmektedir. Bu fiyat 2022 yılı için bilinmen fiyattır. Tüp bebek 2023 fiyatları ise artacağı tahmin edilmektedir. Tüp bebekte tedavisinde kullanılan ilaçların fiyatları 2023 yılı için geçen seneye göre 1.000 tl şe 1.500 tl artış görüleceği tahminler arasında.

Tüp bebek tedavisinde yumurta büyütme süreci uzadıkça kullanılan ilaç miktarı artmaktadır, buna bağlı olarak tüp bebek ilaçlarının maliyeti artmaktadır. Çünkü yumurta büyütme iğnesi fiyatı nedeniyle süreç uzadıkça tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaç maliyeti artmaktadır. Yumurta büyütücü iğne fiyatları tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında fiyatı en yüksek olan iğnelerdir.

Tüp Bebek Kullanılan İlaçlar, İğneler ve Fiyatları Sıkça Sorulan Sorular

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçları ayrıca iğneleri yazımızda değinmeye çalıştık aklınıza takılan herhangi bir sorunuz var ise yorumlar bölümümüze yazabilir veyahutta Forum, soru-cevap kısmımıza iletebilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir