1. Anasayfa
 2. Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi LH Değeri Kaç olmalı?

Tüp Bebek Tedavisi LH Değeri Kaç olmalı?
0

Tüp Bebek Tedavisi LH Değeri Kaç olmalı gibi testten sonra arama yapan biç çok çift şöyleki Kadın, erkek veya çocuklarda merak edilen hormonal faaliyetler içerisinde LH nedir sorusu en önemli noktalardan birini oluşturmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi İçin LH Hormonu

Tüp Bebek Tedavisi İçin LH Hormonu
Kadın, erkek veya çocuklarda merak edilen hormonal faaliyetler içerisinde LH nedir sorusu en önemli noktalardan birini oluşturmaktadır. Kan testinde, hangi miktarda luteinize edici hormon bulunduğunun tespit edilmesi için gereklidir.

LH hormonu özellikle kadınlar için yumurtalıkların gelişmesi ve erkeklerde testislerin daha etkili bir hale gelmesi için önemlidir. Ergenlik döneminde ve çocuklarda regl dönemi gibi noktalarda çok önemli bir rol oynamaktadır. Bir bezelye büyüklüğünde olmak üzere burnun hemen arka kısmında yer alan hipofiz bezi sayesinde salgılanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi İçin LH Nedir?

Sağladığı aktiviteler ile birlikte çok önemli bir yapı oluşturan bu hormon için LH nedir sorusunun cevaplanması gerekir. Kişinin beyin tabanında bulunan hipofiz bezi üzerinden salgılanan ve üreme sağlığı için çok önemli yer tutan hormondur cevabı verilebilir. Hormon vücut tarafından her zaman belirli bir seviye ile birlikte salgılanır. Fakat kadınlar için adet dönemi ortasında daha yüksek düzeyde salgılanır ve bu sayede yumurtalık çatlayarak gebelik ihtimali ortaya çıkar. Erkekler için testis uyarılması sağlayarak, testosteron hormonu üretimini uyarır ve hormon salgılanmasına yardımcı olur.

Tüp Bebek Tedavisi İçin LH (Lüteinleştirici Hormon) Nedir?

Tüp Bebek Tedavisi İçin LH (Lüteinleştirici Hormon) Nedir?
Bu hormon tıp dilinde lüteinizan hormon veya luteinleştirici hormon olarak da bilinmektedir. Kana salınan bu hormon erkek ve kadın için çok önemli bir yapı oluşturmaktadır. Üreme sisteminde gerektiğinden dolayı belirli bir aralıklar ile birlikte mutlaka olmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi İçin LH Hormonunun Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

Tüp Bebek Tedavisi LH Değeri Kaç olmalı, Kadınlarda menstrüel dönem boyunca salgılanma seviyesinde değişiklikler görülebilir. Bu nedenle kan üzerinde incelemeler gerçekleştirildiğinde LH hormonu normal seviyelerde dışında noktalar gösterebilir.

Genel kapsamda erkekler için hormon düzeyinin kan içerisinde 1.24 ile 8.62 mlU/ml aralığında bulunması gereklidir. Bu değer normal şartlarda kadınlarda;

 • Foliküler faz döneminde 2.12-10.89 mlU/ml
 • Siklus ortasının tepe noktasında 19-103 mlU/ml
 • Luteal fazda 1.2-12.89 mlU/ml
 • Menopoz döneminde 10.8-58.6 mlU/ml gibi rakamlar göstermelidir.

Tüp Bebek Tedavisi İçin LH Testi Neden Yapılır?

Tüp Bebek Tedavisi İçin LH Testi Neden Yapılır?
Lüteinleştirici hormon testinin gerçekleştirilmesi özellikle üreme sisteminin çalışmalarını kontrol etmek için yapılmaktadır.

Bu kapsamda kadınlarda test gerçekleştirilmesi ile birlikte özellikle adet düzensizliklerinin tespit edilmesi ve yumurtlama döneminin tespit edilmesi sağlanır.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde hipofiz bezinde bir bozukluk olup olmadığı bu test sayesinde tespit edilebilir. Yine her iki cinsiyet için üreme bozuklukları, kısırlık gibi sorunların tespit edilmesinde bu test gereklidir.

Çocuklar için çok daha erken veya çok daha geç bir şekilde başlayan ergenlik döneminin araştırılması, cinsel işlev bozukluklarının tespit edilmesi gibi noktalarda test yapılması gereklidir.

Erkeklerde ise bu testin yapılması ile birlikte yüksek oranda meme büyümesi, testosteron hormonu düşüklüğü, cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunları belirlenebilir.

Tüp Bebek Tedavisi İçin LH Hormonu Neden Düşer?

Kadın, erkek veya çocuklarda LH düşüklüğünün ortaya çıkmasında birçok farklı neden görülebilir. Ancak başlıca sayılabilecek nedenler arasında;

 • Prolaktin hormonunun yüksek olması
 • Yeme bozuklukları
 • Kalmann sendromu
 • Hipotalamus veya hipofiz bezi yetersizliği
 • Kanser rahatsızlıkları
 • Aşırı stresli yaşam
 • Kalp yetmezliği sakinleştiriciler hormon ilaçları bulunabilir.

Tüp Bebek Tedavisi İçin LH Neden Yükselir?

Tüp Bebek Tedavisi İçin LH Neden Yükselir?
Hormon değerlerinin yüksek çıkmasında nedenler arasında menopoz dönemine giriş, hipofiz bezinde tümörler oluşması ve bazı genetik hastalıklar yer alabilir. Özellikle kadınlarda Turner sendromu yaşanması ve erkeklerde klinefelter sendromu yaşanması gösterilebilir.

Kadınlar için polikistik over sendromu yaşanması veya yumurtalık yetmezliği neden olabilir. Erkeklerde ise testis yetmezliği hormon yükselmesi nedeni oluşturabilir. Yine kadınlar için testiküler feminizasyon sendromları yaşanması ve her iki cinsiyette de fazla alkol kullanımı hormon yükselmesi nedeni olarak görülebilir.

Bazı Durumlarda LH Normal Dışı Bir Şekilde Yüksek Çıkabilir Mi?

Aslında vücut herhangi bir hastalık ile mücadele etmese dahi LH normale göre yüksek değerlerde çıkmış olabilir. İşte bu durum erkeklerde testis bulunmaması, erken ergenlik yaşanması, tiroid bezinin normale göre yavaş çalışması, hadım etme, kısırlaştırma, böbrek üstü bezi hastalıkları gibi noktalar sonrasında yaşanabilir.

Eğer erkeklerde test sonuçları yüksek çıkarsa ve buna ek olarak testosteron seviyesi düşük çıkarsa, testis yetmezliği görülebilir. Çünkü bu gibi bir durum yaşandığında, testis LH hormonu uyarısı yanıtlarını almıyor ve yeterli testosteron üretimi gerçekleştirmiyordur.

Tüp Bebek Tedavisi İçin LH (Luteinizan Hormon) Düşüklüğü Nedir?

Tüp Bebek Tedavisi İçin LH (Luteinizan Hormon) Düşüklüğü Nedir?
Özellikle kadınlarda çok etkili bir yapıya sahip olan bu hormonun düşük çıkması durumunda kadınlarda yumurtanın çatlaması durumu engellenir. Bu sorunun yaşanması ile birlikte kadında gebelik durumu oluşmaz.

Tüp bebek transfer öncesi LH kaç olmalı?

Tüp Bebek Tedavisi LH Değeri Kaç olmalı Kadınlarda ergenlik öncesi 1IU/L’nin altındayken, adet görmeye başladıktan sonra birinci gün LH değeri 1-18 IU/L, siklüs (Adet Döngüsü) ortasında LH değeri 20-80 IU/L ve luteal fazda(adet döngüsünün, yumurtlamadan hemen sonra gerçekleşen ve ortalama olarak 2 hafta süren aşamada) LH değeri  0.5-18 IU/L düzeyinde normal olarak tanımlanır. Menopoz sonrası kadınlarda LH değeri 12-55 IU/L arasında görülebilir.

Tüp Bebek Yumurta toplama öncesi LH kaç olmalı?

Tüp Bebek Yumurta toplama öncesi LH kaç olmalı?Tüp benek tedavisi Yumurta toplama aşaması öncesi e2 değeri kaç olmalıdır sorusuna verilen genel cevap ise 0-35 pg/ml‘dir. Ancak bu LH değerleri genel bir değerdir. Az veya fazla olması gebeliği etkileyen durumlardır. ancak bu değerin farklı olması kesin engel değildir. Sadece gebelik elde etme şansını azaltacaktır.

Tüp Bebek Tedavisi LH Değeri Kaç olmalı Yorum

Tüp Bebek Tedavisi LH Değeri Kaç olmalı yazımızda aklınıza takılan başka bir soru var ise yorumlara iletebilirsiniz. Ayrıca Soru-Cevap ve Forum kısmından soru sorabilir diğer sorulara cevap yazabilirsiniz.Tüp Bebek Tedavisi LH Değeri Kaç olmalı, LH kaç olmalı, tüp bebek lh kaç olmalı gibi bir çok başlık altında incelememizi yaptık.

Gönderiye Oy Ver!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir