1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi TSH hormonu

Tüp Bebek Tedavisi TSH Hormonu Değeri Nedir?
0

Tüp bebek tedavisi TSH hormonu; Birçok önemli vücut fonksiyonlarının aksama ya da bir sağlık sorunu oluşturmadan doğru çalışması için TSH kısaltılması ile bilinen tiroit uyarıcı hormonu tiroit bezinin gelişimini kontrol eden ve T3 ve T4 hormonlarının salınımı düzenleye hormondur. TSH hormonu T3 ve T4 hormonlarının salınım süreçlerine etki ettiği kadar, T3 ve T4 hormonları da doğrudan TSH hormonunu etkileyen hormonlardır. TSH hormonu kana salındığında T3 ve T4 hormonlarının kana salınması için talimat gönderilir. Kanda T3 ve T4 hormonu yeterli düzeye ulaştığındaysa TSH hormonunun salgılanması azalma gösterir. Bahsedilen 3 hormon birbirlerini etkileyerek vücut fonksiyonlarının düzenli bir şekilde işlemesini sağlarlar.

T3 ve T4 hormonları tiroitlerin düzgün çalışmasını sağlayan hormonlardır. T3 hormonu en asli görevi vücudun metabolizma hızını belirlemektir. İnaktif bir hormondur. T4 hormonu ise metabolizma hızı, kas gücü, bağırsak ve sindirim sistemi fonksiyonları, düşünme hızı, mimikler gibi sinir sistemi fonksiyonlarına doğrudan etki eden en önemli hormonlarımızdan biridir.  T4 hormonu doğrudan hücrelere girmez ancak T3 hormonuna dönüşerek hücreleri etkiler hale gelir. T3 T4 hormonlarının düzeninin bozulması tiroit hormonlarının etkisiz kalmasına neden olmaktadır.

Tüp bebek tedavisi TSH hormonuTSH salınımı ile başlayan T3 ve T4 salınımı TSH’nin azalması ile beklenen düzeylere gelir. TSH hormonu diğer iki hormonu kontrol eden özelliği sayesinde bu hormonların doğru miktarda salınımı ve bahsedilen birçok vücut fonksiyonun düzenli bir şekilde işlemesini sağlamaktadır. T3 ve T4 hormonlarının kanda yüksek olması hipofiz bezinin yüksek hızda çalıştığını gösterirken bu hormonlardaki düşüklük tiroit bezinde yavaşlık olduğunu bir işaretidir.

TSH Düşüklüğü

TSH hormonunun düşüklüğü T4 ve T3 hormonlarının yüksek olduğunun göstergesidir. Kanda yüksek oranda bulunan T3 ve T4 hormonları TSH’nin azalmasına neden olduğu için THS düşüklüğü görülmektedir. Bu durum tiroit bezinin fazla hızlı çalıştığını gösterir ve kişinin metabolizması beklenenden hızlıdır.  Metabolizmanın hızlı çalışması halk arasında özellikle kilo almaya engel olmasından ötürü ii bir durum gibi nitelendirilse de el ve ayaklarda titreme, aşırı sinirlilik hali, terlemede artış ve kaslarda güçsüzlük gibi durumlara neden olmaktadır. Ayrıca tiroit bezinin hızlı çalışmasına bağlı olarak guatr adı verilen şişlik gene TSH hormonunun düşük olması halinde görülen bir sağlık sorunudur.

TSH düşüklüğü belirli hastalıkların sonucunda oluşan bir durumdur. Bu hastalıkların tedavileri yapıldığında tiroit yavaşlar ve TSH hormonu normal düzeylere geri döner.

Tiroit nodülleri: Tiroit bezini oluşturan hücrelerde yaşanan aşırı çoğalma sonucunda tiroit bezinde içi sıvı dolu ya da katı formda kistik kitleler oluşabilmektedir. Bu kitleler sıklıkla görülebilen iyi huylu kitlelerdir. Küçük boyutlarda olan kitleler çoğunlukla farklı hastalıkların incelemeleri sırasında tesadüfen tespit edilir, çoğunlukla ciddi bir belirti vermemelerinden ötürü büyük boyutlara ulaşır ve boynun elle kontrol edilmesi sırasında dahi fark edilir boyuta ulaşırlar. İleri derecede büyüme olması halinde ses tellerine olan etkileri sebebiyle ses tonunda değişim, nefes alımında zorluk, iştaha rağmen kilo verimi gibi belirtiler ile hayat kalitesini etkiler nitelikte belirtiler görülebilmektedir. %95 oranında iyi huylu olan bu nodüller yapılarında kanserli hücre olup olmadığının tespiti için mutlaka laboratuvar ortamında tanılama işlemine tabi tutulmalıdır.

Tiroit nodülleri tiroidin hızlı çalışmasına yol açarak kandaki T3 ve T4 düzeyini yükseltir ve bu durum TSH düşüklüğüne neden olur.  TSH seviyesinin normal değerlere gelmesi için tiroit nodüllerinin tedavi edilmesi gereklidir.

Graves hastalığı : Vücudun kendi kendine reaksiyon göstermesi olarak bilinen bu hastalıkta aşırı tiroit hormonu salgılanmaktadır. Halk arasında bilinen adı zehirli guatrdır. Bağışıklık sisteminden oluşan bir hastalıktır. Tedavi edilmemesi ikincil hastalıkların tetiklenmesine ve dolaylı yoldan mortaliteye kadar varabilen sonuçlara neden olabilmektedir.

Graves hastalığında tiroit hormonu aşırı derecede salgılandığı için çarpıntı, yerinde duramama hissi, bağırsaklarda yoğun aktivite, süreklilik gösteren kilo kaybı gibi durumlar görülmektedir. Tiroit hormonunun aşırı salgılanması ile graves hastalığında TSH düşüklüğü görülmektedir.

Bu hastalıkların yanı sıra fazla miktarda iyot tüketilmesi de tiroitin hızlı çalışmasına ve TSH düşüklüğüne neden olabilmektedir.

TSH YüksekliğiTSH Yüksekliği

TSH hormonunun yükselmesinin nedeni tiroit hormonlarının vücutta azalmasıdır. T3 ve T4 düzeyinin az olmasından ötürü TSH hormonu yüksek miktarda salgılanarak T3 ve T4 hormonlarının salgılanmasını sağlamaya çalışır ancak T3 ve T4 hormonları tiroitin yavaş çalışmasına bağlı olarak az oranda salgılanır ve TSH hormonunu baskılayamaz. Kısaca THS yüksekliği hipofiz bezinin doğru çalışmadığının göstergesidir. THS ise doğru çalışmasını sağlamak için artış göstermektedir. Hipertiroidi olarak bilinen bu durumda vücut metabolizması yavaşlar ve tüm vücut bu dengesizlik sebebiyle tutarsız bir hale gelir.

TSH yükselmesinin en önemli nedeni bağışıklık sisteminin bir hastalığı olan hashimoto hastalığıdır.  Vücudun kendi kendini korumaya çalışarak tiroit bezine saldırması ile tanımlanabilen haşhimoto hastalığının en önemli belirtileri aşırı kilo almaya eğilim, üşüme, kaslarda güç kaybı ve kronik yorgunluktur.

Aynı TSH düşüklüğünde olduğu gibi hipofiz bezinde kitlelerin olması ya da tümörel bir oluşum bulunması TSH hormonunun yükselmesine neden olan bir başka hastalıktır. Tedavi süreci tümörün boyutuna göre ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi olarak uygulanır.

Vücudun tiroit hormonuna direnç göstermesi halinde de TSH hormonunda yükseklik görülür. Bu direnç sendromu seyrek görülen bir durum olsa dahi TSH hormon yüksekliği durumunda mutlaka kontrol edilmelidir.

TSH hormonunun yüksek olması beraberinde birçok sonuç doğurmaktadır. Halsizlik, kilo alımı, cinsel isteksizlik, hareket etmede isteksizlik, hormon düzensizliğine bağlı regl düzeninde bozulmalar, unutkanlık, sinirlilik hali, sürekli üzgün olma gibi hayat kalitesini etkiler nitelikte çok sayıda duruma neden olan TSH yüksekliği düşüklük durumunda olduğu gibi mutlaka alt nedenin tespiti ile tedavi edilmelidir.

TSH Hormonunun Normal Değer AralığıTSH Hormonunun Normal Değer Aralığı

TSH hormonu tiroit bezinin ne kadar hormon üretmesi gerektiğini belirleyen bir niteliktedir. Tiroit seviyesi düşük ise TSH yüksekliği, tiroit seviyesi yüksekse TSH düşüklüğü görülmektedir. TSH hormonunun normal değer aralığı 0,4 ile 4 mU/L aralığıdır. Bu değerlerin üstünde ya da altında olmasına göre TSH hormonunun yüksekliğinden ya da düşüklüğünden bahsedilebilir.

Özellikle hormon miktarının   4,5 mU/L seviyesinin üzerinde çıkması doğrudan TSH hormon yüksekliğine işaret etmektedir. 4 mU/L ile 4,5 mU/L aralığı riskli bir bölge olmasına rağmen doğrudan yükseklik olduğu düşünülmez ve takip gerektirir. TSH hormonunun 10 mU/L değerinin üzerinde çıkması halinde kalp hastalıkları yönünden detaylı taramaların yapılması önerilmektedir.

Hormon miktarının 0,4 mU/L altına düşmesinde ise direkt TSH düşüklüğü tanısı konulabilmektedir. TSH düşüklüğü ya da yüksekliği durumunda kesin tanılama için T3 ve T4 hormonları da ölçümlenmektedir.

TSH düşük T3 T4 yüksek ise hipertiroidi, TSH yüksek T3 T4 düşük ise hipotiroidi durumunun varlığından bahsedilecektir.

Tüp Bebek Tedavilerinde TSH Hormonunun Önemi

Tüp Bebek Tedavilerinde TSH Hormonunun ÖnemiTSH hormonundaki düzensizlikler tüm tiroit fonksiyonlarında sorun olduğunun göstergesidir. Bu nedenle vücuttaki en önemli sistemlerden biri olan üreme sistemine de doğrudan etki eder niteliktedir. Özellikle bebeğin gelişiminde doğrudan rol oynayan tiroit hormonunun düzenliliği tüp bebek tedavilerinde asla atlanmaması gereken incelemelerin başında gelmektedir.

Gebelik sürecinde ve gebelik öncesi dönemde östrojen hormonları doğrudan tiroit hormonlarına etki eder. Östrojenin artması ile tiroit hormonunu bağlandığı protein yapılarında artış görülür. Bu durum tiroit hormonlarını yükseltir ve TSH hormonu düşmeye başlar. Gebelik süreçlerinde TSH T3 ve T4 hormon seviyeleri beklenen seviyede olan kadınlarda herhangi bir tiroit sorunu olmadığı söylenebilmektedir.

TSH hormonunda yaşanan yükselme sonucu gelişen hipotiroidi durumunun gebelik sürecinde üzücü sonuçları olabilir. Tiroit hormonlarında görülen düşüklük annede kalp yetmezliği durumunun oluşması, plasentada anomalilerin olması, gebelikte kanama olup düşükle sonuçlanması gibi sonra derece ciddi durumlara yol açabilmektedir. Ayrıca tiroit hormonları bebeğin mental gelişimi açısından da oldukça önemlidir.

Tüp bebek tedavilerinde gebeliğin oluşması ve oluşan embriyonun rahme yerleştirilmesi sonrasındaki süreç oldukça önemlidir. Bebeğin rahme tutunmasından, rahimdeki sağlıklı gelişiminin takip edildiği tüp bebek tedavisi süresince TSH ve TSH hormonuna bağlı olarak T3 ve T4 hormonları düzenli takip edilerek gerekli müdahalelerle beklenen seviyede tutulması gerekmektedir.

Tedavi sürecinize başlamadan önce bu hormon değerlerinizi sağlıklı bir gebeliğin oluşması ve sürdürülmesi için mutlak surette incelenmesi gerektiğini önemle belirtmek isteriz.

Tüp Bebek Tedavisi TSH Hormonu Yorum ve Soru 

Tüp bebek tedavisi Embriyoskop konusu hakkında çiftlerin merak ettiği çokça araştırma yaptığı sorulara değindik fakat hala aklınıza takılan merak ettiğiniz soru bulunuyor ise yorum kısmına veya Soru-Cevap, Forum bölümüne sorunuzu sorabilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir