1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşlemi Öncesi, sonrası [TÜM DETAYLAR]

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşlemi Öncesi, sonrası [TÜM DETAYLAR]
0

Tüp bebek yumurta toplama işlemi Tüp Bebek tedavisinin aşamalarından biridir. Bu yazımızda  OPU (Oocyte Pick Up) olarak da adlandırılan yumurta toplama işleminin öncesi, sonrası, ne olduğundan, nasıl yapıldığından ve nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. Kısacası Tüp bebek yumurta toplama işlemi aşaması şu şekildedir.

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşlemi

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşlemi

Tüp bebek tedavisi olan anne adayı Hormon içerikli ilaçlar kullanarak büyütülen yumurtaların uygun boyuta ulaşıp ulaşmadığı ultrason ve kan testleriyle ölçülür. Daha sonra İlaç kullanmaya başlanmasının ardından geçen 10- 12’nci günde foliküller uygun boyuta ulaştığında anne adayına hCG veya GnRH agonist (çatlatma iğnesi) verilir.

OPU, oosit toplama ya da yumurta toplama işlemi, büyüyen yumurtaların çatlatma iğnesi (ovulasyonun tetiklenmesi) sonrası toplanmasıdır. Genellikle, çatlatma iğnesinden  34-36 saat sonra gerçekleştirilir. Tam Zamanında olmalıdır zira OPU’nun erken ya da geç yapılması durumunda birtakım risklerle karşılaşılabilinmektedir.

Yumurta dondurma da Tüp Bebek tedavisi de aşamalı olarak ilerlenen yöntemlerdir. Her iki yöntemde de ortak uygulanan aşamalardan biri yumurta toplama işlemidir. Diğer aşamalara kıyasla daha kısa sürede tamamlanan bir aşama olsa da yumurta toplama işlemindeki başarı, tüp bebek başarısını etkiler.

Bu sebeple bu aşamanın kritik bir öneme sahip olduğunu söylemek gerekir. Öte yandan OPU’da en uygun tekniğin kullanılması, muhtemel komplikasyonların önüne geçilmesinde ve yumurtaların sayıca artırılmasında önem taşır.

Yumurta toplama işlemi, yumurta dondurma ve tüp bebek fiyatları paketine dahil bir işlem olduğundan bu işlem için hastalardan ek bir ücret talep edilmez.

Tüp bebek Yumurta Toplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek Yumurta Toplama İşlemi Nasıl Yapılır?
Tüp bebek yumurta toplama işlemi , günümüzde transvajinal ultrason kullanılarak yapılmaktadır.İşlem ameliyathane ortamında steril koşullarında ve hasta anestezi altındayken yapılır. İşlem yaygın olarak tercih edilen transvajinal ultrasonla yapılıyorsa önce spekulum uygulaması, sonra steril bir solüsyonla rahim ağzı ile vajinal bölge temizliği yapılır. Daha sonra yumurtalıklar vajene yerleştirilmiş ultrason probu ile görüntülenir. Üstüne jel sürülmüş, steril bir kılıf içerisinde olan ultrason probuna steril iğne kılavuzu da takılıdır.

OPU, toplanacak yumurta sayısına göre değişmekle birlikte, yaklaşık yumurta toplama işlemi süresi 15 ila 30 dakika sürer. Yumurta toplama, foliküllerdeki sıvının aspire edilmesidir. Bu işlem yumurtalığa ulaştırılan iğne ile 10 mm’den büyük her folikülün tam ortası hedeflenerek yapılır. Aspire edilmiş folikül sıvısı, fiziksel şartlardan etkilenmemesi için derhal embriyoloğa ulaştırılır.

Inkubatörde birkaç saat bekletildikten sonra yumurtalar gerekli işlemler için temizlenir, olgunluk aşaması mikroskop altında değerlendirilir ve hazırlanır. sağlıklı ve olgun yumurtalar sıvıdan ayrılarak ayrı bir kaba aktarılır. Olgunluk, yumurtanın bir sonraki aşama dölleme için gerekli olan önemli özelliğidir.

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Tüp bebek Yumurta toplama işlemi süresince ve sonrasında çok nadir de olsa birkaç komplikasyonlar gelişebilir. Bu komplikasyonlar enfeksiyon oluşması, OHSS, kanama, karın ağrısı ve anesteziye bağlı komplikasyonlardır. Bu komplikasyonlar, yumurta toplama işlemi gerçekleştiren doktorun mesleki yeterliliği ve verdiği ilaçlar ile en aza iner.

Anne adayı; aşırı yüksek ateş, devam eden bulantı ve kusma, ishal, bilinç kaybı, aşırı halsizlik, nefes darlığı, karında şiddetli ve artarak devam eden ağrı ile gerginlik ve şişlik, ani kilo artışı, idrar yapamama ya da çeşitli idrar problemleri yaşarsa vakit kaybetmeden doktoruna başvurulmalıdır.

Yumurta toplama işlemi bitmesinin ardından hastalar işlemin yapıldığı merkezde 2-3 saat süresince müşahede altında tutulur. Bu müşahade sırasında bulantı, şiddetli ağrı, yoğun kanama vb. herhangi bir sorun yaşamıyorsa ve idrara çıkmışsa devam edecek işlemler için gerekli bilgi verilip, ilaçları anlatıldıktan sonra hasta taburcu edilir.

Taburcu edilen hastalar ilk 24 saat boyunca araba kullanmamalıdır. Yumurta toplama İşlemden sonra asgari 2 saat sonra özel araçla şehir içi seyahati, asgari 6 saat sonra da araç veya uçakla şehirler arası seyahat yapılabilir.

Yumurta toplama işlemi akabinde gelişen karın ağrısı, yaşanması beklenen bir durumdur. Bu ağrıyı gidermek için hastalar, hekim önerisi doğrultusunda ağrı kesici ilaçlar alabilir. İlaçların etkisiyle ağrılar genellikle kısa süre içerisinde ortadan kalkar. Benzer şekilde gaz sancısı da yaşanabilir. Bu sancının da birkaç gün içinde geçmesi beklenir.

İşlem sonrası döneminde hastaların bol bol çorba gibi sıvı ve protein zengini gıdalar tüketmesi gerekir. Ayrıca kahveden ve çaydan; bisküviden; acı, yağlı ve ekşi gıdalardan sakınması tavsiye edilir.

Hekim tarafından verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Herhangi bir komplikasyon yoksa hastaların yumurta toplama işleminden 1 gün sonra günlük hayatına devam etmesinde sakınca yoktur.

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşlemi Sonrası Kanama

Yumurta toplama işlemi sonrası adet kanamasından daha az yoğunlukta, koyu renkli kanama (lekelenme şeklinde) görülmesi gayet normal bir durumdur. Kanama artışa geçerse ya da açık kırmızı renkte ise doktorunuza derhal zaman kaybetmeden başvurulmalıdır. Embriyo transferi yapılmayacaksa ya da işlem yumurta dondurma kapsamında yapılmışsa hastaların işlemden 7-14 gün sonra adet görmesi beklenir. Bu süre hastaya göre değişkenlik gösterebilir ve her zamankinden daha sancılı ya da yoğun olabilir.

Yumurta Toplama Sonrası Cinsellik

Yumurta Toplama Sonrası Cinsellik
Tüp bebek yumurta toplama işlemi akabinde kasık ağrısına yol açması kuvvetle muhtemel olduğundan hastalar cinsel birliktelik yaşamamalıdır. Ne zaman cinsel birliktelik yaşanılabileceği konusunda doktoruna danışılmalıdır zira her hastanın geçmişi birbirinden farkıdır. İşlem Tüp Bebek tedavisi kapsamında yapılmışsa bir sonraki aşama embriyo transferi olduğundan cinsel perhiz süresi uzatılmalı, gebeliğe kadar devam ettirilmelidir.

YUMURTA TOPLAMA (OPU) İŞLEMİ: Yumurtalar farklı bir hormonal iğne (çatlatma iğnesi) yapıldıktan 34-36 saat sonra, son olgunlaşmalarını tamamlar ve toplanmaya hazır hale gelirler. Çatlatma iğnesinin 34-36. saatlerinde yumurtalar ameliyathane ortamında toplanır. Yumurta toplama işlemine ‘OPU’ (ovum pick up ) adı verilir.

Tüp Bebek Yumurta toplama işlemi kaç dakika sürer?

OPU, toplanacak yumurta sayısına göre değişmekle birlikte, yaklaşık olarak 15 ila 30 dakika aralığında sürer. Yumurta toplama, foliküllerdeki sıvının aspire edilmesidir. Bu işlem yumurtalığa ulaştırılan iğne ile 10 mm’den büyük her folikülün tam ortası hedeflenerek yapılır.

Tüp bebek yumurta toplama ağrılı mı?

Tüp bebek yumurta toplama ağrılı mı?
Yumurta toplama işlemi Vajinal ultrason eşliğinde ilerletilen bir iğne yardımı ile toplanır. Bu işlem Ağrılı bir işlem değildir.

Tüm tüp bebek uygulamalarında, yumurta toplama işlemi sırasında hafif genel anestezi uygulamaktadır. Bu nedenle hiçbir hasta yumurta toplama sırasında ağrı hissetmezler.

Tüp bebek yumurta toplama işlemi kaç gün sürer?

İşlemde Olgunlaşan yumurtalar, iki gün içerisinde yaklaşık 34-36 saat içerisinde yumurtalar toplanır. Daha sonra 3 – 5 gün arasında embriyo gelişimiyle transfer edilecek aşamaya getirilirler. Toplam olarak bir adetin başıyla başlarsak 15-18 gün arasında tedaviler sürmektedir.

Tüp bebek tedavisi Yumurtalar kaç cm olunca toplanır?

Tüp bebek tedavisinde Yumurta toplanma işleminde yumurtanın olgunlaşmış olması ve yaklaşık 18 mm boyuta sahip olması yeterlidir. Bu dönemde yapılan yumurta çatlatma iğnesi sonucunda yumurtlama gerçekleşir. Yumurta toplama süreci bu aşamadan kısa bir süre sonra yapılır.

Tüp bebek için kaç yumurta yeterli olur?

Tüp bebek için kaç yumurta yeterli olur?

Tüp bebekte yumurta sayısı ne kadar fazlaysa ve kaliteli ise tüp bebek tedavisiyle hamilelik şansı o kadar artmaktadır. Tüp bebekte yumurta sayısının kaç olması gerektiği ile ilgili net bir sayı yoktur.

Tüp bebek tedavisinde ortalama 8-10 tane yumurta toplanan kadınlarda hamilelik şansı yüksektir. Tüp bebekte tek 1 yumurtayla da gebelik şansı olduğu unutulmamalıdır. Elbette tek yumurtayla tüp bebek şansı; çok sayıda yumurta toplanan kadınlara göre daha düşüktür; ancak gebelik şansı vardır.

Bu noktada vurgulanması gereken durum; “tüp bebekte az yumurta toplanan kadınlarda gebelik şansı vardır, ancak yumurta sayısı ne kadar fazlaysa ilk tüp bebek denemesinde gebelik şansı o kadar artmaktadır”.

Ancak yumurtalık rezervi iyi olan kadınlarda yumurta sayısı kadar kalitesi de önemlidir. Tüp bebekte 1 veya 2 yumurta da elbette yeterlidir.

Tüp bebek Yumurta toplama işlemi öncesi nelere dikkat edilmeli?

Tüp bebek yumurta toplama İşlemden en az 6 saat öncesinde  herhangi bir şey yemeyin ve içmeyin. İşlem sizin tercihinize bağlı olarak lokal ya da genel anestezi altında yapılmaktadır. Yumurtalıklara ulaşımın zor olduğu durumlarda işlemin genel anestezi altında yapılması tercih edilir.Yumurta toplama işlemi ağrısı bir işlemdir.

Tüp Bebek Tedavisi Yumurta Toplama İşlemi Yorum

Tüp bebek tedavisi yumurta toplama işlemi hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru bulunmakta ise yorum bölümümüze yazabilirsiniz. Veyahut Forum ve Soru-Cevap kısmımızdan soru iletebilir diğer kullanıcıların sorularına cevap yazabilirsiniz.

Gönderiye Oy Ver!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir