1. Anasayfa
 2. Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansı Nedir?

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansı Nedir?
0

Tüp bebek tedavisinde başarı şansı çiftler için tedavi öncesi aranan konulardan biri haline gelmiştir. Günümüzde bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin %15’ini etkileyen kısırlık sorununa karşın; çeşitli sebepler dolayısıyla tüp bebek tedavisinin denemeye değer olup olmadığı akıllarda oluşan sorulardan biridir. Bu konuda en çok merak edilen soru ise tüp bebek tedavisinde başarı şansı ne kadar olduğu. İyi haber, özellikle 35 yaşın altındaki kadınlar veya donör yumurta kullananlar için (IVF) tüp bebek tedavisi genellikle başarı sonuç alınmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde başarı şansı
Tüp bebek tedavisinde başarı şansı

Tüp bebek tedavisinde başarı şansı genellikle anne adayının yaşına göre belirlenmektedir. Yaşla birlikte, babanın sperm kalitesinde sorun olması tüp bebek başarı oranları düşme eğilimindedir.Kaliteli sperm ve yumurta olması durumunda ise bildirilen yaşa göre Tüp bebek tedavisinde başarı şansı oranları günümüzde şu şekildedir:

Kadın Yaşı

Tüp Bebek Tedavisi Başarı Oranı

30 yaş ve altı

% 58-60

30-34 yaş

%54-56

35-37 yaş

%52-54

38 yaş

%40-45

39 yaş

%35-40

40 yaş

%22-25

41 -43 yaş

%15-20

43-45 yaş

%10-15

46 yaş üstü

0%

Tüp Bebekte Gebelik Şansı Neye Göre Belirlenir?

Tüp Bebekte Gebelik Şansı Neye Göre Belirlenir?
Tüp bebek gebelik başarısı, bazı sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ile iyileştirilebilen bir dizi faktöre bağlıdır. Tüp bebek Tedavinin gebelik ile sonuçlanma şansı için dikkate alınan en önemli faktörlerden bazıları ise şunlardır:

 • Yaş
 • Yükseklik ve ağırlık
 • Önceki tam süreli doğumların sayısı
 • Toplam gebelik sayısı (gebelik kayıpları dahil)
 • Kendi yumurtalarınızı mı yoksa donör yumurtalarınızı mı kullanmayı planlıyorsanız
 • Kısırlık sebebiniz (biliniyorsa)

Öte yandan tüp bebek tedavisinde başarıya ulaşma da bu faktörlerin yanı sıra tüp bebek merkezi seçimi de birçok açıdan oldukça önemlidir.

Tüp bebek ilk denemede tutma şansı – Tüp bebek tedavisinde başarı şansı

Tüp bebek tedavilerinde ilk denemede başarı şansı genç kadınlarda (35 yaş altında) yüzde 60 olurken, Bu yaş üstüdeki 40 yaşlardan sonra yüzde 20 lere düşmektedir. Sebebi ise yumurtanın kalitesi kadının yaşına bağlıdır ve 35 yaşından sonra hamilelik şansı da azalmaktadır.

Tüp bebekte başarı şansı nasıl artar?Tüp bebekte başarı şansı nasıl artar?

Tüp bebek başarısını etkileyen faktörler; “Tıbbi Faktörler” ve “Çevresel Faktörler” şeklinde ikiye ayrılmaktadır .

Tüp bebek tedavisinde başarı şansı TIBBİ FAKTÖRLER

Tüp Bebek Tedavisi TIBBİ FAKTÖRLER
1-Kadın yaşı tüp bebek tedavi şansı

Tüp bebek başarısını etkileyen belki de en önemli faktör anne adayının yaşıdır. Sebebi ise yaşla beraber özellikle 38 yaşından sonra yumurta sayısı ve kalitesi azalmaktadır. Bu sebeple yaşı ileri olan kadınlarda tüp bebek tedavisini geciktirmemek gerekir.

2- Sperm kalitesi Tüp bebek tedavisi

Baba adayı için Sperm sayı ve morfoloji bozuklukları da başarı şansını azaltır. Bunun için tüp bebek tedavisi öncesi bazı ilaç ve vitamin takviyeleri ile sperm kalitesini artırmak gebelik şansını artıracaktır. Bunun dışında tüp bebekte mikroenjeksiyon sırasında iyi kalitedeki spermleri seçmek için sperm seçme yöntemlerinden birini kullanmak tüp bebek başarı şansını artıracaktır.

3- Kadında endometriyozis (çikolata kisti), miyom, hidrosalpenks, rahim duvarında yapışıklık veya polip olup olmaması

Anne adayı için Rahim içinde yapışıklık, polip, miyom olması embriyonun rahime tutunma şansını azaltmaktadır. Bu sebeple tüp bebek tedavisi öncesi bu problemlerin olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Bunun için de ultrason ile rahim incelemesi yapılmalıdır. Herhangi sorun var ise bu sorun tedavi edildikten sonra tüp bebek tedavisine başlamak başarı şansını artıracaktır.

Hidrosalpenks ; Anne adayının tüplerinde tıkanıklığa bağlı sıvı birikmesi durumudur. Bu durumda embriyonun tutunma şansını azaltır. Sebebi tüplerde biriken sıvı rahime doğru geri akarak içerdiği toksik maddeler nedeniyle embriyonun tutunma şansını azaltır. Hidrosalpneks tanısı ultrason veya ilaçlı rahim filmi (HSG) ile anlaşılabilir. Eğer böyle bir problem varsa tüp bebek tedavisi öncesi o tüpün alınması gerekir.

4Kadında hormonal bozukluk (tiroid hormonu veya süt hormonu prolaktin bozuklukları) veya insülin direnci olup olmaması

Anne adayı için Hormonal bozukluk ve insülin direnci hem gebe kalmayı hem de gebe kalınsa bile düşük riskini artırır. Bu nedenle tüp bebek (IVF) tedavisi öncesi kanda bu bozuklukların olup olmadığına bakılmalı, problem varsa düzeltildikten sonra tüp bebek tedavisine başlamak doğrudur.

5Kadında bağışıklık ve pıhtılaşma sistemine ait doğuştan veya sonradan gelişen sorunların olup olmaması

Aile ve hasta geçmişinde pıhtılaşma probleminden şüphelendiği durumlarda ayrıntılı kan tetkikleri ile araştırma yapılması ve uygun tedavilerin (kan sulandırıcı ilaçlar vs.) başlanması tüp bebek başarısını artıracaktır. Tıbbi faktörler dışında hayat tarzı ile ilgili çevresel faktörler de tüp bebek başarısını etkiler. Bu faktörlerde yapılacak ufak değişiklikler tüp bebek başarı oranı artıracaktır.

Tüp bebek tedavisinde başarı şansı ÇEVRESEL FAKTÖRLER 

Tüp Bebekte Tedavisi ÇEVRESEL FAKTÖRLER
1-İdeal kiloda olun

Vücut kitle indeksiniz 35 den yukarda veya 19 dan aşağıda olması tüp bebek başarı şansını ve düşük riskini artırır. Yani çok kilolu olmak da çok zayıf olmak da başarıyı olumsuz etkiler. Bu nedenle ideal kilonuza gelmeden tedaviye başlamamanızı tavsiye edilir.

2 Stresinizi azaltın

Stresin azaltılması çiftler için belki de başarılması en zor durumdur. Ama bilimsel çalışmalar stres azaltıldığında gebelik oranlarının ciddi anlamda arttığını göstermektedir. Stres ile başetmek için gerekirse profesyonel destek almaktan çekinmeyin. Tüp bebek tedaviside stresten uzak durmanız önerilmektedir.

3- Sigara ve alkolü bırakın

Sigaranın anne adayının yumurta baba asayının sperm kalitesi üzerine olan olumsuz etkileri artık herkes tarafından biliniyor. O yüzden tüp bebek tedavisi öncesi mümkünse sigara ve alkolün kesilmesi tüp bebek başarı şansını artıracaktır.

4- Yumurta ve sperm kalitesini artıran vitamin takviyesi alın ve sağlıklı beslenin

DHEA ve koenzimQ10 takviyesinin yumurta sayı ve kalitesini artırdığı bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Özellikle 35 yaşından büyük kadınlarda bu vitaminlerin takviyesi gebelik şansını artırabilir.Hem kadın hem de erkek için vitamin takviyesinden belki daha da önemlisi dengeli ve sağlıklı beslenmedir. Akdeniz tipi beslenmenin yumurta ve sperm kalitesi üzerine olan olumlu etkileri bazı bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.

Tüp Bebek AKDENİZ TİPİ BESLENMEDE TÜKETİLMESİ GEREKEN GIDALAR:

Tüp Bebek AKDENİZ TİPİ BESLENMEDE TÜKETİLMESİ GEREKEN GIDALAR
Haftada 2-3 defa balık, çiğ fındık, fıstık, badem ve ceviz gibi yağlı tohumlar, haftada 2-3 defa yumurta, az pişmiş, kavrulmamış sebze, meyve, tuzu ve yağı az peynir, günde 2 porsiyon süt, yoğurt, ayran veya kefir, tam buğday, çavdar veya kepekli ekmek ve zeytinyağı..

Tüp Bebek Tedavisi AKDENİZ TİPİ BESLENMEDE TÜKETİLMEMESİ GEREKEN BESİNLER;

İşlenmiş etler (salam, sosis),Yüksek şekerli meyveler ve tatlılar, tuzlu kuruyemişler, gazlı ve şekerli içecekler, şekerli ve yağlı hamur işleri, beyaz ekmek, kırmızı et (Az miktarda alınabilir)

5- Tüp bebek tedavisinde başarı şansı D Vitamini düzeyinizi

D vitamini düşüklüğü kadınların %40’ında görülür. D vitamini eksikliğinin gebelik şansını azalttığı araştırmalar ile kesinleşmiştir. Bu nedenle tüp bebek tedavisi öncesi D vitamin düzeyinizi kontrol ettirin ve eksiklik varsa takviye D vitamini alın.

6- Doğru klinik ve laboratuvarda tedavi olun

Kadın ve erkeğe ait faktörler dışında tüp bebek tedavi başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri de iyi bir tüp bebek merkezi ve laboratuvarla çalışmanızdır. Özellikle tecrübeli, iletişime açık, kendinizi rahat ifade edebildiğiniz ve en önemlisi iyi embriyolog ve laboratuvarla çalışan bir kadın doğum uzmanı ile tedavi sürecini yürütmeniz gebelik şansınızı artıracaktır.

7- Sabırlı ve kararlı olun, hemen pes etmeyin

Tüp bebek İlk denemede olumsuz sonuç almanız sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Kendinizi veya başkalarını suçlamayın. Olumlu düşünmeye çalışın, tedaviyi bırakmayın. Ne yazık ki bu süreç bazen uzun ve zor olabiliyor. Geçmişe takılmadan önünüze bakmaya devam edin.

Unutmayın! Pes etmek insanoğlunun en büyük zaafıdır. Başarıya giden en garanti yol, bir kez daha denemekten geçer. Eğer pes etmeyi düşünmeye başladıysanız bu yola neden çıktığınızı aklınıza getirin. Çünkü pes etmemek için güçlü nedenleriniz var.

Tüp bebek başarısızlık nedenleri

Tüp bebek başarısızlık nedenleri
Başarısız tüp bebek denemeleri hastalar için hem duygusal hem ekonomik açıdan yıpratıcı olabilmektedir. belli bir sayıda başarısız denemesi olan hastalarda tekrar tekrar tüp bebek denemesi yapmak yerine altta yatabilecek nedenleri araştırmak hedefe yönelik bir tedavi olanağı sağlamaktadır. Sağlıklı bir gebeliğin oluşumu ve devamı embriyo ve endometrium (rahim iç duvarı) arasındaki iletişime bağlıdır. Amaç da bu ilişkinin sağlıklı bir şekilde sağlanması olmalıdır.

Tüp bebek başarısızlık nedenleri şöyle sıralamak mümkün:

 • Rahime bağlı faktörler (anatomik bozukluk, yapışıklık, polip, miyom vb.)
 • Endometrium fonksiyon bozukluğu
 • Trombofili (pıhtılaşma sorunu)
 • İmmünolojik faktörler (bağışıklık sistemi)
 • Genetik faktörler
 • Rahim içinde embriyo gelişiminin durması

Tüp bebek tedavisinde başarı şansı hakkında daha fazla sorunuz var ise yorum bölümüne veya Soru-cevap, Forum kısmına yazabilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir