1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Doğal Yolla Hamile Kalınır Mı?

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Doğal Yolla Hamilelik Mümkün Mü?
1

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Doğal Yolla Hamilelik mümkün mü, Tüp bebek tedavisi sonrasında doğal yolla hamilelik durumu araştırmasında ümit verici sonuçlara ulaşıldı. Tüp bebek tedavisi gören kadınların %29’u tedavi sonrası 6 yıl içeriside gebe kalıyor. Araştırmaya göre Tüp bebek sonrası kendiliğinden halilelik durumu tedavi gören 403 çiftin 96’sı tedavi ile gebe kalmayıp, tedavi sonrası doğal yolla 34’ü gebe kaldığı görülmüştür. Tedavi sonrasında ise gebe kalan 307 çiftin 84’ü tekrar kendiliğinden, doğal ve ya normal yöntemle hamile kaldığı tespit edilmiştir.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Doğal Yolla Hamile Kalınır Mı?

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Doğal Yolla Hamile Kalınır Mı?
Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Doğal Yolla Hamilelik Mümkün Mü?

Bir çok anne adayının merak ettiği bu konular Tüp bebek sonrası doğal gebelik, tüp bebek tedavisi devam ederken hamile kalmak, tüp bebek tedavisi sonrası kendiliğinden hamile kalanlar gibi konular merak edilmektedir. Kısacası bir araştırma ile yazımıza başlayalım;

Tüp Bebekten Sonra Kendiliğinden Hamile Kalanların Oranı %87

Araştırmalara göre tüp bebek tedavisi sonrası kendiliğinden gebe kalan ve ya kalmayan olsun 6 yıl içerisindeki süreçte gebe kalma oranı yüzde 30 arttığı görülmüştür. Bu araştırmada gözlemlenen diğer bir husus tüp bebek tedavi sonrası normal gebelik yüzde 87’si iki yıl içinde olduğu paylaşılmıştır. Geri kalan gebelik ise 6 yıl içerisinde olduğu gözlemlenmiştir. Bu araştırma sonucunda ise anlaşılması gereken tüp bebek tedaviden olumsuz sonuç alınsa bile gebe kalma şansının olabileceğinidir.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Doğal Yoldan Hamile Kalmak

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Doğal Yoldan Hamile Kalmak
Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Doğal Yoldan Hamile Kalmak

Tüp bebek tedavisi sonrasında doğal, normal yolla hamile kalmak mümkün mü sorusunu anne veya  baba adayları mutlaka bir defa araştırmıştır. Bu konuda tüp bebek tedavisinden olumlu ya da olumsuz sonuç alan çiftlerin garanti olmamakla beraber anne, baba olma şansları var.

Yukarıda yazdığımız araştırma yazısına göz attığınızda yüzde 30 başarı oranı bulunmaktadır. Tabi kesin olmamakla beraber tüp bebek tedavisi sonrası kendiliğinden gebe kalınabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Normal Yolla Hamilelik Şansı Nasıl Artar

Tüp bebek tedavisi sonrasında doğal yolla hamile kalmak isteyen anne adayı bazı günlük yaşam hayatında değişikliklere gidebilmektedir. Sağlıklı bir yaşantı, stressiz bir ortam gebelik şansını arttırabilir. Yapılabileceğiniz bazı şeyler;

-Anne adayı ve baba adayı sağlıklı beslenmelidir.

-Vitamin, minareler ve protein ihtiyacını karşılayacak besinler tüketmeli.

-Günlük su tüketimine dikkat etmeli bol bol su içmeli

-Sigara ve alkolden uzak durmalı.

-Kafein alımını azaltmalı.

-Stresli ortamlardan ve stresten kaçınmalı.

-Anne adayları adet ve yumurtlama dönemlerini takip etmeli.

-Anne adayı uzman bir doktor gözetiminde kontrol ve tetkiklerini yaptırmalı.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Normal Yolla HamilelikTüp Bebek Tedavisi Sonrasında Kendiliğinden Gebe Kalma Sıkça Sorulan Sorular

Tüp bebek tedavisi sonrasında kendiliğinden hamile kalma ya da normal yolla gebe kalmak mümkün mü sorusu ile karşılaşılmakta. Bu sebepten daha önce bunu yaşamış olan anne adayları yorum kısmına yazmalarını beklemekteyiz. Diğer taraftan merak edenler ve sorusu olanların Soru-Cevap ve Forum bölümüne sorularını yazarak sorularına cevap bulacaktır.

Olumsuz Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Normal Hamile Kalınır Mı?

Tüp bebek tedavisi olumsuz sonuçlanması durumunda hamile kalma şansının kesin olmamakla beraber devam ettiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde tüp bebek aşamasında olumsuz sonuç alan anne adayları yüzde 30 tedavi sonrasında 6 yıl içinde gebe kaldıkları gözlemlenmiştir. Sonuç olarak tüp bebek tedavisinden olumsuz sonuç almak bir daha hamile kalamayacağınız anlamına gelmemektedir.

Tüp Bebek Yumurta toplama işleminden sonra kendiliğinden hamile kalınır mı?

Tüp bebek tedavisi yumurta toplama aşamasında kadınların doğal yolla kesin olmamakla beraber hamile kalması mümkündür. Zira bu tedavi kapsamında doğal yolla gebeliği önleyebilecek herhangi bir müdahale yapılmıyor. Tüp bebek tedavisi aşamaları devam ederken bir yandan gebelik oluşması da gayet mümkün olan bir durumdur.

Tüp Bebek tedavisinden negatife sonuç alıp kendiliğinden Hamile kalanlar

Negatif tüp bebek sonucu alıp daha sonra kendiliğinden doğal yollardan hamile kalanlar olabileceğini makale içerisinde dile getirdik. Garanti olmamakla beraber bu şans bulunmakta. Unutulmamalıdır ki olumsuz sonuç alınsa bile anne olma şansınız devam etmektedir. Araştırmalarımızın bir çoğunda tedavi sonrasında adetinin geçilmesi ile başlayan bir belirti ile anne adayı hamile olduğunu sevinerek öğrenmiştir. Bu haber ile anne ve baba adayının çektiği tüm sıkıntıları, yorgunluklarını unutturmuş olacaktır. Ümitsizliğe kapılmayın

Gönderiye Oy Ver!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 13 Kasım 2022

    Asla ümitsizliğe kapılmayacağım. Tüp bebek tedavisi sonrasında bile gebelik şansı yüzde 1 olsa bile devam edeceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir