1. Anasayfa
 2. Tüp Bebek Beslenme

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme, Faydalı Yiyecekler

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme, Faydalı Yiyecekler
0

Tüp bebek tedavisinde beslenme, ne yenmez ne yenmeli gibi bir çok merak edilen konu bulunmakta kısacası tüp bebek tedavisinde Beslenmenize dikkat etmek anne adayı için tüp bebek tedavisi olumlu etkilemektedir. Doktorunuzun beslenme hakkında önerilerini dikkate alınmalısınız. Bunun yanı sıra uzman bir diyetisyen ile de görüşebilir ve detaylı bir beslenme planı yapabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar fast-food tarzı ve abur-cubur olarak besinlerden uzak durup bunun yerine daha taze, organik besinler tüketmelisiniz.

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme

Tüp bebek tedavisinde beslenme çok önemli bir konudur. İdeal kiloda olmanız tedavi için beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Tedaviye başlamadan önce doktorunuzdan ideal kilonuzu öğrenmeniz ve yahut bir diyetisyen doktoruna başvurmanız tüp bebek tedavisine yardımı olabilir.

Tüp bebek tedavisinde beslenme aşamasında bol bol sıvı almak gereklidir. Fakat sıvı olarak kola, çay, kahve ve ya maden suyu değil günde 2-3 lt su tüketmeniz gerekli görülmekte.

Tüp bebek tedavisi beslenme sürecinde kuru fasülye, barbunya, nohut gibi kuru baklagilleri sofranızdan eksik etmemeniz ve haftada 2 gün bu öğünlerin tüketilmesi gerekmekte fayda bulunmaktadır.

Protein, omega3 ve mineral oranında zengin besinler balık çeşitleri gibi tüketilmesinde tüp bebek tedaviye olumlu etkileri olacaktır.

Izgara, kızartma gibi pişirme yöntemiyle yapılan besinler yerine buğulama, haşlama ve fırında pişirme yöntemleri tercih etmelisiniz. Ayrıca makarna ve sebzeler aşırı haşlanmamasında fayda vardır.

Folik asit zengini fındık, badem ve yeşil yapraklı sebzeler tercih edilmelidir.

Tüp bebek tedavisi beslenme aşamasında şeker ve tatlandırıcılar bırakılmalı kullanılmamalıdır.

Tüp bebek tedavisi sürecinde sigara içilmemeli ve ya sigara içilen ortamda durulmamalıdır.

Tüp bebek tedavisinde beslenme
Tüp Bebek Tedavisinde Faydalı Yiyecekler

Tüp bebek tedavisinde faydalı yiyecekler tedavi aşamasında büyü önem taşımaktadır. Transfer sınavında embriyonun rahme yerleştirme ve tutunması için yardımcı olabilecek mutlak suretle tüketilmesi gereken besinler bulunmaktadır. Şöyle ki tüp bebek tedavisinde faydalı yiyecekler şunlardır.

 • Bol miktarda su tüketimi
 • Doymamış yağ asitleri içeren besinler
 • Protein içeren besinler
 • Karbonhidratlı besinler
 • Organik besinler
 • Taze sebze ve meyveler
 • Çinko bakımından zengin besinler
 • Balık
 • kuruyemişler
 • kuru baklagiller

Tüp Bebek Tedavisinde Uzak Durmanız Gereken Yiyecekler

Her ne kadar tüp bebek tedavisinde faydalı olan yiyecekler olsada tüp bebek tedavisinde uzak durmanız gereken yiyecekler bulunmaktadır. Bu yiyecekler Embriyonun rahme tutulmasınını olumsuz etkileye bilmektedir. Bu sebeple aşağıdaki besinler tüp bebek tedavisinde uzak durmanız gereken yiyeceklerdir.

 • Doymuş yağ oranı yüksek besinler
 • Kahve
 • Az yağlı süt ve süt ürünleri
 • Alkollü içecekler
 • Şeker
 • çiğ yumurta
 • Civa içeren deniz ürünleri
 • sigara ve tütün mamülleri
 • tatlandırıcılar

Tüp bebek tedavisinde beslenme
Tüp Bebek Tedavisinde Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı

Tüp bebek tedavisinde kilo almamak için ne yapılmalı; tedavi aşamasında ideal kilonuzda olmanız önemli bir husustur. Uzman bir doktor görüşü işe ideal kilonuzu öğrenebilir ve buna göre önlemlerinizi alabilirsiniz. Tüp bebek tedavisinde kilo almamak için yiyeceğiniz besinler dikkat etmelisiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi hayatınızın bir parçası haline getirmelisin.

Tüp Bebek Transfer Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Tüp bebek transfer sonrası beslenme nasıl olmalı; işlenmiş gıdalar tuz, şeker, sağlıksız yağlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Tüp bebek transfer sonrası beslenme önem arz eden bir husustur. Beslenmeniz taze organik sebzeler, meyveler, zeytinyağı gibi sağlıklı yağ çeşitleri, balık ve lifli tahıllı besinler protein oranı fazla olan gıdalar olmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Besleme Sıkça Sorulan Sorular

Tüp bebek tedavisinde beslenme hakkında birçok akla takılan soru bulunmakta bunlar tüp bebekte hangi meyveler yenmeli, tüp bebek tedavisinde embriyonun tutunması için ne yememeli gibi soruları cevaplayacağız

Tüp Bebekte Hangi Meyveler Yenmeli 

Tüp bebekte hangi meyveler yenmeli ki şöyle bebeğin doğuma kadar rahme tutunması için taze organik meyveler tercih edilmelidir.Bu meyveler İncir, dut, çilek, havuç, balkabağı  gibi sebze ve meyve tüketimine özen göstermeniz gerekir.

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyonun Tutunması İçin Ne Yememeli ?

Tüp bebek tedavisinde embriyonun rahme tutunması için yenmemesi gereken besinler bulunmaktadır. Bunlar kesinlikle yenmemeli uzak durulması gereken besinlerdir. Soya ve ya bitkisel östrojen bulunan gıdalar, işlenmiş besinler, şeker ve tatlandırıcılar, zararlı yağlar, tuzlar gibi embriyonun tutunması zorlaştıracağından yenmemelidir. Kesinlikle Sigara ve alkol bırakılmalıdır.

 

Gönderiye Oy Ver!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir