1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Sperm Dondurma yöntemi Nedir, Nasıl yapılır

Tüp Bebek Tedavisi Sperm Dondurma yöntemi Nedir, Nasıl yapılır, hangi durumda yapılır?
0

Tüp bebek tedavisi sperm dondurma yöntemi çiftler tarafından özellikle baba adaylarının merak ettiği konuların başında yer almaktadır. Sperm dondurma işlemi merak ettiğiniz tüm konuları yazımızda bulabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Sperm Dondurma Nedir?

Tüp Bebek Tedavisi Sperm DondurmaSperm dondurma, erkek hastadan alınan sperm laboratuvar ortamında incelendikten sonra, daha sonra uygulanacak tüp bebek tedavisi için çözülerek kullanılmak üzere laboratuvarında dondurularak saklanma yöntemidir. Sperm dondurma uzun süredir başarıyla uygulanmaktadır.

Sperm dondurma işlemi hem erkeğin el yoluyla elde edilen veya cerrahi yollarla (mikroTESE, TESA) ile alınan sperm örneklerde başarıyla uygulanabilir. mikroTESE, TESE yöntemiyle sperm elde edilen vakalarda, sperm dondurma işlemi ile tüp bebek denemelerinde erkek hastanın tekrar operasyon olma riskini ortadan kaldırdığı için uygulanmalıdır.
Dondurularak saklanan spermler hastanın onay formlarını yıllık olarak imzalaması gerekmektedir. Hastanın, yıllık formlarını yenilememesi halinde örnekler, İl Sağlık Müdürlüğü gözetiminde, tutanak altına alınarak imha edilir.

Tüp bebek tedavisi Erkek spermi nasıl alınır? MikroTESE ve TESE

MikroTESE; Spermin özel bir iğne ile kanallardan alınmasını sağlayan cerrahi uygulamadır.

TESE; Testis içerisine özel bir iğne ile girilerek sperm alma işlemi gerçekleştirilir. Bu cerrahi işlem lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Tüp bebek tedavisi Sperm Dondurma İşlemi Nasıl Uygulanır?

Sperm dondurma işlemi uygulamadan önce 2-7 günlük cinsel perhiz önerilmektedir. Tüp bebek merkezinde erkek hasta için hazırlanmış özel odada örnek verilir. Alınan sperm örneği laboratuvar ortamında analiz edilir. Semen örneği volüm, sayı ve hareketlilik açısından değerlendirildikten sonra, sayı ve miktarına göre dondurma özel tüplere bölünür.

Sperm sayısı düşük olan hastalarda dondurma işlemi birkaç kez tekrarlanarak yeterli sayıya ulaşılmaya çalışılır. Erkeğin Sperm dondurma işleminden zarar görmemeleri için, semen volümü kadar spermleri koruyucu solüsyon eklenir. Koruyucu solüsyon eklenen semen örneği iyice karıştırıldıktan sonra sperm -196 derecedeki sıvı nitrojenin buharında bekletilir, sonrasında -196 derece sıvı nitrojen içeren özel tanklardaki yerine yerleştirilir. Sperm örnekleri bu tanklar içerisinde herhangi bir zarar görmeden yıllarca saklanabilir.

Spermin bulunduğu özel tüplerin üzerine karışıklık olmaması için, hastanın adı soyadı, doğum tarihi, protokol numarası, kişiye özel ve tek olan kimlik numarası yazılı etiketleri ile saklanmaktadır.

Tüp bebek tedavisi Sperm Dondurma İşlemi Hangi Koşullarda Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi Sperm Dondurma İşlemi Hangi Koşullarda Uygulanır
Sperm dondurma işlemi kimler yaptırmalı hangi koşulda uygulanmalı;

  • Kemoterapi veya radyoterapi gibi sperm üretimine zarar verebilecek tedaviler öncesinde
  • Sperm sayısı çok düşük olan kriptozoospermi vakalarında
  • Omurilik yaralanmaları sonucunda ejakülasyon problemi yaşayan hastalarda.
  • Azoospermi tanısı sonrasında cerrahi yolla (MikroTESE) sperm elde edilen hastalarda,

Tüp bebek tedavisi Dondurulan Sperm Hücreleri Nasıl Saklanır?

Erkek hastadan alınan Sperm örnekleri dondurulduktan sonra -196 derece sıvı nitrojenli özel tanklar içerisinde saklanır. Sperm Örnekleri hastanın ad soyad, doğum tarihi, kişiye özel numara ve özel bir haritalandırma  sistemi uygulanarak belirlenir. Tanklar içerisindeki sıvı nitrojen seviyesi düzenli olarak ölçülür. Dondurularak sıvı nitrojen tankına yerleştirilen sperm örnekleri, sıvı nitrojen içerisinden çıkartılmadığı sürece bozulmadan yıllarca saklanabilir.

Tüp bebek tedavisi Sperm dondurma ücreti ne kadar?

Tüp bebek tedavisi sonrasında yapılacak olan Sperm dondurma ücreti 5000 TL ile 6000 TL arasında olmaktadır. Yıllık bakım ücreti ise 3.000 TL ile 4.000 TL ortalama fiyatı bulmaktadır.

Tüp bebek tedavisi Sperm dondurma süresi kaç yıl?

Tüp bebek tedavisi Sperm dondurma süresi kaç yıl
Özel Tanklarda sıvı nitrojen bulunan ve sürekli Kontrollü yapılan sperm bu koşullarında saklanmakta, bu şekilde sperm süresiz olarak hayatta kalabilir. Bu zamana kadar en uzun 20 yıl saklanmış olan spermlerin çözüldükten sonra hareket ve canlılığını koruduğu gözlemlenmiştir. Bütün spermler donma ve çözülme işlemi esnasında canlılığını koruyamayabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Sperm Analizi Değerleri

Erkek bireyden Toplanan spermler dondurma işlemi önce analiz edilir. Sperm dondurma öncesi Semen analizinde; sperm sayısı, hareketliliği ve yapısı değerlendirilir. Bu şekilde en sağlıklı spermlerin seçilmesi ve dondurulması sağlanır.
Normal sperm değerleri tablodaki gibidir:

PARAMETRE

NORMAL DEĞERLER

Hacim:

>2.0ml

Sperm Konsantrasyonu:

>20 milyon sperm/ml

Normal Morfoloji (şekil):

>14%

Motilite:

>50% ilerleme

Alınan sperm örneği istenen kalitede değilse doktorunuz garanti olsun diye bir kez daha sperm örneği vermenizi isteyebilir. Sperm analizi tamamlandıktan sonra alınan spermler, özel olarak formüle edilmiş sperm dondurma sıvısı kullanılarak -197 derecede dondurulur. Spermler özel tank içerisinde güvenli bir şekilde uzun yıllar korunur.

Tüp Bebek Tedavisi Sperm Dondurma Yöntemi Yorum ve Sorular

Sperm dondurma işlemi hakkında yazımızda aklınıza takılan sorunuza tam cevap bulamadıysanız yorum bölümüne sorunuzu iletebilirsiniz. Ayrıca soru-cevap, forum kısmına dilediğiniz soruyu sorabilir diğer kullanıcıların sorularını cevaplayabilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir