1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi Prolaktin hormonu

Tüp bebek Tedavisi Prolaktin Hormonu Nedir?
0

Tüp bebek tedavisi Prolaktin hormonu; Halk arasında süt üreten hormon olarak bilinen prolaktin hormonu gebelik sürecinde meme gelişimi sağlayan, gebeliğin başarılı bir şekilde tamamlanıp doğum gerçekleşmesinden sonra ise memelerdeki süt üretimini gerçekleştiren hormondur. Hipofiz bezinden salgılanan prolaktin hormonu erkeklerde de bulunur.

Tüp bebek Tedavisi Prolaktin HormonuGebeliğin 8. Haftası itibariyle memelerdeki gelişimi ve olgunlaşmayı sağlayan hormon tüm hamilelik döneminde ve hamilelik sonrasında lohusalık döneminde yüksek seviyelerde bulunur.  Bu süreçte yumurtlamanın durmasına ve adet döngülerinin kesilmesine sebep olan prolaktin salgılandığı süreç boyunca FSH ve GNRH hormonlarının salgılanmasını engelleyerek tekrarda hamile kalmayı engeller.

Prolaktin hormonunun yüksekliği sıklıkla görülebilen bir durumdur. Düşüklüğü ise çok sık görülen bir durum olmamakla beraber bazı durumlarda yaşanabilir. Her iki durumda sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeye engel olabilecek durumlar doğurmaktadır.

Prolaktin Yüksekliği Etkileri ve Nedenleri

Kadınlarda hamilelik sürecinde yüksek seyretmesi gereken bu hormonun hamilelik gerçekleşmediği süreçte yüksek olması kimi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bunlardan ilki ve en önemlisi yüksekliği ile mensturasyon sirküsünün gerçekleşmemesidir. Adet döngüsünün prolaktin hormon yüksekliği ile bozulması sağlıklı bir gebelik gerçekleşmesinin önüne geçmektedir. Ayrıca prolaktin hormon yüksekliğinde kadınlarda hamilelik olmadığı halde meme başlarından süt gelmesi durumu sıklıkla görülmektedir.

Erkeklerde görülen prolaktin hormon yüksekliği ise sperm üretimlerini doğrudan etkilemektedir. Ayrıca kadınlarda olduğu gibi cinsel isteksizliğe yol açmaktadır.

Literatürde hiperprolaktinemi olarak da bilinen prolaktin yüksekliği belli problemlere işaret etmektedir. Prolaktin hormonunun fazla salınımı sonucunda gebelik oluşumu doğrudan etkilenmektedir.

Prolaktinin yüksekliğinin yaşanması halinde aşağıda etkiler ortaya çıkmaktadır.

  • Vajinal kuruluk
  • Adet döngülerinin bozulması ya da adetten kesilme
  • Östrojen hormonunda düşüklük
  • Erkeklerde ereksiyon bozukluğu
  • Sperm kalitesinde ve sayısında düşüklük
  • Yumurta yapısının bozulmasına bağlı kısırlık

Prolaktin hormonunun aşırı üretilmesinin birçok nedeni olabilir. Bu nedenler günlük yaşam etkileri sonucu oluşan basit nedenler olabileceği gibi ciddi sağlık sorunları sonucunda da gerçekleşmiş olabilir.

Prolaktin hormonunun aşırı salgılanmasının en önemli ve en sık görülen nedenlerinden biri aslında tüm hormon yapımıza etkisi bulunan strestir. Strese giren vücut dopamin üretimini azaltacaktır. Dopamin hormonu prolaktin hormonunu denetleyen bir başka hormondur. Dopamin salgılanması ile prolaktin hormonu kontrol altında tutulur. Dopamin hormonu aynı zamanda kişinin duygu durumunu düzenler. Mutluluk hissine doğrudan etkisi olan bu hormon, vücut strese girdiğinde daha az salgılanır ve kontrol altında tutulması gereken prolaktin hormonunun denetlenme mekanizması yavaşlar.  Bu durumda prolaktin hormonu yükselerek belirtilen etkilere sebep olacaktır.

Prolaktin Yüksekliği Etkileri ve NedenleriProlaktin yükselmesine neden olan sık görülen bir diğer durum uykusuzluktur. Uykusuz kalan vücut dolaylı olarak strese gireceği için stres halinde görülen dopamin hormonunun azalma etkileri prolaktin hormonuna doğrudan etki etmektedir.

Yanlış iç çamaşırı seçilimi şaşırtıcı olsa da prolaktin hormonunun yükselmesine neden olabilir.  Hatalı sutyen seçimi ile göğüslerin kumaş dokusu ile sürekli uyarılması sonucunda meme başlarında yaşanan hassasiyete bağlı olarak prolaktin hormonunu yükseltebilir. Bu durum sonucunda gene adet düzensizlikleri görülecek ve doğurganlık fonksiyonları direkt etkilenecektir.

Prolaktin hormonu yukarıda belirtilen basit sebeplerle yükselebileceği gibi, daha ciddi sağlık sorunlarının bir etkisi olarak da meydana gelebilmektedir. Bu sorunların en önemlisi prolaktin hormonunun salgılandığı hipofiz bezindeki yapısal ya da işlevsel sorunlardır. Hipofiz bezinde bulunan iyi huylu kitleler dahi prolaktin hormon seviyesinde bozukluklara yol açacaktır. Bu tarz bir durumda gerekli tedavi sonrasında prolaktin hormonu olması gereken düzeylere gelir.  Kitlelerin maling bir yapıda olması halinde cerrahi işlem ile bu kitleler hipofiz bezinden uzaklaştırılır. Hipofiz bezinde bulunan kitlelerin tedavisi süresince hormon düzeyi sürekli gözetim altında tutulmalıdır. Bu tarz bir durum sebebiyle hormonun yükselmesi halinde tedavi süreçleri biraz daha uzun olabilir. Bu sürecin başarı ile sonlandırılması gebelik oluşumu için oldukça önemlidir.

Ayrıca böbrek ve karaciğerlerde görülen birtakım hastalıklar prolaktin düzeylerini etkileyebilir.

Hormon seviyesinin yükselmesi durumunda yeniden normal değerlere gelmesi için ilaç desteği verilmektedir. Ancak hormonun yükselme durumunu tamamen ortadan kaldırmak için altında yatan bir diğer hastalığın teşhisi ve tedavisi yapılmalıdır. İlaç tedavisi ile hormon salınımı normal değerlere getirilse dahi altında yatan sebep bulunmadığı takdirde bu geçici bir çözüm olmakta ve amaçlanan sağlıklı gebelik ortamı elde edilememektedir.  Bu nedenle prolaktin hormonunda yükseklik tespit edilen hastaların detaylı bir kontrol sürecine girmesi ve hormon düzeyini etkileyebilecek tüm olasılıkların detaylıca incelenmesi gerekmektedir.

Özellikle tüp bebek süreçlerinde gebeliğin oluşması için prolaktin hormonu yüksek önem taşır. Adet düzensizliği sebebiyle rahim gebeliğe elverişli hale gelmediği için tüp bebek transferi yapılsa dahi bebek rahme tutunamamakta ve birçok tüp bebek tedavisi bu hormonun dengesiz salınımı sebebiyle başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir.

Prolaktin Düşüklüğü

Prolaktin DüşüklüğüProlaktin düşüklüğü oldukça nadir görülen bir durum olmakla beraber gebelik öncesi dönemde yumurtalık fonksiyonlarının yavaşlamasına hatta yumurta üretiminin düşmesine neden olabilir. Bu durumda tüp bebek süreçlerinde ana rahmini taklit eden ortamda dahi döllenme gerçekleşmeyecektir.  Hormonun düşüklüğü hamilelik döneminde yaşanırsan bu durum meme gelişimi gerçekleşmeyecek ve doğum sonrasında yeterli süt gelmemesi sorunlarını doğuracaktır. Süt alımının bebeklerde ki önemi düşünüldüğünde prolaktin yüksekliği kadar düşüklüğünde de tedaviye hızlıca başlanması önerilmektedir.  Böylelikle tüp bebek süreçleri daha başarılı geçip gebelik sağlanabilmekte ve gebelik süresinde de süt oluşumu sağlıklı bir şekilde beklendiği gibi gerçekleşmektedir.

Prolaktin Seviyesi Hangi Aralıkta Olmalıdır?

Gebelik hazırlığı dönemine etki eden prolaktin hormonu gebe olmayan kadınlarda düşük seyreden bir hormondur. Belirtildiği üzere gebelik olmadığı durumlarda prolaktin hormonunun yükselmesi gebelik belirtilerini ortaya çıkartır. Gebelik sürecinde FSH ve GNRH hormonları tetiklendiği için sağlıksız bir şekilde prolaktin salınımının artması ile beraber vücut kimyası gebelik olduğunu düşünecek ve kadın vücudu gebelik oluşması için  elverişsiz bir hale gelecektir.

Prolaktin Seviyesi Hangi Aralıkta Olmalıdır?Gebe olmayan kadınlarda normal prolaktin seviyesi 30 ng altında olmalıdır. Beklenen değer aralığı 15-25 arasıdır. Bu düzeyde prolaktin hormonunun normal düzeyde seyrettiği söylenebilir. Hamilelik döneminde ise prolaktin hormonu yükselecek ve 209 ng seviyelerine kadar artış gösterecektir. Hamilelik oluştuktan sonra normal prolaktin seviyesi 10-209 ng arası olarak kabul edilmektedir. Hamilelik döneminde 10 ng altında olan prolaktin seviyesi ise düşük prolaktin düzeyini göstermektedir. Gebelik olmadan önce bu miktardaki bir düzey herhangi bir sağlık sorununa işaret etmese dahi gebelik döneminde süt üretiminin sağlıklı işlemesine engel olacak bir düzey olarak kabul edilmektedir.

Tüp bebek tedavisi süresince hem gebelik öncesinde hem gebelik sırasında prolaktin seviyelerinin düzenli olarak takip edilmesi sağlıklı bire tedavi için gereklidir. Özellikle belirlenen değer aralıkları dışında kalan anne adaylarında bu düzeyler yakın bir şekilde takip edilmelidir.

Prolaktin Seviyesinin Tüp Bebek Sürecine Etkisi

Prolaktin Seviyesinin Tüp Bebek Sürecine EtkisiTüp bebek tedavisine başlayacak kadınların tedavi sürecinden önce prolaktin seviyelerini mutlaka ölçtürmeleri gerekmektedir. Bu ölçüm sonrasında çıkan sonuçlar tedavinin işleyişi için oldukça önemlidir. Tedavi süreci bu değerlere göre planlanacağı için prolaktin hormon seviyesine göre bir yol haritası çizilir.

Eğer prolaktin hormonu yapısal bir sebeple yüksek çıkıyorsa bu yapısal sorunu çözümleyerek tedavi sürecine öyle başlanmalıdır. Örneğin eğer iyi huylu bir kitlenin etkisi ile hormonun salgılanmasında düzensizlik söz konusu ise öncelikle ilaç tedavileri ile bu düzensizlik giderilmeli, hormon ilaçları ile hormon düzeyi beklenen seviyeye getirilerek tüp bebek tedavisine bu aşamadan sonra başlanmalıdır.

Bazı durumlarda açıklanamayan prolaktin yükseklikleri görülebilir. Bu durum makroprolaktinemi olarak da adlandırılmaktadır. Bu durumda prolaktin seviyesini yükselten yapısal ya da işlevsel bir bozukluk bulunmaz ancak dolaşımda bulunan kütlece yüksek makroprolaktinler bu yüksekliğe neden olabilir. Doğrudan yükseltici bir sorun olmaması sebebiyle bu tarz durumlarda tüp bebek tedavisi başarılı bir şekilde sonuçlanabilmekte ve gebelik gerçekleşmektedir. Ancak makroprolaktineminin prolaktin hormon yüksekliğinde küçük bir dilimde yer aldığını belirtmek isteriz.

Genel olarak prolaktin yüksekliğine neden olan hastalık olgusu ortadan kaldırıldıktan sonra stresi yönetebileceğimiz, düzenli bir hayat sürmek prolaktin seviyesini normal düzeyde tutacaktır. Yüksekliğe neden olan sağlık sorunu çözümlendikten sonra sürekli bir hormon düzenleme ilacı alınmasına gerek kalmayacaktır. Tüp bebek sürecinin sağlıklı bir şekilde devamlılığı için tedavi öncesinde hormon düzeylerinizi güvenilir şekilde ölçtürmeniz önerilmektedir.

Tüp bebek Tedavisi Prolaktin Hormonu Yorum ve Soru 

Tüp bebek tedavisi prolaktin hormonu konusu hakkında çiftlerin merak ettiği çokça araştırma yaptığı sorulara değindik fakat hala aklınıza takılan merak ettiğiniz soru bulunuyor ise yorum kısmına veya Soru-Cevap, Forumbölümüne sorunuzu sorabilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir