1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Yapılacaklar

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Yapılacaklar
0

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Yapılacaklar bir çok çift tarafından arama konusu içerisinde yer almaktadır. Tüp bebek tedavisi ile başlayan süreçte son olarak yapılacak konuları yazımızda işledik. Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Yapılacaklar nelerdir bunları inceleyebilirsiniz. Merak edilen konular içerisinde neler dikkat edilmeli, transfer sonrası tuvalete gidilir mi? Transferin tuttuğunu nasıl anlaşılır, yenmemesi gereken besinler ve kasık ağrısı neden olur gibi bir çok sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. Fazla uzatmadan ilk sorunuza gecelim..

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Yapılacaklar
Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Yapılacaklar

Tüp bebek tedavisinden sonra nelere DİKKAT edilmeli?

Tüp bebek tedavisinden sonra dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır.

Birkaç gün ani hareket, ağır iş ve egzersiz yapmamalıdır.

Tedaviden sonra enfeksiyona sebep olmaması için yüzme önerilmez.

 Sigara ve alkol ürünlerinden uzak durmalı hatta ortamında dahi bulunmamalıdır.

 Kimyasal içerikli hiçbir maddeyi teneffüs etmemeli ve temastan kaçınmalıdır. Bunlar evde kullanılan temizlik malzemeleri olabilir.

Ağır kaldırmamalı taşımamalı halla çekmemelidir.

Doktorunun tavsiyesi olmayan hiçbir ilacı kullanmamalıdır.

Pastörize olmamış süt ve süt ürünlerinden uzak durmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Transfer Sonrası Yapılması Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisi Transfer Sonrası Yapılması Gerekenler
Tüp bebek tedavisi transfer sonra yapılması gereken bir kaç husus bulunmaktadır. Transfer yapıldıktan sonra anne adayı bir süre hastanede kalması önerilmektedir.

Uzak mesafeden başka bir ilden gelen çiftler 2-3 saatlik mesafedeki yerlere gitmelerinde bir sakınca yoktur. Fakat tedbir amaçlı tedavinin yapıldığı konumda 1 gün kalmaları önerilmektedir.

Tüp bebek tedavisi transferi sonrasında anne adayı 3 gün dinlendikten sonra normal hayatına devam edebilir.

Hapşırma, tıksırma veya uyurken sağa sola dönmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Dikkat etmesi gereken ani hareketler, ağır işler  ve stressiz bir ortamdır.

Akıntı, göğüslerde hassasiyet tedavi sonrası görülebilecek durumlardır endişelenmesini gerektiren bir sebep yoktur. Ancak akıntıların adet akıntısı gibi kırmızı olması durumunda doktorunuza mutlaka danışmanız gerekmektedir.

Transfer sonrası gazlı içecekler, kahveler ve bitki çayları tüketmemeye özen gösterin. Sigara ve alkol ürünlerinden kesinlikle uzak durun.

Aşırı baharatlı yiyecekler ve yağlar tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine taze organik sebze, meyve ve protein zengini besinler tüketip bol su içiniz.

Doktorunuzun tavsiye etmediği hiç bir ilacı kullanmayın.

Tüp bebek Transferden sonra TUVALETE gidilir mi?

Tüp bebek transferden sonra tuvalete gidilir mi sorusu ile çok karşılaştık hastalar tedaviden sonra normal yatağına alındıktan sonra 20-30 dakka yatmaları önerilmektedir. Bu süre içinde idrara sıkışıklık hissi varsa hasta yatağından kalkmadan lazımlık kullanılarak idrarını yapabilir. Tüp bebek tedavisi Transferden sonrası tuvalete gitmek için hastaların dinlenme sürelerini tamamlamaları yeterlidir.

Tüp bebek TRANSFER sonrası TUTTUĞUNU nasıl anlarız?

Tüp bebek TRANSFER sonrası TUTTUĞUNU nasıl anlarız?
Bu konu tüp bebek transfer sonrası tutunduğunu nasıl anlarız çokça sorulan, araştırılan ve merak edilen konuların başında gelmektedir. Transfer sonrası anne adayı belirtileri araştırmaya koyulur en küçük bir belirti arar öncelikle bir çok transfer sonrası hiçbir belirti gözükmeyeceği gibi bazı belirtilerin olabileceğini söylemek söyleyebiliriz. Bir kaçı şu şekilde tuttuğunun belirtileridir.

Anne adayında iştah artışı

mide bulantısı bu strese bağlı hassas midelerde de gözükebilir.

göğüslerde dolgunluk, şişme ve hassasiyet oluşabilir.

Adet gecikmesi, embriyo transferinden yaklaşık 2 hafta sonra adet dönemine girerler. Adet gecikmesi en belirgin tutma göstergesidir.

Yorgunluk ve bitkinlik durumları

Leke ve kanama bu tutunma kanaması şeklinde de olabilir. Fakat fazla durmayan kan durumlarında derhal doktorunuza danışmanız gerekir.

Kramplar görülebilir.orta ve hafif olan kramplar normaldir. Ancak şiddetli ve şiddetini arttıran kramlar olması durumunda doktorunuza danışmanız uygun olacaktır.

Duygusal Değişim

Artan ve ya Azalan vücut sıcaklığı

Sık idrara çıkma

Tüp bebek transfer sonrası YAN YATMAK

Tedavi sonrası Anne adaylarının merak ettiği bir konu ise Tüp bebek transfer sonrası yan yatmak sorusudur. Yan yatmak Tüp bebek Tedavi başarısını etkilememektedir, ancak karın bölgesine baskı oluşturacak durumlardan uzak durulmalıdır.

Tüp bebek transfer sonrası BESLENME

Tüp bebek transfer sonrası BESLENME
Tüp bebek transfer sonrası beslenme nasıl olmalı anne adayı tarafından tüketebileceği besinler tedavi sonucunda hamile anne adayları çinko yönünden zengin olan besinleri tüketmelerinde fayda vardır. Bu kapsamda ayçiçeği, fasulye ile kepekli tahılları tüketmek hamilelik sürecine olumlu katkı sunar. Yine yağsız et ve süt ile yumurta da bu dönemlerde tavsiye edilen besinler arasında yer alır.

Tüp bebek transfer sonrası YENMEMESİ Gereken BESİNLER

Tüp bebek transfer sonrası yenmemesi gereken besinler hangisidir. Bu konu hakkında çiftler çok fazla araştırma içerisine girmişlerdir. Şöyle ki uzak durulması gereken besinler şunlardır.

-karbonhidrat içeriği yüksek besinler

-bitki çayları

-işlenmiş etler (sucuk, salam, sosis)

-küflü peynir

-pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri

-az pişmiş etler

-sakatatlar

-kabuklu deniz ürünleri

-kafein içeriği yüksek gıdalar (kahve, bitki çayları, yeşil çay, çikolata…)

-yağlı yiyecekler

Tüp bebek TRANFER sonrası GÜN GÜN belirtiler

Tüp bebek TRANFER sonrası GÜN GÜN belirtiler
Tüp bebek transfer sonrası embriyonun rahme tutunduğuna dair bazı belirtiler bulunmaktadır bunları gün ve gün belirtmekle beraber bazı durumlarda anne adayı hiçbir belirti görmeyebilmektedir. Bundan dolayı endişelenmesine gerek olmamakla beraber 12.gün kan tahlili ile beta hcg sonucunda gebeliğin olumlu veya olumsuz oluşup oluşmadığını görebilir.

tüp bebek transfer sonrası 1.gün belirtileri:

tüp bebek transfer sonrası 2.gün belirtileri

tüp bebek transfer sonrası 3.gün belirtileri:

tüp bebek transfer sonrası 4.gün belirtileri:

tüp bebek transfer sonrası 5.gün belirtileri:

tüp bebek transfer sonrası 6.gün belirtileri:

tüp bebek transfer sonrası 7.gün belirtileri:

Tüp bebek TRANSFER sonrası UÇAK YOLCULUĞU Yapılır mı

Tüp bebek TRANSFER sonrası UÇAK YOLCULUĞU Yapılır mı
Bir diğer merak edilen konu uçak yolculuğu hakkında özellikle uzak illerden hatta yurt dışından gelen çiftlerin çokça araştırıldığı konu başlıklarının başında gelmekte tüp bebek transfer sonrası uçak yolculuğu yapılır mı sorusu ise transfer sonrası uçak yolculuğunda herhangi bir sakınca yoktur. Fakat transferin gerçekleştiği gün yolculuk yapılmayarak, dinlenilmesi gerekmektedir.

Tüp bebek transfer sonrası KASIK AĞRISI neden olur?

Tüp bebek transfer sonrası kasık ağrısı hafif ve kısa süreli ağrılar normal kabul edilmekte bu durumla karşılaşan anne adayı endişe duymasına gerek yoktur. Fakat, ağrılar giderek ve artarak şiddetlenirse, kanama, ateş, bulantı gibi şikayetler eşlik ederse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Tüp Bebek Transferden sonra EV İŞLERİ Yapılır Mı?

Tüp Bebek Transferden sonra EV İŞLERİ Yapılır Mı
Tüp bebek transferden sonra ev işleri yapılır mı ve ya normal hayatıma devam edebilir miyim gibi konularda çiftler araştırma yapmaktadır şöyle ki Embriyo transferi sonrası 2-3 gün dinlenip iş hayatına dönülebilir. İş yaşantısına dönmenin bazı avantajları olabilmektedir çünkü günlük rutinine dönen kadınlar gebe kalacak mıyım kalmayacak mıyım stresine ve kaygısına daha az girmektedir. Çünkü aşırı kaygının tüp bebek tedavi başarısını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Fakat ev işlerinde dikkat etmesi gereken ağır işlerden uzak durmaları gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Sıkça Sorulanlar

Tüp bebek tedavisi sonrasında çiftlerin merak ettiği konulara yer verdik. Yazımızda bulamadığınız sorularınızı yorum bölümümüze yazabilir veya Soru-Cevap, Forum kısmımıza iletebilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir