1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi Yumurta Dondurma yöntemi nedir

Tüp bebek tedavisi Yumurta Dondurma yöntemi nedir, nasıl yapılır, Avantajları nedir?
0

Tüp bebek tedavisi yumurta dondurma yöntemi tedavi aşamasında çiftlerin merak edip araştırmasını oldukça fazla yaptığı konular arasındadır. Bu yazımızda yumurta dondurma işemi hakkında nedir, nasıl yapılır, kimlere uygulanır gibi aklınıza takılan merak ettiğiniz içeriği bulabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Yumurta Dondurma Yöntemi Nedir?

Tüp bebek tedavisi Yumurta DondurmaYumurta dondurma yöntemi görüntüleme cihazı ultrasonografi ile kadın hastadan alınan yumurtaların veyahut üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında doku ve hücrelerin hasardan korumak için kullanılan kriyoprotektan adı verilen koruyucu maddeler kullanılarak -196 derecede dondurup saklama işlemidir. Bu yöntem Sağlık, kariyer, ekonomi, sorumluluk ve kişisel nedenler sonucunda bebek yapmayı erteleyen veya tüp bebek tedavisi işlemleri için kadınlar yumurta dondurma işlemi ile istedikleri zaman çocuk sahibi olabilirler.

Yumurta dondurma işlemi, ileride anne olmayı düşünen fakat şu an doğum yapmak istemeyen veya tüp bebek tedavisi denemeleri için kadınların başvurabileceği bir yöntemdir. Kadının Yumurtalıklarından toplanan yumurtalar ileride kullanılmak üzere özel tanklarda dondurularak saklanır ve istendiği zaman çözülerek kullanılabilir.

Çocuk sahibi olmanın önündeki engellerin başında, kadınlarda yaşla birlikte azalan yumurtalık rezervi ve kalitesinin düşmesi gelmektedir. Bilimsel araştırmalar ve mevcut tedavi sonuçları, kadınlarda 40 yaş sonrası çocuk sahibi olma başarısının ciddi olarak azaldığını görülmüştür. Ve ayrıca çeşitli faktörlerden dolayı erken yaşlarda düşük over rezervi teşhisi veya erken menopoz riski eklendiğinde pek çok kadın gelecekte çocuk sahibi olamama endişesini çok daha erken yaşlarda yaşamaktadır. Yumurta dondurma işlemi sayesinde kadınlar, üreme yeteneklerini kaybetmeden yumurtalarını dondurup ileride bu yumurtaları kullanarak çocuk sahibi olabilmektedirler. Tüp bebek tedavisi yumurta dondurma yöntemi sayesinde yumurtalar başka denemeler için saklanabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi Yumurta Dondurma Kimlere Uygulanabilir?

Tüp bebek tedavisi Yumurta Dondurma Kimlere Uygulanabilir?Yumurta Dondurma yöntemi Ülkemizde yakın bir zamana kadar yardımcı üreme teknikleri mevzuatına göre izin verilmiyordu. Fakat, revize edilen yönetmelik, kanser teşhisi konması sonrasında kişinin üreme hücreleri için zararlı olan radyoterapi ve/veya kemoterapi alacak olması, üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak ciddi bir cerrahi operasyon geçirilecek olması veya bekar ve yakın bir süre içerisinde evlilik planı olmayan kadınlarda düşük yumurtalık rezervi tanısı konmuş olması gibi belirli şartlar için yumurta dondurma işlemine yasal olarak izin vermektedir.

Buna göre yumurta dondurma kimlere yapılır sorusu;

  • Kanser teşhisi koyulmuş kişiler
  • Üreme hücreleri zarar görebilecek Ciddi cerrahi operasyona girecek kişiler
  • Bekar olup düşük yumurta rezervi olan kadınlar
  • Çikolata kisti bulunan kişiler

Tüp bebek tedavisi Yumurta Dondurma Kimlere Önerilir?

Tüp bebek tedavisi Yumurta Dondurma Kimlere Önerilir?Kemoterapi ve radyoterapi gibi yumurta hücrelerine zarar veren tedavilere başlaması gerekenler.

Üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak (yumurtalıkların alınması gibi) operasyon geçirecek olan hastalar.

Ailesinde erken menopoz hikayesi olan ya da yumurtalık rezervi düşük olmakla birlikte henüz gebelik yaşamamış kadınlar.

Kariyer odaklı yaşayan ve anneliği 30’lu yaşların sonrasına erteleyen kadınlar.

Tüp bebek tedavisi Yumurta Dondurma Nasıl Uygulanıyor?

Yumurta dondurma yöntemi için öncesinde kadınlarda yumurtalıkların hormonlar ile uyarılması gerekmektedir. Tedavi adetin 2 günü veya 3 günü başlar ve yaklaşık yumurta dondurma işlemi 12-15 gün sürer. Toplanan yumurtalar laboratuvarda yavaş kontrollü embriyo dondurma yöntemi vitrifikasyon adı verilen özel işlem kullanılarak dondurulur ve ileri bir tarihte kullanılmak üzere saklanır.

Adım Adım Yumurta Dondurma Yöntemi

Yumurta Dondurma Takip süreci:

Tedavi öncesi merkezimize başvuran hasta, adetinin 2. günü tekrar yumurta dondurma yapacağı merkeze gelir ve tedavi süreci başlar. İşlem öncesi hastaya yumurtalık uyarıcı hormon ilaçları verilir ve normalin üzerinde yumurta üretmesi sağlanır. Takip sürecinde hasta işlem yapacağı merkeze 3-5 kez gelir. Her kontrolde muayene yapılır, hormon düzeylerine bakılır ve bu bulgulara göre ilaç dozları ayarlanır.

Yumurta dondurma Yumurta toplama işlemi:

Yumurta dondurma işlemi öncesinde Kişiye özgü folikül büyüklüğü istenilen düzeye ulaştığında yumurta toplama işlemi, vajinadan yerleştirilen bir iğne ile ultrason eşliğinde toplanır. Bu işlem genel anestezi altında ağrısız olarak yapılmaktadır ve yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Hasta 2-3 saat içerisinde taburcu olabilir ve günlük hayatına devam edebilmektedir.

Yumurta dondurma işlemi:

Yumurtalar camlaştırarak dondurma ‘vitrifikasyon’ tekniği ile su kristalleri oluşmadan dondurulur. Dondurulan yumurtalar -196 derecede sıvı tanklarında saklanır.

Yumurta Dondurma Tüp bebek tedavisi:

Tüp bebek tedavisi yumurta dondurma çiftlerin gebelik istenildiği zaman, tüp bebek merkezine başvuran hastanın yumurtaları çözdürülür ve tüp bebek işlemine başlanır.

Yumurta dondurma işlemi yaptıran kişi, yumurtalarının saklanması için veya imha edilmesi konusunda her yıl ilgili kuruma yazılı onay vermesi gerekmektedir.

Yumurta Dondurma işlemi için merkez seçerken dikkat edilmesi gerekenler 

Yumurta Dondurma işlemi için merkez seçerken dikkat edilmesi gerekenler Yumurta dondurma işlemini yapacak olan merkezin deneyimli ve teknolojik altyapısı güçlü bir embriyoloji laboratuvarının olması gerekmektedir.

camlaştırarak dondurma yöntemi ‘Vitrifikasyon’ adı verilen hızlı dondurma tekniği yumurta dondurma konusunda başarılı sonuçlar vermektedir. Vitrifikasyon tekniğinin başarılı olması için doğru uygulama çok önemlidir. Yumurtayı Hızlı ve doğru dondurmanın yanı sıra daha sonra hızlı ve doğru çözme de aynı şekilde çok önemlidir. Düşük over rezervi tanısı konmuş veya erken menopoz riski olan kadınlarda zaten elde edilen yumurta sayısı ve kalitesi son derece sınırlı olduğundan, Yumurta kaybını minimum seviyede tutmak önem arz etmektedir. Yumurta dondurma işlemi sırasında veya sonrasında kaybın mümkün olan en düşük düzeyde olması gerekir.

Tüp bebek tedavisi Yumurta (Oosit) Dondurma İşleminin Avantajları

Yumurta dondurma yönteminin en önemli avantajı istenilen zamanda çocuk sahibi olmak vardır. Kişisel sebepler ile bebek sahibi olmayı erteleyenler kadınlar için vücudun biyolojik saati durdurulur. İleri yaşlarda hamilelik düşünenlerde doğurganlığın azalması gibi olumsuz etkenlere karşı sağlıklı yumurta hücreleri sağlanır. Tüp bebek tedavisi yumurta dondurma işlemi için çiftler daha sonra deneme için yumurtalar saklanabilir. Ancak bunun için yukarıda bahsedilen şartlar gerekmektedir.

Yumurta dondurma işlemi adetin kaçıncı günü yapılır?

Yumurta dondurma adetin 2 günü veya 3. günü yumurta uyarılması tedavisine yani hormon ilaçları ile başlanması idealdir. Ama bazı özel durumlarda kanser tedavisi gibi süreç gören kadınlarda farlı uygulamalar da yapılabilir.

Yumurta Dondurma İşlemi Bakire Kadınlara Nasıl Uygulanır?
Yumurta Dondurma İşlemi Bakire Kadınlara Nasıl Uygulanır?Ve ya bekar kadınlarda yumurta dondurma işlemi nasıl uygulanır?

Bakirelik, yumurta toplama ve dondurma işlemleri için bir engel değildir. Yumurta toplama süreci, standart uygulamalarda vajina içinden gerçekleştirilir ancak bu yöntem, bakire kadınlarda kızlık zarı ‘hymen’ dokusunun zarar görmesine yol açar. Hymen dokusunu zarar görmesini istemeyen kadınlarda ise vajinal yöntem tercih edilmez.

Peki, yumurta dondurma işlemi bakire kadınlarda nasıl yapılır? Bu sorunun yanıtı, karın bölgesinden cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Karından uygulanan yumurta toplama yönteminde vajinal bölgeye temas edilmez ve bu sayede hymen dokusunun güvenliği sağlanır. Yumurta dondurma işlemi, vücut dışında uygulandığı için bu sürecin bekaret zarına herhangi bir zararı dokunmaz. Bir diğer deyişle yumurtaların güvenle toplanması, bekaretin korunması için yeterlidir.

Karından cerrahi müdahale yöntemi sayesinde daha sonraki yıllarda güvenli bir şekilde gebe kalmak isteyen bakire kadınlar da kızlık zarları herhangi bir zarar görmeden yumurta toplama ve dondurma işleminden faydalanabilir.

Tüp bebek tedavisi Yumurta Dondurma Fiyatları

Yumurta dondurma maliyeti, yumurtaların uyarılması, anestezi altında toplanması, ilaç ücretleri yumurtaların dondurulması ve bir yıl saklanması gibi sebeplerle farklılıklar gösterebilmektedir. Bir yıl sonrasında her yıl için dondurmayı uzatma maliyeti ortalama 9.000 – 11.000 TL aralığında olmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Yumurta Dondurma Yorum ve Soru

Yumurta dondurma işlemi hakkında yazımızda aklınıza takılan sorunuza tam cevap bulamadıysanız yorum bölümüne sorunuzu iletebilirsiniz. Ayrıca soru-cevap, forum kısmına dilediğiniz soruyu sorabilir diğer kullanıcıların sorularını cevaplayabilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir