1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek Tedavi

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur mu? Tüp Bebek Tedavisi Çoğul Gebelik

Tüp bebek ikiz gebelik olur mu? tüp bebek tedavisi çoğul gebelik gibi anne adayları tedavi sonrasında merak ettiği diğer konuların başında yer almaktadır

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur mu? Tüp Bebek Tedavisi Çoğul Gebelik
0

Tüp Bebek İkiz Gebelik Olur mu? tüp bebek tedavisi çoğul gebelik gibi anne adayları tedavi sonrasında merak ettiği diğer konuların başında yer almaktadır. Normal yolla olan gebeliklerde ikiz gebelik tek yumurtanın bir spermle döllenmesi ve ardından embriyonun ikiye bölünmesi ve tek yumurta ikizine neden olması ya da aynı yumurtlama ayında yumurtlanan iki ayrı yumurtanın iki ayrı spermle döllenmesi durumlarında oluşabilir.

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur mu? Tüp Bebek Tedavisi Çoğul Gebelik
Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur mu?

Tek yumurta ikizleri aynı yumurtadan gelişmiş olan embriyodan oluştukları için, doğan bebekler birbirleri ile tıpa tıp benzerlik göstermektedir. Ancak tüp bebek tedavisinde ikiz gebelik gelişme nedeni çoğu zaman iki embriyo transferi yapılmasıdır.

Tüp Bebek Tek Yumurta İkizi Nedir?

Tüp Bebek Tek Yumurta İkizi Nedir?
Tüp bebek Tek yumurta ikizi, sperm yumurtayı dölledikten sonra, oluşan embriyonun iki ayrı bebek oluşturacak şekilde bölünmesi nedeniyle oluşur. Bu şekilde oluşan ikiz gebeliklerde bebeklerin kan grubu, göz rengi ve fiziksel özellikleri aynı olmaktadır.

Tüp Bebekte İkiz Bebek Hamileliği

Tüp bebek çoğul gebeliğin oluşması için birden fazla sağlıklı embriyo transferi yapılmadan önce annenin sağlık durumu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü çoklu gebeliklerde bazı sağlık problemleri oluşabilir. Tüp bebek çoğul gebelik riskleri şu şekildedir.

Düşük riski, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, kansızlık, hamilelikte hipertansiyon ve diyabet riski artabilir. Ayrıca annede doğum sonrası kanamalar görülebilir.

Bu nedenle anne adayının sağlık durumunun uygun olmadığı durumlarda hem anne hem de bebeklerin sağlığının korunması adına birden fazla embriyo transferi yapılması önerilmez.

Geçmişte laboratuvar teknikleri yeterli olmadığından daha fazla transfer yapılmaktaydı. Günümüzde ise daha az miktarda yapılan embriyo transferleri ile sağlıklı gebelikler sağlanabilmektedir.

Ülkemizde, ‘‘Üremeye yardımcı tedavi uygulamaları ve üremeye yardımcı tedavi merkezleri hakkında yönetmelik’’ 35 yaşına kadar yapılan birinci ve ikinci uygulamalarda tek embriyo transferine izin vermektedir.

Üçüncü ve daha sonraki uygulamalarda ise iki embriyo transferi yapılabilir. 35 yaş ve üzerindeki anne adaylarına en fazla iki embriyo transfer edilebilmektedir.

Tüp bebek tedavisi öncesinde çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere bu tedavinin riskleri konusunda bilgilendirme yapılır. Tüp bebek İkiz hamilelik oluşması ihtimaline karşı, çoklu gebelik riskleri hakkında çiftlerin ayrıntılı bilgi alması önemlidir.

Teknoloji ve tıp biliminde yaşanan gelişmeler ile birlikte güncellenen teknikler, dondurulmuş embriyoların yaygın bir şekilde kullanılmasına imkan tanır.

Tüp bebek ve Çoğul Gebelik Riski nedir?

Anne ve baba adayı için doğal olan bebek sayısı her bir gebelik için 1 çocuktur. Fakat   tüp bebek  tedavisi ve aşılama tedavisi gibi teknikler son yıllarda sıkça kullanılmaya başladığından ikiz- üçüz gebeliklerin sayısında da belirgin olarak artma gözlenmektedir. Tüp bebek tedavisiyle elde edilen gebeliklerin % 25-30’u çoğul gebeliktir. Çok büyük çoğunluğu ikiz gebeliktir.

Fakat hiç istenmeyen şekilde üçüz hatta dördüz gebeliklerle de olabilmektedir. Bu durumda belli bir haftaya kadar beklemek yararlı olacaktır, çünkü bazen bebeklerden birinin ya da ikisinin yaşamı kendiliğinden sonlanmakta ve herhangi bir müdahaleye gerek kalmamaktadır.  Fakat genellikle üçüz ya da daha fazla olan bebeklerin sayısının azaltılması yöntemin gerekmektedir.  Bu yöntemde amaç fazla sayıdaki bebeklerin sayısının ikiz veya tek gebeliğe indirgenmesidir. Sayı azaltıldığında kalan bebeklerin yaşama şansının arttırılmasıdır

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur mu? Tüp Bebek Tedavisi Çoğul Gebelik
Uzun zamandır çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere ikiz veya üçüz gebelik fikri güzel gelebilir fakat çoğul gebeliklerin tekil gebelik lere göre birçok dezavantajı mevcuttur.

Tüp Bebek yönetmeliğine göre 2010 Mart artık ilk iki denemede 35 yaş altındaki kadınlarda sadece tek embriyo transferi yapılabileceği için çoğul gebelik riski son derece azalmış görünmektedir.

Tüp bebek Ayrı Yumurta ikizleri:

Bu durum doğal kendiliğinden olabileceği gibi tüp bebek tedavisindeki gibi iki veya daha fazla farklı embriyonun transfer edilmesi ile de olabilir.

Tüp bebek Tek yumurta ikizleri nedir?

Tüp bebek Tek yumurta ikizleri bir yumurtanın bir sperm ile döllendikten sonra bölünmesi ile oluşurlar. Bu bebeklerin hemen hemen her özellikleri aynıdır. Göz rengi, boyu, kilosu, gibi.

Tüp bebek İkiz Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Tüp bebek İkiz gebelik belirtileri, gebeliğin ilk 3 ayında; bulantı, koku hassasiyeti ve kusmanın daha yoğun olarak görülmesidir. Bunun dışında ikiz gebeliklerde yorgunluk daha net hissedilir. Ayrıca karın büyüklüğü tekil hamileliğe göre daha büyük olur.

Tüp bebekte ikiz gebelik olur mu?

Tüp bebek yöntemleri ile başarı sağlanan gebeliklerin %90’ı tekil gebelikler olarak görülmektedir. Tüp bebekte ikiz gebelik oranı ise %10’dur. Ancak normal gebelikte ikiz gebelik oranı yalnızca %1’dir.

Tüp bebekte ikiz gebelik sonucu oluşabilecek riskler

Tüp bebekte ikiz gebelik riskleri Tek gebeliklere göre erken ve geç düşük olması riski yüksektir. Tüp bebek İkiz bebek taşıyan anne adaylarının % 20’si, singleton tek gebelikte yalnızca % 1-5’inde indüklenen yüksek tansiyona (hipertansiyon) sahiptir. Preeklampsi riski, ikiz gebeliklerde % 30, tek gebeliklerde % 2-10’dur.

Tüp bebekte ikiz gebelik nasıl anlaşılır?

Tüp bebekte ikiz gebelik nasıl anlaşılır?
Tüp bebek İkiz gebelik, üçüz ya da daha fazla çoklu gebeliklerde, herhangi bir çoklu gebelik belirtisine dayanarak temel bir tanılama yapılamaz. Fakat İkiz ya da çoklu gebeliği tespit etmenin yolu beta hcg değeri ve ultrasondur. Regl gününden önce alınan kan testi ile beta hcg yüksek çıkan gebelik sonucu ikiz gebeliği işaret edebilir. .

Tüp bebek ikiz olma oranı?

Tüp Bebekte ikiz Gebelik Olasılığı Yüksek mi? Sorusu Son dönemlerde tüp bebek embriyo transferi kısıtlamasıyla, çoğul gebelikler son derece azaldı. Bunun sebebi ise sağlıklı bir gebelik dönemi geçirilmesi için yapılmaktadır. Bu nedenle tüp bebek ikiz gebelikler yüzde 90 tekil gebeliklerdir. Yüzde 10 ikiz gebelik görülebilmektedir.

Tüp bebek tedavisi ikiz gebelik beta hcg değerleri

tüp bebek tedavisi ikiz gebelik beta hcg değerleri
Tüp bebek tedavisi ikiz gebelik beta hcg değerleri anne adayında tek gebelik oranlarında %30-40 daha fazla değerde olması ile anlaşılmaktadır. Bu değer 3-4 haftalık bir ikiz gebelikte Beta HCG düzeyi 5.000-10.000 mIU/mL, 4-5 haftalık bir ikiz gebelikte ise Beta HCG seviyesi 10.000-50.000 mIU/mL aralığında olabilir.

Tüp bebekte neden çoğul gebelik olur?

Tüp bebekte çoğul gebelik oranı %10 seviyelerindedir. Bu gebelikler genelde embriyonun ikiye bölünmesi durumunda gözükmektedir. Kendiliğinden oluşan gebeliklerde ise ikiz gebelik tek yumurtanın bir spermle döllenmesi ve ardından embriyonun ikiye bölünmesi ve tek yumurta ikizine neden olması ya da iki ayrı yumurtanın iki ayrı spermle döllenmesi durumlarında gözükür.

Tüp bebekte ikiz gebelik istenebiliyor mu?

Tüp bebek tedavisi sırasında ikiz bebek isteyen çift sayısında son zamanlarda çok fazla artış olduğu gözlemlenmiş. Fakat tüp bebek tedavisinde ikiz bebek olasılığı %10 oranını altında olduğu belirtilmektedir. Yani bu demek oluyor ki çok düşük bir ihtimal ile tüp bebek tedavisiyle ikiz bebek dünyaya getirmek mümkün.

Tüp bebekte tek yumurta ile ikiz hamile kalan var mı?

Tüp bebekte tek yumurta ile ikiz hamile kalanların oranı oldukça düşüktür bu oran %1’in altında gerçekleşmekte olup tek embriyo anne rahminin içinde bölünerek tek yumurta ikizi şeklinde çoğul gebelik gelişmesine de neden olabilir.

Gönderiye Oy Ver!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir