1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek Doğum

Tüp Bebek Doğum Nasıl Olur, Riskli Haftalar, Normal Doğum Olur Mu?

Tüp Bebek Doğum Nasıl Olur, Riskli Haftalar, Normal Doğum Olur Mu?
0

Tüp Bebek doğum nasıl olur? Tüp bebek normal doğum olur mu ve ya sezaryen doğum gerçekleştirilir mi gibi konularda araştırma yapan bir çok çift için makalemizde yer verdim. Kısacası tek tek sorulara cevap verelim.

Tüp Bebek Doğum Nasıl Olur?

Tüp bebek doğum nasıl olur; tüp bebek doğum normal gebelik gibi doğum yöntemleri ile doğum yapılabilmektedir. Tüp bebek doğum anne adayının tercihi ile doktorunun direktifleri uyarak tüp bebekte normal doğum be ya sezaryen doğum yapılabilir. Tüp bebek ile normal doğum ile Doğal yolla gebe olanların normal doğumları arasında bir farklılık bulunmamaktadır.

Tüp Bebek Riskli Haftalar Var Mı Hangi Haftalar Riskli

Tüp bebek riskli haftalar bulunmakta bu sadece tüp bebek riskli haftaları değil normal gebeliktede riskli haftalar bulunmaktadır. Tüp bebek riski haftalar hamilelik sürecinde özellikle ilk 3 ay düşük yapma riski çok yüksektir. Bunun haricinde tüp bebek düşük yapma riski ilk 8 hafta da devam etmektedir. Bunun sebebi ise henüz embriyonun tam anlamıyla rahme tutunmamasıdır.

Tüp bebek normal doğum olur mu?
Tüp Bebek Normal Doğum Olur Mu

Tüp bebek normal doğum olur mu sorusu ile sık karşılaşmaktayız. Bu sebeple içeriğimizde yer verdik şöyleki tüp bebek tedavisi le hamile kalmış olan anne adayı gebeliği boyunca riskli gebelik sürecinden geçmektedir. Ve buna göre takip edilmelidir.

tüp bebek gebeliği normal yollarla gebe kalmış anne adayları gibi takip edilir. Bu takip sonucunda herhangi bir normal doğum yapabileceğine dair olumsuz durumla karşılaşılmadı halinde anne adayının isteği ile normal doğum yani vajinal doğum gerçekleşebilir. Tüp bebek doğumları ile doğal yolla hamile kalıpta normal doğum diğer deyiş ile vajinal doğum yapanların arasında hiç bir fark yoktur. Tüp bebek normal doğum mu sezaryen doğum mu sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.

Tüp Bebek Sezaryen Doğum Olur Mu? Kaçıncı Hafta Doğum Yapılır?

Tüp bebek sezaryen doğum olur mu sorusu elbette merak konusu şöyle ki cevap niteliğinde uzman doktor ve anne adayının doğum planlamasında doğumun gerçekleşmesi sezaryen olarak planlanabilir. Tüp bebek doğum yapacak anne adayı sezaryen doğumu için anestezi ve cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Tüp bebek sezaryen doğum gebeliğin 39. haftasında yapılmaktadır.

Fakat acil durumlarda sezaryen doğum 34. haftada gerçekleştirilebilir. Bu tarihlerden önce oluşabilecek doğumlarda büyük risk taşımaktadır. Acil durumlarda yapılan tüp bebek sezaryen doğumunda bebek yenidoğan  yoğun bakım ünitesinde kalması gerekmektedir. Bu şekilde “tüp bebek sezaryen doğum olur mu riskli mi” sorularınız cevaplanabilir.

Tüp bebek normal doğum olur mu? Tüp bebek sezaryen doğum riskleri var mı?
Tüp Bebek Normal Doğum Riskleri Var Mı? Nelerdir?

Tüp bebek normal doğum riskli mi veya riskleri var mı ve neler olduğunu paylaşacağız. Normal doğum sırasında anne adayının perine bölgesi(vajinayla, makat arası) gerilmemesi ve yırtılmaması için epizyotomi (doğum kesisi) yapılır.

Bu kesimden dolayı doğum sonrası perine bölgesinde ağrı oluşabilir. Epizyotomi (doğum kesisi) sonrasında nadir durumlarda ağrı, cinsel birliktelikte zorluk görülebilir. Tüp bebek normal doğum riskleri içerisinde anne adayı idrar/gaita kaçırma riskleri yer almaktadır.

Tüp bebek normal doğum riskleri arasında olan doğum anında bebek için bazı riskler bulunmakta bebeğin omuzu çıkış kanalına takılarak sinir hasarlarına yol açabilir. Kalbi atışı yavaşlayabilir. Beyni oksijensiz kalabilir.

Bu gibi durumlar tüp bebek normal doğum riskleri arasında yer almaktadır.

Tüp Bebek Sezaryen Doğum Riskleri Var Mı? Nelerdir,

Tüp bebek sezaryen doğum riskleri var mı riski nedir paylaşacağız.

Tüp bebek sezaryen doğum normal doğuma göre hastanede kalma süresi daha uzundur. Anne adayının toparlanması 3-4 günü bulabilmektedir. Tüp bebek sezaryen doğumda annenin rahim kasılmaları fazla olabileceğinden ağrı daha fazla hissedebilmektedir. Doğuma hazır olmaması neticesinde bir süre sütü gelmeyebilir.

Tüp Bebek Doğum Sıkça Sorulan Sorular

Tüp bebek doğum hakkında birçok soruyu cevaplamış bulunmaktayız. Sizin aklınıza takılmış, merak ettiğiniz bir konu bulunuyor ise tüp bebek doğum yorumlar kısmına veyahut soru-cevap bölümüne yazabilirsiniz.

Tüp bebekle hamile kalanlar nasıl doğum yapmalı?

Tüp bebek halile kalanlar doğum nasıl yapmalı; tüp bebek gebeliği doğal gebelikten hiç bir farkı bulunmamakta. Bu sebepten anne adayının isteği ve doktorun önerisi ile Tüp bebek doğumu normal veya sezaryen yapılabilir. Tüp bebekte doğumu normal yapanlar ile doğal yolla gebe kalan ve vajinal yolla doğum yapanlar arasında hiçbir fark bulunmaz. Kısacası tüp bebekle hamile kalanlar nasıl doğum yapmalı sorusunun cevabı “normal ve sezaryen” doğum yapabileceğidir.

Tüp bebek kime benzer?

Tüp bebek bebek kime benzer? gibi sıkça karşılaştığımız sorular şöyle ki Yumurta bebeğin genetik özellikleri babasının ve yumurta sahibi olan annenin genetik özelliklerinin baskın olan tarafa benzer. Yani bebeğin benzeyeceği kişi anne ve ya babasıdır.

Tüp bebek kaç günde doğar?

Tüp bebek kaç günde doğar? tüp bebek yönteminde, olgunlaşan embriyonun anne rahmine yerleştirildiği gün tam olarak bilindiğinden yaklaşık doğum tarihinin bu tarihten 266 gün sonrasına denk geleceği hesaplanmıştır.

Tüp bebekte erken doğum olur mu?

Tüp bebek erken doğum olur mu; Özellikle bir çok tüp bebek tedavileri sonucunda gerçekleşen doğumlarda, görülmüştür ki kendiliğinden olan gebeliklere oranla daha erken doğum olduğu gözlemlenmiştir.

Gönderiye Oy Ver!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir