1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi rahim filmi-HSG

Tüp bebek tedavisi Rahim Filmi (HSG) Nedir?
0

Tüp bebek tedavisi rahim filmi süresince yapılan tüm işlemler sağlıklı bir gebelik süreci geçirilmesine ve doğumun gerçekleşmesi ile beraber sağlıklı bir bebeğin dünyaya getirilmesine hizmet eden önemli adımlardır. Bu adımlardan en önemli 3 adım döllenmenin anne rahmini taklit eden dış ortamda gerçekleştirilmesi, döllenme sonrasında en uygun embriyonun seçimi ve uygun olan kaliteli embriyonun anne rahmine transferi işlemidir. Bu işlemler sırasında embriyonun kalitesini düşürecek adımlardan kaçınılmalı ve transfer sonrasında öncelikli olarak bebeğin rahme tutunması için gerekli tüm tanılama ve incelemelerin işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisi Rahim Filmi Tüp bebek tedavisi boyunca kilometre taşı sayılan bu 3 ayrı adımda farklı tarama, inceleme ve teknolojiler ile en sağlıklı gebelik ve gebelik sonucunda sağlıklı bebeğin doğumu hedeflenmektedir. Bu 3 ayrı önemli noktanın kritik noktaları aşağıdaki gibi özetlenebilir.

  1. Döllenmenin ana rahmini taklit eden ortamda gerçekleştirilmesinden önce döllenmeye en uygun uygun yumurta ve spermlerin seçilebilmesi için anne ve babanın uygun sağlıkta olması.
  2. Seçimden sonra döllenme ile beraber embriyonun olası yapısal ve işlevsel tüm bozukluklardan arındırılmış olması için preimplatasyon genetik tanılamaların en çok örneklem üzerinde ve en net sonuç verecek biyopsi yöntemi ile alınarak incelenmesi ve tanılama yöntemleri ile sorunsuz ve rahme tutunma olasılığı en yüksek olan embriyonun bulunması
  3. Embriyoskop teknolojisi sayesinde döllenme ve embriyo gelişiminin en aktif şekilde görüntü kayıtları ile takip edilmesi, takip yapılırken embriyonun dış ortamla temasının en minimal düzeyde tutulması ve gebelik oluşabilmesi için bilgisayarlı analizler ile en kaliteli embriyonun seçilmesi
  4. Embriyonun rahme tutunması için rahmin hazır duruma gelmesinin anne adayında yapılacak çeşitli tarama ve testler sonucunda desteklenmesi.

4 kritik nokta aslında nihai mutlu son için en risk taşıyan nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer kritik noktalar her geçen gün gelişen teknolojik detaylar ile geliştirilmek olsa da anne rahminim hazır duruma gelmesini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.

Hormon düzeyleri, kalıtsal bir hastalık olmaması, adet döngülerinin düzenli bir şekilde sürüyor olması gibi ayrıntılara sahip olan 4. Kritik adım insan vücudunun karmaşık yapısından tetiklenerek yapılacak incelemeleri kısmi olarak daraltmaktadır. İşte bu aşamada anne rahminin içinin görüntülenmesine olanak sunan rahim filmi işlemi önem kazanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Rahim Filmi ‘HSG’ Nedir?

Tüp Bebek Tedavisi Rahim Filmi ‘HSG’ Nedir?HSG kısaltması ile bilinen histerosalpingografi işlemi anne rahminin detaylı olarak gözle taranması ve rahmin gebeliğin devam etmesi için uygun durumda olup olmadığının tespit edilmesi olarak tanımlanabilir.

Rahim filmi sayesinde tüpler ve rahmin içi kontrastlı ilaçlarında yardımı ile detaylı olarak görüntülenebilmekte ve gebeliğin devamına engel olabilecek durumlar bu görüntüleme ile net olarak tespit edilebilmektedir.

Rahim Filmi Neden İstenilmektedir, Her Tüp bebek Tedavisinde İstenilir mi

Rahim filmi, gebeliğin devamı için embriyonun ana rahmini taklit eden ortamdan alınıp gerçek anne rahmine transferi sonrasında yaşanılabilecek sorunların önceden tespit edilmesinde kullanılmaktadır. Tüm bebek tedavisinde rahim filmi bebeğin rahme tutunması, tutunma sonrasında düşük ihtimallerin ortadan kaldırılması gibi durumlarda net bir çözüm sunmaktadır.

Rahim filmi sayesinde tüplerdeki tıkanıklıklar, rahim içinde oluşan ya da oluşma riski bulunan yapışıklıklar saptanmakta ve bu görüntüleme ile zaman zaman yapışıklara ya da tıkanıklıklara müdahale edilebilmektedir.

HSG rahim filmi uygulaması çoğunlukla daha önce düşük durumu yaşayan kadınlarda etkin bir düşük nedeni saptayıcı ve yeni tüp bebek tedavisinde gebeliğin düşükle sonuçlanmasını önlemek için etkin bir şekilde kullanılır. Ayrıca 35 yaş üzeri tüp bebek tedavisi göre hastalarda daha önce tutunamam ya da düşükle sonuçlanan bir gebelik olmasa bile ön kontrol olarak doktorlar tarafından istenilebilmektedir. Teknolojinin gelişimi ile beraber geçmiş yıllarda daha maliyetli olduğu için kullanım oranı daha az olan rahim filmi uygulaması günümüzde daha sık doktor tarafından istenmekte ve daha önce yapılan bir tüp bebek tedavisinde sorun yaşanmamış olsa dahi kontrol amaçlı olarak görüntüleme yapılmaktadır.

Rahim Filmi Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır? Kontrast için Verilen İlaç Tedavi Sürecine Etki Eder mi?

Tüp bebek tedavisinde rahim filmi uygulaması 100 yıla yakın bir zamandır uygulanan bir yöntemdir. Teknoloji gelişimin etkilerinin HSG cihazlarına yansımasında önce maliyetli, uzun süren, zaman zaman ağrılı olması ile bilinen HSG görüntülemesi günümüzde geliştirilen cihazlar sayesinde daha kısa sürede ağrısız ve daha az maliyetler yapılabilmektedir. Geçmişten gelen kötü bilinen bu yönler sebebiyle günümüzde HSG istendiğinde anne adayları bu görüntülemeden kaçınabilmektedir. Ancak sürekli devam eden ve geliştirilen teknolojiler sayesinde tüp bebek tedavisinde rahim filmi çekilmesi oldukça kolay hale gelmiştir.

Rahim görüntüleme işlemi sırasında rahmin çeşitli açılardan görülebilir olması önemlidir bu sebeple HSG uygulaması sırasında C kollu röntgen cihazı kullanılmaktadır. Bu cihaz kişiye en uygun şekilde kullanılabilme kolaylığına sahip olmasının yanı sıra çeşitli açılardan görüntüleme sunacak şekilde geliştirilmiştir.

Rahmin filmi çekim işlemi uzman kadın doğum ve veya görüntüleme uzmanları eşliğinde yapılır.  Görüntüleme işlemi sırasında anne adayı uyanıktır ve inceltilmiş esnek plastik parçalar ile herhangi bir ağrı hissedilmeden görüntüleme işlemi tamamlanır. Hassas anne adaylarında doktoru ile mutabakat sağlanarak sedasyon denilen hafif uyku halinde de görüntüleme yapılması mümkündür. İşlem smear testine benzer niteliktedir. Rahim ağzına yerleştirilen spekulum isimli aparat ile rahim ağzı genişletilir ve İnce plastik parçalar ile rahmin içine girilerek, rahmin birçok açıdan görüntülenmesi sağlanır.

Görüntüleme sırasında tıkanıklık ve yapışıklık durumlarının ayrıntılı görülebilmesi için rahme kontrastlı ilaç verilmektedir. Bu ilaç sadece görüntülemenin net yapılması için gereken etkisi ve zararsız bir ilaçtır. Rahmin doğal florasına zarar vermez ve bebeğin anne rahmine tutunma olasılığını etkilemez.  Verilen bu ilaç sayesinde kimi yapışkanlıklar kendiliğinde açılabilmekte böylelikle ek bir müdahale olmaksızın rahim embriyo transfer ve tutunma işlemine hazır hale gelmektedir.

Rahim filmi sırasında ilaçla yapışkanlıkların açılmaması halinde işlem sırasında tüp tıkanıklıklarını ya da yapışıklıkları tüp açma kateteri vasıtası ile açmak mümkündür. Ayrıca bir işleme gerek duyulmamaktadır.

Rahim Filmi İşlemi Ne zaman Yapılır, Yapılmadan Önce Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir.

Rahim Filmi İşlemi Ne zaman YapılırRahmin filmi görüntüleme işlemi için en doğru zaman adet döngüsünün bitmesinden sonraki bir haftalık dönemdir. Henüz yeni yumurtlama dönemi başlamadan rahmin normal durumu bu sayede detaylı olarak görülebilir ve herhangi bir sorun varsa doğrudan müdahale edilebilir.

Rahim filmi öncesinde rahim filmi çekilecek anne adaylarını ekstra bir işlem yapmasına gerek yoktur. Sadece rahim kontrolü sırasında enfeksiyon riski olabileceğinden vajina hijyenine dikkat edilmesi önerilmektedir.

Teknolojik gelişmeler ile çok kısa sürede ağrısız bir şekilde yapılan rahim filmi çekimi sonrasında ekstra bir önlem ya da tedavi gerekmez. Anne adayı günlük rutinine devam edebilir. Bazı enfeksiyon risk gruplarında antibiyotik kullanımı doktorlar tarafından önerilebilmektedir. Ancak doktor yönlendirmesi olmadan herhangi bir ilaç alımı gerekmez. Rahim ağzının hassas durumda olmasından ötürü ilk iki gün cinsel birleşme tercih edilmemelidir. Bu durum için gene doktorunuzla mutabık kalarak ilerlemeniz önerilmektedir.

Rahim Filmi Uygulamasının Tüp Bebek Tedavi Sürecine Etkisi

Birçok tüp bebek tedavisi olan hasta tiplerde ki tıkanıklık ya da yapışıklıkların dışarıdan anne rahmine yerleştirilecek embriyoyu etkilemeyeceğini düşünmektedir. Ancak tüplerde ya da rahimde bulunan bir yapışıklık ya da tıkanıklık bebeğin rahme tutunmasını doğrudan etkiler niteliktedir. Hatta tüplerin ya da rahmin durumu tüp bebek sürecinin başarılı olması ya da olmaması durumunu direkt etkiler. İstatistiklere göre rahim filmi görüntülemeleri sonrasında yapılan transferlerde embriyonun rahme başarıyla tutunma oranı artış göstermektedir.

Rahimsel anomaliler sebebiyle başarıyla sonuçlanmayan tüp bebek tedavileri HSG ile çözüme ulaştırılmakta ve tüp bebek süreci sağlıkla nihayete ermekte ve sağlıklı doğumlar gerçekleşebilmektedir. İşte bu sebeple tüp bebek tedavilerinde en önemli olan 4 kilometre taşından biri rahim filmi ile rahmin transfer öncesindeki durumunun görülmesi ve buna göre rahme gerekiyorsa müdahale edilmesidir.

Tüp bebek tedavisinde Rahim Filmi Yorum ve Soru

Tüp bebek tedavisi prolaktin hormonu konusu hakkında çiftlerin merak ettiği çokça araştırma yaptığı sorulara değindik fakat hala aklınıza takılan merak ettiğiniz soru bulunuyor ise yorum kısmına veya Soru-Cevap, Forumbölümüne sorunuzu sorabilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir