1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp Bebek Transfer Sonrası Embriyo Tutulması İçin Ne Yapılır

Tüp Bebek Transfer Sonrası Embriyo Tutulması İçin Ne Yapılır?
0

Tüp Bebek Transfer Sonrası Embriyo Tutulması İçin Ne Yapılır? sorusu tedavi aşamasının sonunda araştırılıp merak edilen konuların başını çekmektedir şöyleki Tüp bebek tedavisi gören hastalar için embriyo transfer işlemi, tedavinin en stresli ve heyecanlı işlemlerindendir. Uzun süren ilaç kullanımı ve takiplerden sonra yumurtalar toplanmış, embriyo gelişiminin takibi yapılmaya başlanmıştır. Bu süreçten sonra sıra artık son adıma gelmiş olur. Embriyonun rahime yerleştirilme kısmı hastanın artık gebe kalmadan önceki yapılan son işlemdir.

Tüp Bebek Transfer Sonrası Embriyo Tutulması İçin Ne Yapılır?
Tüp Bebek Transfer Sonrası Embriyo Tutulması İçin Ne Yapılır?

Embriyo tutulması, embriyonun rahim duvarına tutulma durumudur. Yeni transfer yapılan tüp bebek tedavisi döngüleri yumurta toplama işleminden 6-10 gün sonra meydana gelmektedir. Hangi embriyonun başarı ile rahime tutunacağı genellikle iki faktörle bağlantılı olabilir. Bunlar embriyo kalitesi ve rahmin akıcılık durumudur. Çoğunlukla embriyo tutunma problemini yaşayanlar embriyoda ki genetik problemlerden kaynaklanır ve bu durum yaşla artış gösterebilir. Ayrıca yumurta kalitesinde ki problemler de bu tutunma konusunda başarısız embriyoların gelişimine neden olabilmektedir. Rahmin tutuculuğu bir çok faktöre bağladır; anatomik bozukluklar, otoimmün hastalıklar, hormonal problemler bu durumda etkili olabilir. Tüp bebek işleminden önce yapmış olduğunuz tahliller ve işlemlerin amacı da olabilecek problemlerin önüne geçmek içindir. Bu transferi yaptıran hastalar, transferden sonra embriyonun tutunma şansını arttırmak için neler yapabileceklerini sorarlar.

Transferden sonra rahat olmanız çok önemlidir. Gebelik testi yaptırana kadar stres olmaktan uzak durmanız gerekir. Gün içerisinde yeterli bir uyku ve vücudunuzun sesini dinlemek size iyi gelecektir. Sürekli olarak yatakta yatmak hiçbir şey yapmayıp stresli ve rahatsız olmak sizin bu döneminizin zor geçmesini sağlar. Onun yerine işinizden birkaç gün izin alıp ev de tv izleyerek ve ya etrafta temiz hava alıp kısa yürüyüşler yapmak size faydalı olur.

Tüp bebek tedavisi kime yapılırGünlük yaptığınız aktiviteleri kısıtlamak gerekmese de gün içerisinde zorlu egzersizler yapmaktan kaçınmalısınız. Bu dönem için size pek uygun olmayabilir. Yumurtalıklar uyarılmanın etkisiyle hala büyük ve hassastırlar. Aşırı yoğun bir egzersiz yapmak rahmin kasılmalarını uyaracaktır. Ayrıca bu zamanda çok sık cinsel ilişki içinde olmaktan kaçının.

Beslenme şekliniz de önemlidir. Gıdalara aşırı yüklenme yaparsanız dengeli beslenmekten uzaklaşırsınız. İmplantasyon için en iyi diyet, dengeli diyettir. Protein, lif ve sebzeden zengin olmalıdır. Bu durumda alkol, nikotin ve kafeinden de uzak durmanız gerekir.

Yüksek ısılı ortamlardan uzak durmanız gerekir. Sıcak banyolar, sıcak yoga ve ya iç ısınızı arttıracak olan aktivitelerden kaçınmalısınız. En iyi yöntemler ılık bir banyo yapmak ve ya havuzda yüzmek olur. Özellikle sıcak banyo yapmaktan uzak durun.

Tüp bebek transfer sonrası yatış pozisyonu

Tüp bebek transfer sonrası yan yatmakTüp bebek yöntemi, normal yollarla gebe kalamayan kişilerin tercih ettiği yöntemlerdendir. Tüp bebek yöntemiyle embriyo transferi yapıldıktan sonra embriyonun rahim içinde tutunduktan sonra düşmemesi için bazı durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Yatış pozisyonları da bunlardan biridir. Tüp bebek tedavisi yapıldıktan sonra doktor anneye dinlenmesini tavsiye eder. Doktorun önerileri doğrultusunda yatış biçimini ona göre ayarlama yapmalısınız. Enbriyo transferi sonrası yatış pozisyonu olarak genelde önerilmiş olan yatma pozisyonu yan yatış pozisyonudur. Bu pozisyonda kafayı çok yukarıda bırakmayacak şekilde bir gün kadar bu şekilde yatmak sizin için daha iyi olacaktır. Bu şekilde yatarken ince yastıklarla destek yapabilirsiniz. Rahat kıyafetler gitmek yatarken uygun olacaktır. Embriyo transferi sonrası en az 1 saat kadar bu şekilde yatmayı doktorlar önermektedir. Uzun süre yatmak ise psikolojik açıdan kişiyi olumsuz etkileyeceği için çok uzun süre boyunca yatmaya gerek yoktur. Makul bir sürede yeterli şekilde yan yatmak embriyo transferinde yeterli olacaktır. Embriyo transferi yapıldıktan sonra yatmak önemlidir. Bu yatış ilk gün için geçerlidir. İlk günden sonraki zamanlar da uzun süre yatmak çok fazla fayda sağlamadığı yapılan araştırmalar gereğinde anlaşılmaktadır. Embriyo transferinden sonra yatak istirahati boyunca kaygı ve stresli bir şekilde olmamak gerekir. Embriyo transferinde tutunmanın gerçekleşmesi için önlem almak gerekir. Ancak bu durum aşırıya kaçacak şekilde tedbirler almaya çalışmak tutunma şansını azaltabilir. Embriyo tutunmasının gerçekleşmesi için doğal olan normal hayatınıza devam etmelisiniz. Günlük hayatınızda neler yapıyor iseniz o şekilde devam etmeye çalışın. Sadece spor yapıyor iseniz çok fazla ağır egzersizler yapmamaya özen gösterin. Daima olumlu düşünün. Bebeğinize bir şeyler olur endişesiyle işinizi bırakmanız gereksizdir. Ama iş yerinizde yoğun ve ağır işler yapıyor iseniz sizi strese sokacak bir işte çalışıyorsanız birkaç günlüğüne izin almanız bu süre zarfında süreci daha kaygısız geçirmenize yararı olacaktır.

Tüp bebek transfer nasıl yapılır?

Tüp bebek transfer nasıl yapılır?Tüp bebek işleminde  en son aşama embriyo transferidir. Gelişen embriyolardan seçilen en kaliteli 1-2 embriyo anne rahminin içine bırakılır ve embriyoların rahim içine tutunarak gebelik oluşturması beklenir. Embriyo transfer işleminin hangi gün yapılacağına karar verilirken farklı faktörler değerlendirilir. Bunlar kadının yaşı, tedavi öyküsü, embriyoların sayı ve kalitesi gibidir. Genellikle embriyo transfer işlemi 2-3. Ya da 5. Gün yapılmaktadır. Embriyo transferi anestezi gerektirmeyen kolay ve acısız bir işlemdir ancak bazı hastalar hafif uyku hali olarak ta bu işlemi gerçekleştirmek isteyebilir. Transfer ultrason eşliğinde yapılması sayesinde embriyonun rahim içine geçişinin izlenmesi mümkündür. Transfer işlemi karından ultrason ile gözlem altında yapıldığından işlem sırasında idrar torbasının dolu olması istenmektedir. Bu nedenden dolayı transfer işlemine geldiğiniz zaman sıkışık olmanız gerekmektedir. İşlem sırasında doktor önce spekulum kullanarak serviks olarak adlandırılan rahim girişini görülebilir hale getirir ve rahim girişini ılık bir sıvı ile temizler. Bu sırada seçilen embriyolar uygun besiyeri içine alınır ve toplanır. Ucuna enjektör bağlı olan silikondan yapılmış olan yumuşak, uzun ve ince transfer kateterinin içine embriyoları çekerek transfere hazırlar. Doktor daha sonra transfer kateterinin ucunu rahim girişinden (serviksten) geçirerek embriyoları rahim (uterus)  boşluğuna bırakır.

İşlemden önce size embriyolarınız hakkında detaylı bilgi verilecektir. Hatta eğer isterseniz size embriyolarınızın resmi de verilebilmektedir.

Tüp bebek transfer nasıl yapılır?Transfer işleminden sonra hasta 15-20 dakika dinlendirildikten sonra odaya alınır ve odasında yaklaşık olarak 1 2 saat daha dinlenmesi istenir. Dikkat etmeniz gereken konular var ise bu konuları size hemşireniz güzel bir şekilde anlatır. Anlatıldıktan sonra taburcu edilirsiniz ve tüp bebek işleminiz sona ermiş olur. Bundan sonra testin yapılacağı güne kadar yani 12 gün beklenmesi gerekir.

Tüp Bebek Transfer Sonrası Embriyo Tutulması Sıkça Sorulanlar

Tüp bebek transfer sonrası embriyonun rahme tutunması için ne yapmalı, transfer sonrası yatış pozisyonu ve transfer nasıl yapılır gibi konulara yer verdiğimiz yazımızda sorularına cevap bulamayan çiftler yorum bölümümüze sorusunu iletebilirler aynı zamanda Soru-cevap ve Forum kısmımıza soru sorabilir diğer soruları cevaplayabilirler.

Gönderiye Oy Ver!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir