1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek Gündem

Tüp bebek tedavisinde Türkiye’ye yoğun ilgi

Tüp bebek tedavisinde Türkiye’ye yoğun ilgi
0

Tüp bebek tedavisi doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yardımcı üreme tekniğidir. tüp bebek tedavisine son dönemlerde büyük bir ilgi var. ülkemizde ise hem doktorlarının deneyimleri hem de tedavide kullanılan üst düzey teknolojiler nedeniyle dünya üzerinde tercih edilen 10 ülke arasında yerini alıyor. Yurt dışından Türkiye’ye tüp bebek tedavisi için yoğun bir göç olduğunu belirten Tüp Bebek Uzmanları, tedaviye duyulan ihtiyaca dikkat çekti. Günümüzde her 6 çiftten birinin tüp bebek tedavisine başvurduğunu söyleyen araştırmaların gösterdiği, bu durumun nedenlerini sıraladı.

Üreme gelişimini kısıtlayan sebepler

Genetik ve dış etkenler nedeniyle üremede yardımcı tekniklerinin sıklıkla kullanılmaya başlandığını “Önceden her 11 çitten biri kısırlık durumuyla karşılaşıyordu. Bu oranın son yıllarda her 6 çiftten bir çifte kadar düştü diyebiliriz. Bu durumun belli başlı nedenleri var. Özellikle ilk sebep düzensiz beslenme maalesef kadın ve erkeklerin üreme gelişimini kısıtlıyor. Kötü beslenme anne adayının yumurta rezervlerini daha hızlı sayısını azaltıyor. Erkeklerin ise sperm kalitesini düşürebiliyor. Çocuk yapmayı ertelemek de yumurta kalitesini etkiliyor. Çünkü çiftler ilerleyen yaşlarda çocuk sahibi olmaya karar veriyor ve bu da çiftlerin normal yollarla çocuk sahibi olması zorlaştığından daha çok tüp bebek tedavisine başvuruyor”.

Tüp bebek tedavisinde Türkiye’ye yoğun ilgi
Tüp Bebek Tedavisi Başarı oranı yüzde 40

Tüp bebek tedavisi 5. gün transferleri sonrasında başarı oranlarının yüzde 40 civarında olduğunu belirmekte, bu oranın düşük olmasının en büyük nedeninin ise annenin yaşının ilerlemesi. Anne yaşı özellikle 47’nin üzerinde olduğu zaman çoğu hastayı tedaviye almadıklarını kaydedilmekte, “Anne yaşı ilerledikçe başarı elde etmek için toplanan yumurta sayısı da artıyor. Ancak yaş ilerledikçe de kadınların yumurta sayısında bir azalma meydana geliyor. Bu ters orantı nedeniyle tüp bebek başarı oranları da düşebiliyor”.

Tüp bebek başarı şansını engelleyen durumlar

Tüp bebekte başarısızlık yaşanmasına etki eden faktörler, “Tüp bebek tedavisi başarı oranını embriyo ve rahim belirliyor. Embriyoda en sık görülen sorun genetik bozukluktur. Mitokondrinin DNA’sındaki herhangi bir mutasyon başarısızlıkla sonuçlanıp embriyonun daha erken sürede kaybedilmesine neden olabiliyor. Normal, kaliteli embriyoyu bulmaya çalışıyoruz ve ona göre transferi gerçekleştiriyoruz ve başarı şansını arttırmaya çalışıyoruz. Rahimde ise özellikle bazı hastalıklar ön planda. Bunlardan biri rahim çatlağı. Bu çatlaklara bağlı rahimde adet kanı birikebiliyor ve rahim sünger gibi oluyor. Yumuşuyor ve çocuğun tutunmasını engelliyor. Bazen de rahim, embriyoyu yabancı cisim gibi algılayabiliyor ve reddedebiliyor. Ayrıca tiroid hastalıkları, süt bezi hormonu ile ilgili bazı bozukluklar, rahim şekli bozuklukları ve rahimdeki enfeksiyonlar tedaviyi başarısızlığa uğratabiliyor. Bu bozukluklar tedavi edildikten sonra yapılan transferlerde başarı oranını arttırmak mümkün”

Tüp bebek tedavisi Türkiye’nin dünya üzerindeki ilk on ülkeden biri, “Ülkemizde en üst teknoloji kullanılıyor. Başarı oranları da buna bağlı olarak çok yüksek. Elimizdeki teknoloji, spermi 6 bin kere daha fazla büyütüp, daha iyi spermlerin seçilmesini sağlıyor. Tekrarlayan embriyo kalitesizliği olan hastalarda kullandığımız teknoloji ile de iyi yumurtanın iyi ipliklerini gözlemleyip, ona göre spermi yumurtanın belli bir yerinden yerleştirebiliyoruz. Bunun dışında daha öncesinde düşük yapmış olan hastalarda genetik seçimli normal embriyoyu bulup, ona göre transfer yapıp başarı şansını arttırıyoruz. Tüm bu imkanların üst düzey teknolojilerle verilmesi ve yurt dışındaki ülkelere göre daha uygun fiyatlara yapılıyor olması ülkemize yoğun bir hasta göçü olmasını sağlıyor”.

Gönderiye Oy Ver!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir